Naučte se, jak žít prostě
Banner

Naučte se, jak žít prostě

zijte proste 200Zero waste je aktuálním a důležitým tématem, proto není divu, že o něm vyšla další kniha. Tato je z nakladatelství Anag a nese název Žijte prostě s podtitulem Průvodce přirozeným domovem s minimem odpadu.

 

 

 

Kniha začíná úvodem, kde Julia Watkins píše, že o zero waste panují určité mylné představy, například, že existují lidé, jejichž odpad vyprodukovaný za 5 let se vejde do zavařovací sklenice. Příběhy takových lidí ale bohužel už nepoukazují na fakt, že jde o výsledek zdlouhavého a namáhavého procesu plného nejednoho zakopnutí, spousty experimentů a dlouhých hodin sebevzdělávání. „Ve skutečnosti většina zastánců zero waste života přiznává, že je takřka nemožné nevytvářet absolutně žádný odpad. Namísto toho doporučují postupovat smysluplně a reálně a co nejvíc se přibližovat nule pomocí těchto pěti základních pravidel (v tomto pořadí): Odmítnout, omezit, znovu použít, zrecyklovat a zkompostovat,“ zdůrazňuje zde. Už z těchto řádků mi bylo sympatické, že autorka nic nehrotí a nenutí čtenáře, ať hned vše dělá, ale moc dobře si uvědomuje, že se jedná o proces.

Následují části: Kuchyň s minimem odpadu, Přírodní úklid, Zdraví z přírody, Přírodní kosmetika a Kuchyňská zahrádka. V závěru najdete poděkování, zdroje a návody a recepty. V první kapitole mě zaujaly tipy na druhý život vaječných skořápek jako je například hnojivo pro pokojové rostliny nebo na podrážděnou kůži a určitě někdy vyzkouším voňavý hrnec s bylinkami, kořením a odřezky. Z receptů si připravím hořčici, krekry ze zeleninové drti nebo léčivou polévku s houbami šiitake.

Kromě toho se mi líbil návod na koupel proti svědění z ovesných vloček a měsíčku, nebo ovesný pleťový peeling a musím si zapamatovat jednoduché prostředky při poštípání a svědění. Ani jsem netušila, že čerstvý jitrocel vytahuje toxiny a působí jako přírodní lék proti bolesti, je protizánětlivý a antiseptický (dezinfikuje). Stačí jej krátce požvýkat a nanést jako obklad na ránu. Sušené bylinky a jablečný ocet se dají použít jako bylinný oplach na vlasy.

V knize Žijte prostě si určitě každý něco najde a třeba ho přečtení přiměje dělat alespoň něco jinak, využívat přírodních zdrojů a snížit odpad.

Julia Watkins sdílí své tipy, jak žít jednoduše a udržitelně na populárním instagramovém účtu @simply.living.well. Většinu svého profesního života věnovala ochraně životního prostředí a přírodních zdrojů, kterou rovněž vystudovala. Julia a její manžel Scott jsou spoluzakladateli neziskové organizace Lookfar Conservation, která podporuje projekty ochrany a obnovy přírody v Africe a Latinské Americe. Žije v Chicagu. Další informace naleznete na simplylivingwell.com.

 zijte proste

Žijte prostě
Průvodce přirozeným domovem s minimem odpadu
Autor: Julia Watkins
Překlad: Jana Vořechovská
Žánr: životní styl
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2021
Počet stran: 280
Hodnocení: 82 %

https://www.anag.cz/zijte-proste-pruvodce-prirozenym-domovem-s-minimem-odpadu/pA91.5505/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Nanovo: „Snažíme se prodávané předměty vytrhávat z kontextu doby a zasazovat je do moderních interiérů.“

nano200Přinášíme vám rozhovor s Jirkou Mrázkem a Adamem Karáskem, kteří stojí za eshopem a dnes i kamennou prodejnou s názvem Nanovo. Ta se zaměřuje především na designový nábytek druhé poloviny 20. století a my se zeptali, jak k tomu vlastně došli a na spoustu ...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Valentýnské tvoření levně a rychle

valentynske tvoreni perexChystáte se někoho obdarovat valentýnským dárečkem? Zkuste do toho tentokrát vložit více vlastní iniciativy, tvůrčí inspirace a vyrobte nějakou praktickou drobnost. Jako výchozí materiál můžete použít i věci, které by...


Literatura

Miluj svůj život 2020: Křídla roku 2020 jsou DO PÁRU

miluj svuj zivotZalistujeme si rovnou na lednová políčka. Téma vlastní jedinečnosti, jak staré a osvědčené téma. A není jistě náhoda, že právě sami nad sebou se budeme zamýšlet hned v lednu. Nástěnný kalendář pro rok 2020 s názvem Miluj svůj život už...

Divadlo

Citové vzplanutí a herecký koncert Hany Maciuchové v Branickém divadle


maciuch 200Zamilovat se lze v jakémkoli věku. A láska může být opětovaná! To je asi největší poselství monodramatu francouzské autorky Noelle Chatelet Žena Vlčí mák. Představení, které uvedlo Branické divadlo, je hereckým koncertem Hany Maciuchové.

Film

16. Festival francouzského filmu

200filmOd 21. do 27. listopadu promluví plátna vybraných kinosálů v Praze (Lucena, Světozor, Kino 35, CineStar Anděl), Brně (Scala) a Českých Budějovicích (Kotva) jazykem vzdělanců a zamilovaných. Již šestnáctý Festival francouzského filmu opět nabízí rozman...