Český Krumlov zpřístupní Horskou zahradu a Muzeum zahradnictví

Český Krumlov zpřístupní Horskou zahradu a Muzeum zahradnictví

Krumlov 200Obnova Horské zahrady na jižních svazích areálu českokrumlovského zámku by měla skončit na podzim letošního roku. Spolu s vyhlídkovou trasou bude veřejnosti zpřístupněno i Muzeum zahradnictví u objektu Paraplíčka.

 Projekt který začal před pěti lety správa zámku financuje ze svého rozpočtu. Stát bude více než 20 milionů korun. Horskou zahradu na svazích zámeckého areálu nechali na počátku 19. století vybudovat Schwarzenbergové; o století později zanikla a zarostla dřevinami.

Krumlov1


Záměr vrátit Horskou zahradu k životu vznikl před dvaceti lety. V první etapě obnovy byl skalnatý svah zbaven náletových dřevin a vyčištěn. Odborníci pak staticky zajistili rizikové skalní útvary a vybudovali opěrné zdi. Následovalo osazení ochranných sítí a úprava terénu. V některých úsecích musela být stezka přemostěna ocelovými konstrukcemi s dřevěným obložením. Zbývá dobudovat některé zídky a zpevnit zábradlí.

Současně končí práce na objektu Paraplíčko; do kůlen, které tam byly vybudovány, bude instalována sbírka zahradních výrobků, nářadí a náčiní. Exponátů se podařilo soustředit několik set. Uvažuje se i o vybudování venkovní pochůzkové trasy. Muzeum zahradnictví naváže na Horskou zahradu. Od Plášťového mostu bude možno vystoupat po jižních terasách, rozhlédnout se po kráse města zapsaného na Seznam kulturního dědictví UNESCO z jižní strany a vyjít u takzvaného Paraplíčka a do Muzea zahradnictví.

Krumlov2


Českokrumlovský zámek,  zapsaný na Seznam UNESCO, navštěvuje každoročně na 320 tisíc lidí. Snahou pracovníků památkové péče i města je nalákat turisty i do dalších lokalit.

Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a nabízí procházku jednotlivými nádvořími. Během prohlídky lze projít přes tzv. Dolní hrad, který tvoří I. nádvoří zámku Český Krumlov a II. nádvoří zámku. Cesta dále pokračuje přes III. a IV. nádvoří zámku, která tvoří komplex Horního hradu. Přes Plášťový most se prochází na V. nádvoří a dále do rozlehlé zámecké zahrady.

Foto: autor

www.castle.ckrumolov.cz 
www.propamatky.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Práce s dětmi musí procházet skrz duši!

200rozPři fotografování dětí je nejdůležitější navodit tu správnou a uvolněnou atmosféru. Díky tomu, že je sám tatínkem, je vůči dětské duši nesmírně vnímavý a citlivý. Ví, jak moc je pro dítě důležité, aby se cítilo dobře v cizím prostředí, jakým takový foto...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...


Literatura

Naučte se pořádně využívat bylinky české zahrádky
 

bylinky 200Vydavatelství CPress se drží moderních trendů a tak vydalo knihu zaměřenou na bylinky z našich zahrad od zkušené farmářky z jižních Čech.

...

Divadlo

Nový muzikál Mýdlový princ na prknech Divadla Broadway

MP perexUž od začátku ledna probíhají v pražském Divadle Broadway zkoušky na nový muzikál Mýdlový princ, jehož premiéra je ohlášena na 12. března 2015. Zatímco režisérem inscenace, která je avizována rovněž jako hudební komedie, je...

Film

Ďáblův advokát: excelentní zloduch Al Pacino

dabluv advokat al pacino reevesSoudní síně jsou plné případů, kdy právníci obhajují své klienty, aniž by si byli jisti jejich nevinou. Přesto se musí snažit najít co nejvíce důkazů, svědčících v jejich prospěch a roznést na kopyte...