Naučte se, jak žít prostě
Kultura21.cz

Naučte se, jak žít prostě

zijte proste 200Zero waste je aktuálním a důležitým tématem, proto není divu, že o něm vyšla další kniha. Tato je z nakladatelství Anag a nese název Žijte prostě s podtitulem Průvodce přirozeným domovem s minimem odpadu.

 

 

 

Kniha začíná úvodem, kde Julia Watkins píše, že o zero waste panují určité mylné představy, například, že existují lidé, jejichž odpad vyprodukovaný za 5 let se vejde do zavařovací sklenice. Příběhy takových lidí ale bohužel už nepoukazují na fakt, že jde o výsledek zdlouhavého a namáhavého procesu plného nejednoho zakopnutí, spousty experimentů a dlouhých hodin sebevzdělávání. „Ve skutečnosti většina zastánců zero waste života přiznává, že je takřka nemožné nevytvářet absolutně žádný odpad. Namísto toho doporučují postupovat smysluplně a reálně a co nejvíc se přibližovat nule pomocí těchto pěti základních pravidel (v tomto pořadí): Odmítnout, omezit, znovu použít, zrecyklovat a zkompostovat,“ zdůrazňuje zde. Už z těchto řádků mi bylo sympatické, že autorka nic nehrotí a nenutí čtenáře, ať hned vše dělá, ale moc dobře si uvědomuje, že se jedná o proces.

Následují části: Kuchyň s minimem odpadu, Přírodní úklid, Zdraví z přírody, Přírodní kosmetika a Kuchyňská zahrádka. V závěru najdete poděkování, zdroje a návody a recepty. V první kapitole mě zaujaly tipy na druhý život vaječných skořápek jako je například hnojivo pro pokojové rostliny nebo na podrážděnou kůži a určitě někdy vyzkouším voňavý hrnec s bylinkami, kořením a odřezky. Z receptů si připravím hořčici, krekry ze zeleninové drti nebo léčivou polévku s houbami šiitake.

Kromě toho se mi líbil návod na koupel proti svědění z ovesných vloček a měsíčku, nebo ovesný pleťový peeling a musím si zapamatovat jednoduché prostředky při poštípání a svědění. Ani jsem netušila, že čerstvý jitrocel vytahuje toxiny a působí jako přírodní lék proti bolesti, je protizánětlivý a antiseptický (dezinfikuje). Stačí jej krátce požvýkat a nanést jako obklad na ránu. Sušené bylinky a jablečný ocet se dají použít jako bylinný oplach na vlasy.

V knize Žijte prostě si určitě každý něco najde a třeba ho přečtení přiměje dělat alespoň něco jinak, využívat přírodních zdrojů a snížit odpad.

Julia Watkins sdílí své tipy, jak žít jednoduše a udržitelně na populárním instagramovém účtu @simply.living.well. Většinu svého profesního života věnovala ochraně životního prostředí a přírodních zdrojů, kterou rovněž vystudovala. Julia a její manžel Scott jsou spoluzakladateli neziskové organizace Lookfar Conservation, která podporuje projekty ochrany a obnovy přírody v Africe a Latinské Americe. Žije v Chicagu. Další informace naleznete na simplylivingwell.com.

 zijte proste

Žijte prostě
Průvodce přirozeným domovem s minimem odpadu
Autor: Julia Watkins
Překlad: Jana Vořechovská
Žánr: životní styl
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2021
Počet stran: 280
Hodnocení: 82 %

https://www.anag.cz/zijte-proste-pruvodce-prirozenym-domovem-s-minimem-odpadu/pA91.5505/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Tvoření s Pipasikem

Pipasik perexZuzana Šuleková a Jitka Musilová jsou kamarádky, povoláním architektky, které se zároveň starají o své malé děti. Společně založily značku Pipasik. Pod touto značkou vymýšlejí pro děti smysluplné činnosti spojené s tvořením a dávají dětem ...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Poruchy osobnosti 21. století: Diagnostika v teorii a praxi

 

poruchyPoruchy osobnosti jsou základními psychologickými škatulkami, bez kterých bychom si asi dost dobře nevymezili normalitu osobnosti a mnohdy úzké hranice mezi tím, co je ještě v pořádku, a co už je patologické. Nejnovější pohled na charakteristiku ko...


Literatura

Mami, kdy už konečně umřeš?

kdy umres 200Když jsem poprvé držela v ruce titul s názvem Mami, kdy už konečně umřeš?, byla jsem plná rozporů. Ten název mě lákal i odpuzoval zároveň. Připadal mi morbidní a nepatřičný, ale chtěla jsem vědět, proč autorka nazvala knihu zrovna takhle. T...

Divadlo

A zase ten Havel!

200divV poslední době mívám někdy dojem, že snad každý chce hrát Havla. Možná je to jen taková móda, možná se pletu a vidím přízraky. Snad proto se mne, když jsem dostala pozvánku na premiéru Havlovy Audience, zmocnily nemalé pochyby. Pražský soubor vinohradskéh...

Film

Brumbálovo tajemství pošlapala kritika. Důvodem je náročnost přesyceného diváka

brumbal1 (2)Třetí díl Fantastických zvířat dle předlohy J. K. Rowlingové s názvem Brumbálovo tajemství jsem zhlédla se zatajeným dechem. Neočekávala jsem absolutně nic. Motivací pro mě byl předchozí díl Grindelwaldovy zločiny,...