Přerovská výstava představí knižní tvorbu Kamily Holáskové ilustrovanou fotografiemi Jindřicha Štreita

Přerovská výstava představí knižní tvorbu Kamily Holáskové ilustrovanou fotografiemi Jindřicha Štreita

Tisk

streit foto perexBřezen, měsíc čtenářů, nabídne v Galerii města Přerova netradiční výstavu - knižní přehlídku tvorby olomoucké spisovatelky Kamily Holáskové. Prezentované publikace na stěnách doplní fotografie Jindřicha Štreita, a sice soubor, jímž ilustroval právě některé spisovatelčiny kriminální příběhy. Vernisáž proběhla v Galerii města Přerova 21. března, přičemž o hudební doprovod se postarali Richard Mlynář na piano a Petr Chrobák na saxofon.


„Světově uznávaný fotograf Jindřich Štreit, který se do naší galerie vrací během posledního desetiletí v roli vystavovatele již potřetí, a spisovatelka Kamila Holásková spolupracují již několik let. Kamila Holásková tu bude prezentovat svoji bohatou literární tvorbu, kdy mnohé tituly ilustrují právě Štreitovy snímky. Je na nich patrný autorův velmi netradiční odklon od zvykově dokumentárního rukopisu k fotografii reportážní, což znalce Štreitovy tvorby bezesporu zaujme,“ informuje vedoucí galerie města Přerova Lada Galová.

streit foto 1

Oběma autorům se podařilo společnými silami publikovat již tři povídkové soubory, Freudova pohovka, Kláda a Merkátor, doplněné fotografiemi. „Jednotlivé příběhy zachycují obyčejného člověka, který ne vždy dokáže vyřešit situaci, jež ho zasáhla. Fotografie Jindřicha Štreita dotvářejí atmosféru děje příběhem okamžiku skutečných lidí, třebaže je nelze spojovat s hrdiny povídek a novel. Příběhy žijících postav na fotografiích Jindřicha Štreita prožívají stejné emoce jako postavy povídek Kamily Holáskové,“ popisuje kurátor výstavy Martin Šilar, ředitel TRINITY ART Olomouc.

Kamila Holásková se narodila v roce 1959 ve Šternberku, do plnoletosti však žila v Přerově. V současnosti bydlí v Olomouci. Základní školu absolvovala v Přerově a rovněž maturovala na přerovském gymnáziu. Vystudovala Filozofickou fakultu UP v Olomouci a od roku 1988 vyučuje na UP psychologii. Kromě odborných publikací vydala deset beletristických titulů. Publikuje především krátké prózy, které se zabývají vztahy v rodině.

Výstava, kde hrají hlavní roli barevné i černobílé snímky Jindřicha Štreita potrvá do 21. dubna 2024.

streit foto 2

Zdroj foto: archiv a Robert Rohál


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nasycen: „S kůží na trh“

nasycen 200„Prostě moje baskytara stála už hrozně moc dlouho opřená v koutě a já navíc dostal chuť sníst zase s kapelou pár baget na nočních pumpách.“ Komentuje s nadsázkou svůj návrat k aktivnímu hudebnímu životu a znovuvzkříšené pražské kapely

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jiří Havran/ from architecture 2009 – 2012 aneb Fotografujeme severskou architekturu

jiri havran norska architekturaPražská Galerie Jaroslava Fragnera ve spolupráci s galerií ROM v Oslu připravila výstavu předního fotografa norské architektury Jiřího Havrana. Výstava představuje několik fotogr...


Literatura

Philip Marlowe a jeho případ Vysoké okno

Vysoke okno ChandlerNakladatelství Mladá fronta přichází na knižní trh s nabídkou série klasických detektivních románů autora Raymonda Chandlera, v nichž hlavní hrdina, detektiv Philip Marlowe

Divadlo

Kašpaři budou hrát opět u Bezručů

kaspari200Pražský Divadelní spolek Kašpar již tradičně přiváží do Ostravy k Bezručům výběr ze svého repertoáru. Letos Kašpaři přivezou čtyři tituly, které představí na jevišti Divadla Petra Bezruče od 19. do 24. března 2022.

...

Film

Nepřestávejte snít se Severskou filmovou zimou

sfz 200I v únoru letošního roku se fanoušci severské kinematografie dočkají festivalu Severská filmová zima. Na programu jsou filmy, které již bylo možné zhlédnout třeba při Severském filmovém podzimu, zimní festival s sebou nese mnohé novinky. Jako třeba film N...