Výstava Street Life v Napa galerii se toulá v uličkách feťáků

Výstava Street Life v Napa galerii se toulá v uličkách feťáků

Image“Celek se skládá z detailů..” říká fotograf David Těšínský, který momentálně vystavuje v pražské Napa galerii, finišuje se závěrečnými přípravami na další samostatnou výstavu a plánuje spoustu dalších zajímavých projektů.

 
Výstava s názvem Street life odstartovala 20. ledna. Pojmenování slibující momenty z ulic skutečně odráží denní realitu velkých měst, konkrétně Berlína, Paříže a Prahy. Z první zmíněné metropole jsou k vidění fotografie převážně “punkáčů”, žijících v pro nás poněkud zvláštních subkulturách. Precizně zachycené detaily přinutí návštěvníky zastavit se a zblízka si prohlédnout zachycené emoce na tvářích. Kolekce “Prodloužený víkend v Paříží” odráží ironii jednoho z nejproslulejších měst světa. Kdo kolébku módy a umění navštívil a rozhlédl se kolem sebe, tak nemohl přehlédnout žebráky a lidi bez střechy nad hlavou. Zachycené pohledy, smířlivé úsměvy i oči studené či smutné se svou absurditou z fotek říkají své. Naprosto odzbrojující a vyvolávající husí kůži jsou ještě o to více snímky, kde jsou i dětská hladová kukadla. Ovšem největší syrovost je zachycená v našem hlavním městě.

Image

Každý je zná. Feťáky potulující se uličkami. A každý se jim raději obloukem vyhne. Ale David Těšínský ne. Podařilo se mu proniknout do skupinky lidí, jež propadli drogám a zachytit je v momentech tak intimních a zároveň hrůzostrašných. Něco jako upřímná zpověď beze slov zaujímá nejrozsáhlejší místo na výstavě. A také má proč. Bolestná realita lidí, kteří jsou nám tak vzdálení, se na moment rozplyne a pohled skrz fotografii nám dovolí hádat, co se skrývá v očích aktérů. Nejednomu proběhne mráz po zádech při pohledu na ztrápené postavy, na bezmocnost v úsměvech na snímcích a nad štěstím, které se dostává v dávkovaných porcích. Přistoupíte-li k fotografii blíže, možná ještě ucítíte vůni místa, kde byla pořízená, protože do detailu zachycené emoce jsou neskutečné.

Image

David Těšínský se bez váhání dá označit za naději fotografie v sociálním dokumentu. Většina jeho vrstevníků studuje na vysokých školách či se rozkoukává v prvním zaměstnání a možná sní, že jednou vyrazí do světa objevit jiné kultury nebo si odpočinout na pořádné dovolené. Tenhle fotograf ale sny vynechal a po skončení školy se vydal rovnou za oceán. A cestoval dál, poznal už třeba i Indii, Nepál, Ukrajinu. Podíval se za hranice české představivosti a s odvahou se vrhl do zachycení reality jiných mentalit, které jsou pro nás spíše raritou. S foťákem v ruce se noří do světa, kde jsou každodenní problémy běžné společnosti naprostou malicherností, beze strachu, s vysokým uměním v krvi. A tohle všechno je v jeho fotografiích vidět, možná právě proto je nelze přejít a zůstanou vám uložené v hlavě.

Image

Street Life je ke zhlédnutí a snímky ke koupi do 13. února. S koncem této výstavy startuje nová, tentokrát v Nota Bene, která potrvá zhruba měsíc. Tematicky je usazena do východních zemí. Nepál, Indie a Ukrajina ukážou, co všechno se objevilo v hledáčku. Kromě připravované výstavy David pracuje na dalších projektech a vytyčuje si další cíle svých cest. Vzhledem k tomu, že už procestoval vyjma Austrálie všechny kontinenty, tak s jeho poznávacím tempem brzy bude muset návštěvy opakovat. Ale stále jsou země, které ještě nenavštívil. Uvažuje o Kambodže a Vietnamu. Také pracuje na fotografiích, které doplní sbírku poezie "Cruor Bestia" Miroslava Sosoje a především na výstavě v Paříži.

“Žijeme v době, ve které žijeme a všichni mají svůj prostor na uvědomování a rozhodování. Vždy je čas pro změnu. Třeba právě teď.” Nezbývá, než souhlasit. Za nezávislého umělce se dnes považuje leckdo. S talentem to bývá už horší a s odhodláním bojovat proti předsudkům, nastavenému sytému a konvencím o to více. Naštěstí jsou skutečně lidé, kteří zážitek umí předat dál a zprostředkovat (nejen) emoce. David Těšínský je důkazem a jeho umění stojí za to!

Zdroj foto: archiv Davida Těšínského

 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Lucie Pernetová: „Dokud jsem se nepotkala s režisérem Michalem Burešem, netušila jsem, jak moc bude třeba se sžívat.“

pernet perexPět vydavatelů uvede na trh současně jedenáct nových titulů v rámci nového projektu Audioknihy NAHLAS! Historicky první česko-slovenský AUDIOKNIŽNÍ VÍKEND nabídne to nejslibnější z podzimních novinek: Nesbø, Verne, Vondruška, Hawkinsová, Christi...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Zámek Holešov láká na dobrodružství, romantiku a exotiku v podání Zdeňka Buriana

burian-vystava 200Zámek Holešov zahajuje největší výstavu této sezony, výstavu k příležitosti 110. narození Zdeňka Buriana s názvem Z prvohor na Divoký Západ. Co na výstavě najdete a na co se můžete těšit, se dozvíte v následujícím článku.

...

Literatura

Pukne zdravé jádro ukryté pod nánosem zlata Hlubokého sněhu?

Zlato perexKniha Dana Rhodese s mnohoznačným názvem Zlato popisuje čtrnáctidenní dovolenkový pobyt dívky s japonským jménem Miyuki v zapadlé vesnici u studeného oceánu, kdesi na Britských ostrovech. Již poněk...

Divadlo

Dušek se vrací na místo činu - Lávka Open Air Chocerady bude 21. – 27. června

lavka open air 200Již podruhé si budou moci vychutnat návštěvníci legendární divadelní představení Jaroslava Duška Čtyři dohody, Pátá dohoda a Vizita v rámci Lávka Open Air Chocerady. Vstupenky k dostání v síti Ticketportal.

...

Film

3Kino ve virtuálním prostoru září jako Supernova

3kINO-FEST perexLeckteré přehlídky, když se nemohly konat v kinech, buď byly zrušeny (např. karlovarský festival) nebo naopak byly přesunuty do virtuálního prostoru. To se týká rovněž festivalu 3KINO, pořádaného letos již po sedmé. Stejně jako v m...