Nastal konec takzvaných normálních časů? A je nějaká naděje na jejich návrat?

Nastal konec takzvaných normálních časů? A je nějaká naděje na jejich návrat?

Tisk

Hranicni doba perexPro každou dobu je charakteristická nějaká populární diagnóza. Bezesporu to souvisí se vztahem k tomu, co je ve společnosti důležité. Psychiatrickou diagnózou této doby je hraniční porucha osobnosti.

U každého diagnostického vodítka této nemoci se najdou příznaky, které jsou typické nejen pro lidi trpící touto nemocí, ale i pro typické jedince naší společnosti. Patří mezi ně například nestabilní vztahy, narušená identita, impulzivita, ztráta smyslu a prázdnota. S touto diagnózou souvisí i dnešní nekonečná honba za svobodou, slastí a úspěchem. Zdá se, že normální časy skončily, avšak naděje, ta je tady pořád…

O autorovi

Kniha Hraniční doba – Konec normálních časů, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Portál, se v Belgii a Nizozemsku stala fenoménem a mnohokrát dotiskovaným bestsellerem. Jejím autorem je Dirk de Wachter, belgický psychiatr a psychoterapeut v Univerzitním psychiatrickém centru na Katolické univerzitě v Lovani. Specializuje se zejména na systemickou a rodinnou terapii a v tomto oboru působí také jako školitel a supervizor. V Portálu vyšla i jeho kniha Umění být nešťastný.

Znepokojivé a náročné čtení

Tato kniha se opravdu nečte snadno. Autor negativně hodnotí všechny společenské trendy a přirovnává je k příznakům hraniční poruchy osobnosti. Některá připodobnění jsou trefná, další zas nedávají moc smyslu, avšak celkově je tento znepokojivý text plný pesimismu. Jako by úplně všechno na světě bylo špatné. Jistě, nežijeme v ideální době, ale upřímně, která doba byla ideální? Odpověď zní: žádná. Každá generace čelila určitým specifickým problémům, které na ni měly negativní dopad, a ani ta současná není výjimkou. Tak proč vše vidět tak černě?

Trochu naděje na závěr

I navzdory pesimistickému podání však v knize najdete spoustu podnětů k zamyšlení, které vás mohou inspirovat ke změně v oblastech, s nimiž ve vašem životě nejste spokojeni. Tečkou za analýzou současného světa a jeho připodobňováním k hraniční poruše osobnosti je kapitola o naději, v níž se konečně dočkáte i špetky opatrného optimismu.

Celkově se ale jedná o komplikovanou a rozporuplnou knihu, která vás vyzve ke konfrontaci s jejím autorem a přinutí vás přehodnotit vaše postoje ke světu. Část z nich změníte, v dalších se zas utvrdíte a o jiných zjistíte, že jste nad nimi nikdy nepřemýšleli. Vedlejším, avšak důležitým efektem této konfrontace je pak fakt, že lépe poznáte, kdo vlastně jste a jaké hodnoty vyznáváte.

Hranicni doba

HRANIČNÍ DOBA – KONEC NORMÁLNÍCH ČASŮ
Autor: Dirk de Wachter
Originální název: Borderline Times
Překlad: Milena Nováková
Žánr: psychologie
Vydáno: Portál, 2023
Počet stran: 304

Hodnocení: 65 %

https://obchod.portal.cz/psychologie/hranicni-doba/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tomáš Vaněk: „Dojde i na operní árii, neboť ani já ani Roman nejsme operní pěvci, logicky tedy musí zaznít i něco z opery.“

tomas vanek 200Tomáš Vaněk a Roman Tomeš vyrazí v dubnu na čtyři koncerty. Společně s pianistkou Kristinou Brachtlovou se vydají na turné po vlasti české, moravské i slezské a divákům představí energickou koncertní show plnou populárních písní, která se b...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Najezte se na louce nebo v lese

les a louka  200V poslední době je moderní všímat si darů přírody a s tím souvisí i trend jezení divokých rostlin. Na ruku mu jde i kina Les a louka na talíři obsahující 150 receptů z divoké kuchyně.

 

...

Literatura

Román pro ženy (nejen) o víně aneb Láskobraní z nakladatelství Jota

brani200Blanka Hošková ve světě spisovatelů není žádným nováčkem. Rodačka z Brna a zkušená maminka má na svém kontě už desítky časopiseckých článků a čtyři knihy. Ta nejnovější (v pořadí pátá) vyšla před několika dny v nakladatelství Jota a jmenuje se Láskob...

Divadlo

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

liska b 200Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Morav...

Film

Jiný příběh Sněhurky a sedmi trpaslíků

snehurka jiny pribeh plakat200Novodobé návraty k němému filmu a jeho poetice se zpravidla vyznačují nějakým ozvláštněním, které odůvodňuje užité postupy - zpravidla postřehneme laskavě ironizující náhled, pracující s obvyklými klišé zvolené...