České malířky v aktuální kolekci na 100ks.cz reflektují potřebu odpočinku i křehkou propojenost člověka a přírody

České malířky v aktuální kolekci na 100ks.cz reflektují potřebu odpočinku i křehkou propojenost člověka a přírody

Tisk

100ks 200Vrátit se k sobě, vrátit se k přírodě a nebát se vlastní křehkosti, něžnosti a emocí. To jsou motivy, které se v různých obměnách objevují v dílech tří současných českých umělkyň. Seznamte se uměleckými reflexemi Veroniky Holcové, která patří mezi českou malířskou špičku, a Kateřiny Ondruškové a Denisy Štefanigové, dvou výrazných tváří nastupující generace. Inspirujte se výběrem českých kurátorů a vstupte do světa opravdového umění díky uměleckému startupu 100ks.

Sousloví „uspěchaná doba” patří mezi jedno z nejpoužívanějších současných klišé, to však o lecčems vypovídá. Všudypřítomná potřeba zpomalení či přímo zastavení je totiž čím dál citelnější a promítá se i do výtvarného umění. Prozkoumejte aktuální díla s výmluvnými názvy Siesta, Rest a Něžnost. Díky projektu 100ks si je můžete pořídit v dostupné podobě limitovaných, očíslovaných, podepsaných a případně i zarámovaných uměleckých tisků, jejichž cena s časem poroste, přesto jsou však násobně levnější než originály.

Dechberoucí siesta

Veronika Holcová se už přes 20 let drží mezi absolutní českou výtvarnou špičkou. Její tvorba je zastoupena ve sbírkách Národní galerie v Praze, a v soukromých a veřejných sbírkách v České republice, Švýcarsku, Kanadě nebo USA. Během posledních 30 let představila svou práci na téměř stovce sólových a skupinových výstavách po celém světě a od 7. března budou její obrazy k vidění na sólové výstavě v Trafo Gallery v pražské Holešovické tržnici.

Její charakteristický, unikátní a oceňovaný rukopis se na 100ks.cz objevuje už podruhé. Obraz Siesta vznikl v lednu 2024 a Veronika Holcová v něm láká či přímo vybízí k odpočinku, zastavení a vyčištění mysli. Toho se dá dosáhnout například zkoumáním motivů v jejím barevném tisku. Najdete odpočívající ženu či dráčka?

100ks 1 Veronika Holcova Siesta

Něžnost ve vodě, v přírodě i v člověku

Kolik významů může pojmout jedno plátno? V díle Něžnost se Denisa Štefanigová, výjimečná malířka nastupující generace a finalistka ceny Young Painter Prize pro pobaltské země, zamýšlí nad prolnutím lidí a vody.

Malba nazvaná Něžnost vznikla jako součást velké série bezprostředně zachycující proud autorčiných myšlenek, emocí a prožitků. Naše těla jsou tvořena převážně vodou, stejně jako těla zvířat a rostlin, je bytostně důležité, jestli je čistá, nebo plná hormonů, pesticidů a všech možných odpadů. Právě uvědomění si tohoto spojení nám dává šanci obrátit se od znečišťování k péči – o sebe i své okolí. Obraz zároveň zosobňuje téma (ne)možnosti partnerského spojení, vztahu na dálku, touhu, která se odehrává někde na pomezí virtuálního a reálného světa.

100ks Denisa Stefanigova Neznost

Živá vzpomínka na opravdový odpočinek

Nostalgie může mít mnoho podob, v díle Kateřiny Ondruškové s názvem Rest ji ztvárňuje skateboard v trávě. Ten symbolizuje dobu, kdy zastavit se, odpočívat a prožívat přítomný okamžik bylo snadné. Autorka patří do nejmladší etablované malířské generace a čím dál více se dostává do hledáčku galerií a sběratelů. Na kritiky i diváky nejvíce působí výjimečná živost její tvorby.

Desítky dalších limitovaných tisků, které vybrali přední kurátoři a kurátorky, najdete na webu 100ks.cz. Díla od současných českých a slovenských umělců vznikají vždy v nákladu 100 kusů. Všechny jsou podepsaná, očíslovaná a můžete je pořídit i zarámované a chráněné plexisklem s UV v galerijním standardu.

100ks Katerina Ondruskova Rest

O 100ks

Projekt založil Jakub Svoboda v roce 2021. Cílem je nabízet kurátorovaný výběr současného umění v dostupné formě uměleckých tisků v nákladu 100 kusů. 100ks investičně podpořila skupina Miton. V roce 2023 se rozšířil také na Slovensko.

Více informací: www.100ks.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Václav Vydra: „Budu jezdit a věnovat se koním, dokud budu schopen nasednout.“

altDo letních dní vám přinášíme rozhovor s populárním hercem a chovatelem koní, Vaškem Vydrou. Dozvíte se v něm například, jak vzpomíná na pořad StarDance, či jaký má vztah k vaření.

 

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Dobrodružná cesta do umělcovy duše


2001Umění vychází z těch nejniternějších útrob autorovy duše, napadne nás při pohledu na dílo Ondřeje Basjuka a patřilo by se dodat, že v tomto případě to platí dvojnásob. Domažlický rodák vystavuje v Galerii kritiků instalaci Zadní strana pobřežní vysoči...


Literatura

Poznejte druhý Azkaban - Věže Asperfellu

Veze Asperfellu perexBriony by si nikdy nepomyslela, že se někdy ocitne v Asperfellu. Nebyla přece ani mág, ani zločinec. Byla dcerou šlechtice, která měla věčně zablácené šaty a prsty špinavé od inkoustu, protože buď seděla s nosem zabořen...

Divadlo

Jaké bylo první letošní LiStOVáNí v Holešově?

kluk z kostek 200V holešovském New Drive Clubu se v úterý 23. ledna uskutečnila zastávka z projektu LiStOVáNí zaměřená na knihu Kluk z kostek.

...

Film

Křečovitá taškařice Život je život/ dvojrecenze

zivot je zivot perexJak moc se liší pohled našich dvou redaktorů na komedii Život je život? Jan Jaroš uvádí: Milan Cieslar - po diváckém úspěchu "nekorektní" komedie Láska je láska - zjevně již opustil někdejší u...