Roman Staša je všechno, jen ne Matla
Kultura21.cz

Roman Staša je všechno, jen ne Matla

matla 200Roman Staša vyhrál loňskou řadu soutěže MasterChef Česko a nyní mu v nakladatelství Biz Books vyšla kuchařka plná příběhů s názvem Matla. Najdete v ní mnohem víc než příběhy a recepty!

 

 

A můj životní příběh? Snad jej dočtete do konce, a i kdyby jen jednoho z vás inspiroval k tomu, že v životě je možné všechno, když nepřestáváte věřit, mělo sepsání této neobvyklé „kuchařky“ smysl,“ píše Roman Staša v úvodním poděkování a na dalších stárnkách nechává čtenáře nahlédnout pod ruce i do jeho života.

Kniha je postavena tak, že recepty jsou proloženy různým vyprávěním a vzpomínáním a vše se vším souvisí. V úvodu se čtenáři o autorovi více dozví prostřednictvím vyprávění jeho maminky Alice Stašové, jindy promluví i jeho kamarádi nebo Šárka Vitovcová z produkce pořadu Masterchef. Nejčastěji jde pak o formu rozhovoru, který s Roman Stašou dělal Jan Witek. Točí se jak kolem dětství, studií, tak samozřejmě kolem hokeje, Masterchefa i cestování nebo tetování. Musím přiznat, že mě tyto vsuvky moc bavily a překvapily mě svou upřímností. Často jsem valila oči a dozvěděla se mnoho nového nejen o hokeji a fungování televizních pořadů.

„A najednou byl konec. Uvědomil jsem si, že nic jiného než hokej vlastně neumím, a chvíli mi trvalo se v běžném životě zorientovat. To je taková past profesionálního sportu. Pokud mu chceš věnovat maximum, jen těžko se dá skombinovat s něčím dalším. Nemůžeš hrát hokej a u toho studovat filozofickou fakultu, nemůžeš hrát hokej a chodit při tom do práce. Ano můžeš, ale odrazí se to na tvé kvalitě. A když pak najednou vypadneš z té profi sportovní bubliny, můžeš se rychle ocitnout v … Asi víš kde.“ (str. 84)

Recepty na první pohled působí velmi moderně, až jsem si při prvním pohledu říkala, jestli se do nich vůbec pustím. Jsou však srozumitelně popsány a mají v sobě velmi zajímavé nápady. Zaujal mě například hned druhý recept na smetanovou rýži, na mrkev nasladko s karamelem hodící se na snídani nebo svačinu nebo na cizrnovou polévku a musím vyzkoušet přípravu domácího cottage. Často se jedná také o vylepšení známých receptů, například na smaženku doplněnou sýrem raclette a klíčky z červené řepy jsem měla hned chuť podobně jako na krémovou kyselicu.

Matla je opravdu povedená kuchařka, která je jednak krásná graficky vyvedená (červená v kombinaci s bílou na mě působila luxusním i moderním dojmem) a navíc má přidanou hodnotu v podobě Romanovi osobnosti. A recepty? Ty jsou třešničkou na dortu a je skvělé, že si díky nim můžete připravit vítězné menu Masterchefa a mnohem více!

Zlínský rodák Roman Staša dostal za život spoustu nálepek – hokejka, kuchař, trenér, běžec, cestovatel a mnoho dalších. Po ukončení hokejové kariéry ve 22 letech trénoval děti a dorost a také se věnoval roli profesionálního trenéra. Po vítězství v soutěži MasterChef Česko 2020 založil projekt Bez adresy a vydal kuchařku Matla – Kuchařka plná příběhů. 

matla

Roman Staša: Matla
Kuchařka plná příběhů
Autor: Roman Staša
Žánr: moderní kuchařky
Nakladatelství: Biz Books (Albatros Media)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 280
Hodnocení: 88 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/74096573/roman-stasa-matla/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

„Snažím se hledat témata, která souvisí se společenským děním“, říká režisér David Šiktanc

siktanc perexŠvandovo divadlo uvedlo premiéru hry ze 70.let na motivy románu Heinricha Bölla, která je díky svému kontroverznímu tématu poplatná i dnešní době. Co o ní říká její režisér David Šiktanc a co by podle něj měli diváci brát na zřetel?...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Nadechněte se života a vejděte si do pocitu s Kraniosakrální jógou

KJ perexLidské tělo je tím nejdokonalejším strojem, který známe a disponuje úžasnými samoopravnými mechanizmy. Jen mu to musíme dovolit. Jednou z cest, které nás k uzdravení a dosažení celkové harmonie mohou dovést, je Kraniosakrální jóga. Tento koncept se zro...


Literatura

Albatros Media představilo novinky pro nadcházející období

big noc-bSt-364296 200Nakladatelství Albatros představilo na tiskové konferenci v pražské kavárně Louvre své novinky a oznámilo několik zajímavých zahraničních spisovatelů, kteří navštíví v letošním roce Českou republiku. Na konci článku ...

Divadlo

Vejměnek – nová letní scéna v Brně

carodky perexKdyž se po dlouhé době bez divadla, divák toužící po nějakém představení podívá, cože se hraje u Buranů v Brně, čeká ho překvapení. Koncem sezony, která díky čínskému viru nehrála, se zvědavec potěší, že i „Burani“ už začali hrát. Ale ouha, ...

Film

Annabelle vrací úder

anna200Film Annabelle (2014) je dost zvláštní klasický horor plný detektivního pátrání a překvapivých lekavých scén. Nikdy nekončící boj dobra se zlem začíná tentokrát u nastávajících rodičů John a Mia.

...