Od poloviny června až do devátého září probíhá v prostorách Nákladového nádraží Žižkov a v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze Landscape festival, který je zaměřen na oblast krajinářské architektury. Máte tak možnost prohlédnout si návrhy či realizované projekty v rámci veřejného prostoru, a to v sepětí s krajinou a třeba se tak i naučit více pozorovat prostor, v němž žijete.
Nákladové nádraží Žižkov ukončilo plný provoz roku 2002, tedy po šestašedesáti letech svého fungování. Jednalo se o koncové nádraží s obrovskou kapacitou, kde docházelo k překládce zboží i jeho skladování. V posledních letech se často řešila jeho budoucnost. Jednou z možností byla i jeho demolice. Ovšem díky památkářům a dalším se podařilo ho zachránit a roku 2011 bylo vyhověno návrhu na jeho památkovou ochranu.
Nákladové nádraží tvoří dvě dlouhé budovy svírající několik kolejišť, na nichž jsou odstaveny staré nákladní vagony. Tyto (otevřené) vagony jsou nyní vyplněny nejrůznějšími rostlinami, zeleninou, slámou a doplněné o další předměty či objekty (viz fotogalerie). Jiné jsou zase zaplněny pískem a pestrobarevnými lehátky určenými k odpočinku tamních návštěvníků. Proč?
Prostory nákladového nádraží již od poloviny června žijí (a to doslova) projektem Landscape festivalu, jež nese podtitul krajina – město – veřejný prostor. Projekt je zaměřen na téma poměrně opomíjené krajinářské architektury a snahy o osvětu a dialog na tomto poli. Jinými slovy se jedná o snahu zlepšit prostředí měst a obcí, zlepšit kvalitu našeho života v nich, oživit veřejný prostor. O snahu využít potenciálu mnohých míst, na která se často zapomíná a kterých je zkrátka škoda. Jako příklad mohou sloužit budovy či celé areály dříve průmyslově využívané. U nich je často jednoduší je srovnat se zemí a postavit na jejich místě obchodní dům či kancelářské prostory místo toho, aby byly využity k účelům užitečnějším a pro lidi přínosnějším. Často to bývají účely kulturní, ale jejich potenciál zajisté skýtá mnohem více možností. Nezapomeňme ale na první slovo z podtitulu festivalu – krajina. To vše by se totiž mělo dít s jejím využitím či jejím „zakomponováním“ do jednotlivých projektů.
Vše je zde, na nákladovém nádraží, ukázáno na mnohých příkladech právě takovýchto projektů již realizovaných v různých evropských zemích jako jsou například Německo, Švýcarsko, Nizozemsko atd. Jsou zde k vidění i projekty prozatím ve stádiu návrhů a mezi nimi i ty týkající se některých měst v České republice. Například si zde můžete prohlédnout návrhy projektů revitalizujících různé části pražského Žižkova.
Na veřejný prostor lidé často zapomínají a přitom tvoří valnou část našich životů, protože se v něm dennodenně pohybujeme. Vypovídá o nás totiž možná více, než bychom si byli pomysleli. Je proto velice inspirující a povzbudivé uspořádání takového festivalu, který se nás s tímto snaží seznámit, toto téma oživit a možná i donutit nás se zamyslet.
V rámci festivalu můžete navštívit i Galerii Jaroslava Fragnera, kde probíhá výstava s názvem Czech Scape. Tato galerie, která se zabývá současnou architekturou ale i její historií, je zároveň hlavním pořadatelem festivalu. Od 2. do 9. září navíc můžete navštívit některou z přednášek či debat na téma veřejného prostoru či budoucnosti konkrétních míst u nás.
Více informací: Landscape festival
Facebook
< Předchozí | Další > |
---|