Roman Staša je všechno, jen ne Matla
Banner

Roman Staša je všechno, jen ne Matla

matla 200Roman Staša vyhrál loňskou řadu soutěže MasterChef Česko a nyní mu v nakladatelství Biz Books vyšla kuchařka plná příběhů s názvem Matla. Najdete v ní mnohem víc než příběhy a recepty!

 

 

A můj životní příběh? Snad jej dočtete do konce, a i kdyby jen jednoho z vás inspiroval k tomu, že v životě je možné všechno, když nepřestáváte věřit, mělo sepsání této neobvyklé „kuchařky“ smysl,“ píše Roman Staša v úvodním poděkování a na dalších stárnkách nechává čtenáře nahlédnout pod ruce i do jeho života.

Kniha je postavena tak, že recepty jsou proloženy různým vyprávěním a vzpomínáním a vše se vším souvisí. V úvodu se čtenáři o autorovi více dozví prostřednictvím vyprávění jeho maminky Alice Stašové, jindy promluví i jeho kamarádi nebo Šárka Vitovcová z produkce pořadu Masterchef. Nejčastěji jde pak o formu rozhovoru, který s Roman Stašou dělal Jan Witek. Točí se jak kolem dětství, studií, tak samozřejmě kolem hokeje, Masterchefa i cestování nebo tetování. Musím přiznat, že mě tyto vsuvky moc bavily a překvapily mě svou upřímností. Často jsem valila oči a dozvěděla se mnoho nového nejen o hokeji a fungování televizních pořadů.

„A najednou byl konec. Uvědomil jsem si, že nic jiného než hokej vlastně neumím, a chvíli mi trvalo se v běžném životě zorientovat. To je taková past profesionálního sportu. Pokud mu chceš věnovat maximum, jen těžko se dá skombinovat s něčím dalším. Nemůžeš hrát hokej a u toho studovat filozofickou fakultu, nemůžeš hrát hokej a chodit při tom do práce. Ano můžeš, ale odrazí se to na tvé kvalitě. A když pak najednou vypadneš z té profi sportovní bubliny, můžeš se rychle ocitnout v … Asi víš kde.“ (str. 84)

Recepty na první pohled působí velmi moderně, až jsem si při prvním pohledu říkala, jestli se do nich vůbec pustím. Jsou však srozumitelně popsány a mají v sobě velmi zajímavé nápady. Zaujal mě například hned druhý recept na smetanovou rýži, na mrkev nasladko s karamelem hodící se na snídani nebo svačinu nebo na cizrnovou polévku a musím vyzkoušet přípravu domácího cottage. Často se jedná také o vylepšení známých receptů, například na smaženku doplněnou sýrem raclette a klíčky z červené řepy jsem měla hned chuť podobně jako na krémovou kyselicu.

Matla je opravdu povedená kuchařka, která je jednak krásná graficky vyvedená (červená v kombinaci s bílou na mě působila luxusním i moderním dojmem) a navíc má přidanou hodnotu v podobě Romanovi osobnosti. A recepty? Ty jsou třešničkou na dortu a je skvělé, že si díky nim můžete připravit vítězné menu Masterchefa a mnohem více!

Zlínský rodák Roman Staša dostal za život spoustu nálepek – hokejka, kuchař, trenér, běžec, cestovatel a mnoho dalších. Po ukončení hokejové kariéry ve 22 letech trénoval děti a dorost a také se věnoval roli profesionálního trenéra. Po vítězství v soutěži MasterChef Česko 2020 založil projekt Bez adresy a vydal kuchařku Matla – Kuchařka plná příběhů. 

matla

Roman Staša: Matla
Kuchařka plná příběhů
Autor: Roman Staša
Žánr: moderní kuchařky
Nakladatelství: Biz Books (Albatros Media)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 280
Hodnocení: 88 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/74096573/roman-stasa-matla/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Patrik Madle: „Marketing je o kreativitě, stejně jako tvůrčí psaní. V obou případech je potřeba být kreativní a práce vám nesmí zevšednět.“

Patrik Madle 200Patrik Madle svou dosavadní studijní i profesní cestu zasvětil marketingu a oblasti komunikace. Z literární tvorby se již od dětství věnuje psaní krátkých i delších šuplíkových povídek. Se svou poezií získal třetí místo v literární sout...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Další špetka chuti je snad ještě lepší než ta první

dalsi spetka chuti 200Po úspěchu kuchařky Špetka chuti vycházející z blogu Pinch of Nom je zde její pokračování zaměřené na lahodné pokrmy připravené do půl hodinky. Nese název Další špetka chuti Každodenní odlehčení a opět stojí za to!

<...

Literatura

Miloše Havla cesta křížová

milos havel obalka 200Filmový podnikatel Miloš Havel (1899-1968) bývá podnes řazen mezi rozporuplné osobnosti - zajisté vybudoval barrandovské impérium, avšak rozbouřené politické časy mu zabránily, aby je mohl v klidu rozvíjet. T...

Divadlo

Koule – skvělá rozhlasová hra
ImageKoule je opravdu silná rozhlasová hra. Myslím, že se od ní málokdo odtrhne, že skoro každý ji vyslechne až do konce, i když spousta replik mu nebude po chuti. Když posloucháte Pavlu Tomicovou v roli Mileny, máte chu...

Film

Každý věříme v nějakého strýčka z Ameriky

strycek z amerikyFilmovou tvorbu Alaina Resnaise, letos již devadesátiletého, odjakživa provází zájem o formální experiment a nejednoznačnost výkladu, v posledních letech prolnutý do průzkumu divadelního tvaru. Důležitým mezníkem se...