Vláďa Vytásek: Můj bylinkový svět

Vláďa Vytásek: Můj bylinkový svět

Tisk

muj-bylinkovy-svet (2)Jemné bylinkové šamanství a krása, něha, láska, které se můžete naučit, vycítit je jenom ze stran této knihy. A pak z přírody, z kontaktu s bylinkami. Vnímat je tělem, okem, duší, srdcem... a nechat je promlouvat. Kniha, která se povedla.

Zdaleka v ní ale není to, co vyzařuje z Vládi Vytáska, to prostě papír není schopen pojmout, ač se moc snaží… ale je tu přesně to, co autor zamýšlel: základ, mnoho a mnoho informací i o nových bylinkách a rostlinách, tvořící základ všem, kteří si chtějí oživit znalosti, rozzářit tu bylinkovou lásku v sobě nebo postavit základy celoživotní vášni pro bylinky.

Je to pořádně pevný základ použitelný v plné míře pro základní orientaci i naprosto základní zdravotní trable, které nás mohou potkat.

Ovšem to něco mezi řádky mne uchvátilo víc.

Z praktického hlediska kniha nemá chybu. Krásné obrázky, kvalitní papír, přehlednost i parádní grafické zpracování. Hned nalistujete, co potřebujete.

Počtete si i náhodným listováním, je to jako výstava přírodního bohatství, přičemž oceňuji i vložení rostlin, které jsou nyní v módě, používané a nové: rýmovník, křídlatka japonská, kotvičník, ale místa dost je i pro královny růže, nebo pampelišky, bez nebo černohlávek. Ty staré dobré a osvědčené, o kterých se třeba dozvíte něco navíc.

Vytásek

A mezi řádky prosakuje něha. Pro otevřené oči a pro ty vzácné chvíle, kdy lze svět kolem sebe procítit. Tohle autor umí a sem tam to do některých bylinek vloží, své dojmy, svůj názor, prozradí i něco ze starých herbářů. Proto tu je to jemné šamanství, to prolínání se s energií rostlin, s energií lidí a času. To je to, co považuju na této knize za třešničku na dortu, ale i důvod, proč se k ní stále vracím.

Sem tam se dozvíte o nějaké rostlině, jak vyzařuje, kdy nás láká svou chutí, kdy pociťujeme nutkání si z ní uvařit čaj, přivonět k ní, nebo na ni třeba i myslet. 

Můj bylinkový svět může být krásný zimní průvodce, kterým se projdete křížem krážem stokrát a ještě jednou, aby pak jaro uvítalo naši duši osvěženou a připravenou pojmout tu krásu, pučení a vůni zelených přátel naplno.

O autorovi:

Milovník růže stolisté Vláďa Vytásek pracuje v sociálních službách a ve volném čase se věnuje bylinkám, tvorbě a vedení kurzů, na nichž učí lidi poznávat bylinky a nacházet si vlastní cestu ke zdraví.

Vláďa Vytásek

Zdroj foto: ceskatelevize.cz

Krásný rozhovor si můžete přečíst na webu Eminentu: Vláďa Vytásek a jeho bylinkový svět

Knihu k vydání připravila Pavlína Brzáková.

Vydal Eminent, 2020, Můj bylinkový svět

Hodnocení: 100 %


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Pro mě je hvězda Hana Vítová i moje babička,“ říká Blanka Kovaříková

Blanka Kovarikova200Blanka Kovaříková je autorka osmnácti knih o legendárních hercích, domech slavných a prvorepublikových detektivech. Patří mezi ně například Herecké balady, Jak se dědí sláva, Rada Vacátko a jeho hříšní lidé, Lexikon slavných čes...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Děti nového věku

deti-noveho-veku-perexPřitahují vás záhadná až duchařská témata nebo cokoliv z psychologie dětí, rodičovství či tématiky indigových dětí? Vypadá to všechno jen zdánlivě jako nesourodá směs. Vše spolu souvisí. Překvapivá tajemství odhalila autorce jej...


Literatura

ŽELVY NINJA POKRAČUJÍ VE SVÝCH KOUSCÍCH PIZZY

Ninja 200Tak si můžete vychutnat druhé menu Pizzy želv. Druhý díl komiksové série Želvy Ninja: Menu číslo 2 lze už koupit.  Pokračuje v zavedeném příběhu čtyř želv. Na konci prvního dílu jsme opustili geneticky upravené plazy v době, kdy byl zajat jejich mento...

Divadlo

JAMU přijímá studenty z Ukrajiny, otevřela pro ně transparentní účet a učí je češtinu

jamu 200Třináct ukrajinských studentů prchajících před válkou v současné době studuje na obou fakultách brněnské akademie. Počty však mohou být ještě vyšší. JAMU navrch z iniciativy děkana Divadelní fakulty doc. Mgr. Petra Francána zřídila transparentní účet na ...

Film

TITANIC ve 3D. Překvapí nás?
ImageŽelezný obr: Už jenom ze samého jména Titanic by nás všechny mělo zamrazit. Vždyť loď nesoucí toto vystihující jméno patřila mezi nejluxusnější a největší parníky své doby. Její neuvěřitelná ...