Kam za uměním a architekturou v Praze

Kam za uměním a architekturou v Praze

 

IMG 6940Máte před sebou volný víkend a nevíte co podniknout? Vydejte se do Prahy a užijte si tak místní architekturu spojenou s příjemným posezením a pohádkovými panoramaty. Nevíte kde začít? V dnešním článku poradím, jak strávit den v Praze, tak trošku jinak. Připraveni?

 Prvním místem pro takovýto zážitek je Tančící dům. Budova je velmi významná pro svou naprosto jedinečnou architekturu. Trocha historie a zajímavostí o této výjimečné stavbě a ikoně moderní architektury 20.století. Je navrhnuta architekty Frankem Gherim a Vladem Miluňovičem. Budova byla dostavěna v roce 1996. S její stavbou byli provázeny různé komplikace. Jednou z nich byl odpor místních obyvatel, kvůli naprosto specifickému tvaru domu. Ne každý si dovedl představit, že na rohu ulice může stát něco tak neobvyklého. Někteří měli pocit narušení panoramatu Prahy.


IMG 7063


S takovýmito rozpornými názory se setká téměř každá kontroverznější nebo výjimečnější budova. Myslím, že obzvlášť v Čechách je toto na denním pořádku. A však teď je toto místo jedním ze základních zastávek každého turisty. Spousty lidí neví, že je možné tuto stavbu navštívit i zevnitř. Na střešní terase je kavárna, kde si můžete prohlédnout nádherný Pražský hrad a ostatní památky okolo Vltavy, z naprosto jedinečné perspektivy.


PC280096


Každý, kdo si dá nějaké pití nebo zákusek, si zde může odpočinou a udělat krátkou přestávku během poznávání nových míst. Pokud však nemáte rádi posezení v kavárně je zde druhá možnost, jak poznat vnitřní prostory Tančícího domu. Touto možností je návštěva galerie, kde se konají dočasné výstavy.

 

Zůstaneme ještě u břehů Vltavy a přesuneme se na druhý břeh. Zde se nachází muzeum Kampa. Budova tohoto musea má také svou historii. je to bývalý mlýn, který vyhořel a byl zrekonstruován do dnešní podoby až v roce 2000. Pokud nás zajímá samotná stavba, tak je zde zajímavá opět střecha, na které se nacházejí jak zrcadla, tak skleněné plochy. Odrazy oblohy na tyto plochy dodávají člověku pocit, že je v oblacích. A však podstatnější jsou spíše exponáty nacházející se uvnitř musea. Tato galerie moderního středoevropského umění je zpravována nadací Jana a Medy Mládkových. Každý může navštívit stálou expozici nebo některou z dočasných výstav, které vždy stojí za shlédnutí.

 

Do třetice všeho dobrého zůstanu u stavby nedaleko Vltavy. Tentokrát jde o stavbu, také s uměleckým obsahem a využitím. Jedná se o Novou scénu Národního divadla v Praze. Výstavbu Nové scény provázelo hodně komplikací. Budova byla navržena architektem Karlem Pragnerem, který se musel potýkat s mnoha požadavky. jedním z nich bylo, že musí být hlavní sál dokonale odhlučněn. K tomu slouží kamenné desky, před kterými jsou naprosto nepřehlédnutelné skleněné tvarovky. Ty dávají budově svůj vzhled. Je spousty názorů na vzhled budovy, ale každý si musí udělat obrázek sám. Interiér můžete navštívit za různých okolností.

 

Pokud rádi chodíte do divadla a máte rádi spíše moderní představení je Nová scéna tou pravou volbou. Je tu i možnost zajít pouze na sklenku vína, koktejl nebo jen půllitr piva. V prvním podlaží se nachází Cafe Nona, kde se pravidelně konají různé recitační večery, představení kapel nebo se zde scházejí herci a mladí umělci. Kdo chce svůj klid může si zapůjčit knížku a usadit se do některého z křesel. Najde se zde asi od všeho trochu. Pokud však nechcete navštěvovat interiér a zkoumat pouze budovu z venčí, a i tak vidět trochu umění. Pravidelně se na náměstí Václava Havla, které je přímo vedle Nové scény, konají představení, workshopy ale i trhy.

 

Poslední rada, kam na trochu méně známé místo, ale zároveň velmi zajímavé svou architektonickou rekonstrukcí. Kousek od Václavského náměstí ve Vodičkovi ulici se nachází dům se jménem Langhans. Je to zrekonstruovaný obytný dům. Jeho obnovu provedl ateliér známého architekta Ladislava Lábuse. Můžeme zde pozorovat skvělé použití a kombinace materiálů, a to především v jejich surové a přírodní podobě. Budovu si je možné prohlédnout i zevnitř. Nachází se zde foto obchod, kavárna a galerie.

 

Možná máte pocit, že máte Prahu v malíčku. Že už jste navštívili všechna “známá” i neznámá místa a nic Vás nemůže překvapit. Zkuste to ale jinak – staňte se na den “turistou ve vašem městě” a uvidíte, že najdete spoustu malých i velkých detailů, kterých jste si nikdy předtím nevšimly. Tak co, jdete do toho?


 

PřihlášeníSolfánci obměkčí každé srdce

Solfánci jsou druhým počinem (po Indigových pohádkách) Martiny Mii Svobodové a ilustrátorky Lucy Bumkin. Zatímco Indigové pohádky oslavovaly lidskou kreativitu a zaměřovaly se na to, že každý z nás má moc tvořit svůj svět, pohádkový příběh Solfánci a Sluneční královna jsou o odvaze být tím, kým doopravdy jsme. Semtamindigo

Nikdy není pozdě zopakovat si češtinu

Pod projektem Červená propiska jsou dvě kamarádky z vysoké, Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, které se rozhodly šířit své znalosti zábavnou formou na sociálních sítích. Jejich cílem je dostat nejčastější perličky k co nejširšímu publiku a odhalit záludnosti českého jazyka, na které nebyl ve škole čas a které vás i v dospělosti překvapí. Universum

Rozhovor

Štěpán Pácl: „Boj proti přesile má smysl.“

paclSvět plný krátkých cest za rychlým uspokojením je silnou inspirací pro odvážné tvůrce. Divadelní režisér Štěpán Pácl si troufl na dramatickou látku, která byla v českých podmínkách dlouhá léta nezpracována. Ostatně – jd...

Hledat

Z archivu...


Literatura

Rubik´s hlavolamy – 101 hlavolamů pro Vaše mozkové závity

rubiks-hlavolamy 200Rubikova kostka je nejprodávanější hračkou všech dob. Kniha hlavolamů, o jejíž koupi přemýšlíte, spojuje pestré zkušenosti s jejím skládáním a hádanky různé úrovně složitosti. Nabízí tím velmi originální, trošku intelektuální úr...

Divadlo

a-á-a-á-a

kavarna 200Švandovo divadlo uvedlo v sobotu 28. dubna 2018 premiéru hry Kauza pražské kavárny. Na vzniku inscenace se podíleli sami herci divadla pod vedením Jacoba Erftemeijera, který hru také režíroval. Pražská kavárna – útočiště intelektuálních povalečů ...

Film

Co je otevřené dílo a jak ho vnímat

Otevrene dilo 200Od Umberta Eca u nás vyšly již leckteré spisy, avšak jeho první velký počin - Otevřené dílo - vychází teprve nyní, po více než půlstoletí od napsání, a to opět zásluhou nakladatelství Argo. I sám Eco si této práce zjevně vážil, protož...