Na skok do hlavního města Lichtenštejnska

Na skok do hlavního města Lichtenštejnska

vaduz 200Pokud rádi cestujete, určitě jste si všimli, že hlavní města obvykle nejde stihnout projít během jednoho dne. Ovšem Vaduz, hlavní město Lichtenštejnska, je výjimkou, která potvrzuje pravidlo. I když si do programu dáte prohlédnout si tamní muzea, vše dokážete zvládnout i s posezením u kávy během jediného dne.


Vaduz je malé městečko obklopené krásnou přírodou a horami, se zámkem, jednou hlavní ulicí, na které najdete vlastně vše. My jsme se ve škole učili výslovnost Vaduz, ale od místních byste slyšeli „fadúc“, jelikož se zde hovoří německy, tak abyste nebyli překvapení, o čem, že to mluví. Pro srovnání s něčím, co znáte: Vaduz má rozlohu 17,3 kilometrů čtverečních, zatímco Praha se rozkládá na 496 kilometrech. Co se týče počtu obyvatel, tak ve Vaduzu žije přibližně 6 tisíc obyvatel, Praha poskytuje domov 1,2 milionu lidí. Z čísel můžete vyčíst, že Vaduz je opravdový drobeček a i když se jedná o hlavní město, není největší v Lichtenštejnsku. Největším městem je Schaan.

vaduz hrad

Svoji procházku po městě jsem začala výstupem k vaduzskému zámku, dříve hradu. Je to poměrně strmá, ale udržovaná cesta, na které najdete tabule s informacemi o městě, zemi a knížecí rodině. Zámek je stále sídlem knížecí rodiny, takže se k němu můžete podívat, ale bohužel není do něj možné vstoupit, ani do okolních zahrad. I oficiální návštěvy a recepce jsou v komorním duchu a obvykle bez přítomností médií. Během procházky nahoru k zámku se vám naskytne překrásný výhled na celé město, které máte před sebou jako na dlani.

vaduz vyhled

Když se vrátíte z procházky zpět, ocitnete se na malém náměstí, kterému vévodí vaduzská radnice, obchodní centrum a pár kaváren a příjemná odpočinková zóna. Na tak malém prostoru, na jakém se město nachází, je vůbec velké množství odpočinkových zón krásně vyzdobených květinami.

vaduz odpocinek

Na hlavní ulici najdete kromě informačního centra také tři muzea – obrazovou galerii, která vystavuje díla ze sbírek knížecí rodiny (Rembrandt, van Dycka, Rubens, Brueghel a především Leonardo da Vinci), která je ukrytá za zdmi velmi moderní designově jednoduché budově. Opodál čeká také Poštovní muzeum a Zemské muzeum.

vaduz dum

Dále po cestě narazíte například na budovu Zemského sněmu nebo na rodný dům hudebního skladatele Josefa Gabriela Rheinbergera, u kterého je zřízená hudební škola. Dominantou hlavní cesty Vaduzu je pak katedrála sv. Florina s výraznými vitrážovými okny.

vaduz florin

Pokud se vydáte na nákupy, neměli byste mít problém zaplatit kartou, jinak přijímají švýcarské franky a také není problém se domluvit anglicky, pokud nevládnete němčinou. Vaduz je sice malé město, ale budete se tu rozplývat nad velkou krásou. Místní žijí v nádherných domech – moderních až futuristických, ale i v domech s historickými prvky jako jsou věžičky, každý dům má zahradu plnou květin. Po cestě narazíte třeba na knihobudku, která je oblíbená i u nás. Velkým plusem města je určitě obrovský počet uměleckých děl ve veřejném prostoru.

vaduz oblicej

Pokud máte chuť na výlet na příjemné místo, které v sobě spojuje čistou přírodu, ale i nejmodernější budovy a umění, Vaduz je určitě to pravé ořechové.

Foto: Kamila PětrašováSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníSolfánci obměkčí každé srdce

Solfánci jsou druhým počinem (po Indigových pohádkách) Martiny Mii Svobodové a ilustrátorky Lucy Bumkin. Zatímco Indigové pohádky oslavovaly lidskou kreativitu a zaměřovaly se na to, že každý z nás má moc tvořit svůj svět, pohádkový příběh Solfánci a Sluneční královna jsou o odvaze být tím, kým doopravdy jsme. Semtamindigo

Nikdy není pozdě zopakovat si češtinu

Pod projektem Červená propiska jsou dvě kamarádky z vysoké, Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, které se rozhodly šířit své znalosti zábavnou formou na sociálních sítích. Jejich cílem je dostat nejčastější perličky k co nejširšímu publiku a odhalit záludnosti českého jazyka, na které nebyl ve škole čas a které vás i v dospělosti překvapí. Universum

Rozhovor

Nanovo: „Snažíme se prodávané předměty vytrhávat z kontextu doby a zasazovat je do moderních interiérů.“

nano200Přinášíme vám rozhovor s Jirkou Mrázkem a Adamem Karáskem, kteří stojí za eshopem a dnes i kamennou prodejnou s názvem Nanovo. Ta se zaměřuje především na designový nábytek druhé poloviny 20. století a my se zeptali, jak k tomu vlastně došli a na spoustu ...

Hledat

Z archivu...


Literatura

Sáhněte po severské krimi ze severu Čech a nebudete litovat

sestra smrt 200V nakladatelství Host vyšla kniha Sestra smrt Daniela Petra s lákavým a líbivým podtitulem „severská krimi ze severu Čech“, který se ukázal jako pravdivý.

 

...

Divadlo

Vánoční festival v divadlech Rokoko a ABC

vanocni festival divadlo rokoko abcDruhý ročník originálního jednodenního divadelního festivalu se uskuteční v sobotu 8. prosince. Podtitul vánoční skutečně přinese zážitky týkající se největších svátků v roce. Divadelní hry, doprovodný program a...

Film

Masová média kolem nás i v nás


media200Již v druhém, přepracovaném vydání se ke čtenářům dostává kniha MASOVÁ MÉDIA. Jan Jirák a Barbara Köpplová ji pojali jako učebnici, kterou uspořádali do pěti přehledně rozčleněných kapitol, opatřených množstvím krátkých podkapitolek věnovaných ...