Roman Staša je všechno, jen ne Matla

Roman Staša je všechno, jen ne Matla

Tisk

matla 200Roman Staša vyhrál loňskou řadu soutěže MasterChef Česko a nyní mu v nakladatelství Biz Books vyšla kuchařka plná příběhů s názvem Matla. Najdete v ní mnohem víc než příběhy a recepty!

 

 

A můj životní příběh? Snad jej dočtete do konce, a i kdyby jen jednoho z vás inspiroval k tomu, že v životě je možné všechno, když nepřestáváte věřit, mělo sepsání této neobvyklé „kuchařky“ smysl,“ píše Roman Staša v úvodním poděkování a na dalších stárnkách nechává čtenáře nahlédnout pod ruce i do jeho života.

Kniha je postavena tak, že recepty jsou proloženy různým vyprávěním a vzpomínáním a vše se vším souvisí. V úvodu se čtenáři o autorovi více dozví prostřednictvím vyprávění jeho maminky Alice Stašové, jindy promluví i jeho kamarádi nebo Šárka Vitovcová z produkce pořadu Masterchef. Nejčastěji jde pak o formu rozhovoru, který s Roman Stašou dělal Jan Witek. Točí se jak kolem dětství, studií, tak samozřejmě kolem hokeje, Masterchefa i cestování nebo tetování. Musím přiznat, že mě tyto vsuvky moc bavily a překvapily mě svou upřímností. Často jsem valila oči a dozvěděla se mnoho nového nejen o hokeji a fungování televizních pořadů.

„A najednou byl konec. Uvědomil jsem si, že nic jiného než hokej vlastně neumím, a chvíli mi trvalo se v běžném životě zorientovat. To je taková past profesionálního sportu. Pokud mu chceš věnovat maximum, jen těžko se dá skombinovat s něčím dalším. Nemůžeš hrát hokej a u toho studovat filozofickou fakultu, nemůžeš hrát hokej a chodit při tom do práce. Ano můžeš, ale odrazí se to na tvé kvalitě. A když pak najednou vypadneš z té profi sportovní bubliny, můžeš se rychle ocitnout v … Asi víš kde.“ (str. 84)

Recepty na první pohled působí velmi moderně, až jsem si při prvním pohledu říkala, jestli se do nich vůbec pustím. Jsou však srozumitelně popsány a mají v sobě velmi zajímavé nápady. Zaujal mě například hned druhý recept na smetanovou rýži, na mrkev nasladko s karamelem hodící se na snídani nebo svačinu nebo na cizrnovou polévku a musím vyzkoušet přípravu domácího cottage. Často se jedná také o vylepšení známých receptů, například na smaženku doplněnou sýrem raclette a klíčky z červené řepy jsem měla hned chuť podobně jako na krémovou kyselicu.

Matla je opravdu povedená kuchařka, která je jednak krásná graficky vyvedená (červená v kombinaci s bílou na mě působila luxusním i moderním dojmem) a navíc má přidanou hodnotu v podobě Romanovi osobnosti. A recepty? Ty jsou třešničkou na dortu a je skvělé, že si díky nim můžete připravit vítězné menu Masterchefa a mnohem více!

Zlínský rodák Roman Staša dostal za život spoustu nálepek – hokejka, kuchař, trenér, běžec, cestovatel a mnoho dalších. Po ukončení hokejové kariéry ve 22 letech trénoval děti a dorost a také se věnoval roli profesionálního trenéra. Po vítězství v soutěži MasterChef Česko 2020 založil projekt Bez adresy a vydal kuchařku Matla – Kuchařka plná příběhů. 

matla

Roman Staša: Matla
Kuchařka plná příběhů
Autor: Roman Staša
Žánr: moderní kuchařky
Nakladatelství: Biz Books (Albatros Media)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 280
Hodnocení: 88 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/74096573/roman-stasa-matla/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

KAMELOT: ”Rádi bychom Česko zařadili mezi pravidelné zastávky na našich turné.”

kamelot bandKamelot, sídlo bájného krále Artuše, si za svůj název zvolila prog-metalová skupina z americké Floridy. Po skvělém vystoupení na festivalu Masters of Rock se 15. listopadu znovu chystají přijet do Česka v rám...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Rozhovor s mastičkářkou Evou Nechvílovou: Korfu je ráj!

Eva nechvilova perex“Na měsíček lékařský nedám dopustit!” říká sympatická průvodkyně a mastičkářka, která už spoustu let žije na malebném ostrově Korfu. Bylinky se tam dají sbírat takřka po celý rok…

 

...


Literatura

Útěk od hrůzné minulosti

imamova dceraToto je pravdivý příběh – i když některé detaily, které by usnadňovaly identifikaci, byly kvůli bezpečnosti změněny – a není v žádném případě znevažováním islámu všeobecně… Jde o osobní líčení, jsou to tedy mé vlastní životní zkušenosti, a...

Divadlo

Absolventka Harvardu a velitel zvláštních jednotek. Muzikál IAGO láká diváky na moderní pojetí Othella

Othello Lukas Adamec Iago J. Ledecky DSC1934 zarlivostMinulý týden proběhla v pražském divadle Hybernia poslední tisková ...

Film

Dopřejte si rozkoš nejen v oblacích

rozkos v oblacich 200Španělský režisér Pedro Almodóvar, proslavený už řadou provokujících filmů (Labyrint vášní, Na dno vášně, Volver, Kůže, kterou nosím), vytvořil v katastrofické tragikomedii Rozkoš v oblacích jakousi modelovou ...