Výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová vystavuje prvně v Praze
Banner

Výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová vystavuje prvně v Praze

vernizaz vera 200Olomoucká výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová byla v minulých dnech přítomna zahájení své první pražské výstavy Keramika v obrazech. Její poměrně rozsáhlá expozice byla otevřena v pondělí 7. června a je nainstalovaná v sále Boženy Němcové v Knihovně na Vinohradech.

 Výstavu otevřel herec, šansoniér a filmový historik Jiří Bartoň, který přítomné seznámil s uměleckými a životními cestami talentované výtvarnice, přičemž zarecitoval i dvě básně šumperské básnířky i malířky Anny Szatmariové. Pro uměníchtivé zájemce bude výstava přístupná do 31. července tohoto roku. 

vernisaz vera 1

"Velké díky patří také herci, šansoniérovi, filmovému historikovi i pedagogovi Juraj Bartoň za úvodní povídání i nádherný přednes opravdu působivých básní Anny Szatmariové, které jakoby vycházely přímo z mého srdce. Bohdana Vlková bych chtěla moc poděkovat za přípravu výstavy i celou organizaci. Samozřejmě dík patří i vedení knihovny za poskytnutí výstavních prostor, zástupci radnice Prahy 2 za podporu i účast na zahájení výstavy a všem, kteří našli čas na zahájení výstavy a vytvoření opravdu příjemné atmosféry. Vím, že řada lidí se na výstavu chystá, protože se na zahájení nedostali nebo se obávali přijít vzhledem k současné situaci. Těm přeji, ať se výstava líbí jako těm, kteří ji už navštívili. Jsem opravdu šťastná a spokojená, což je hlavním cílem mojí výtvarné činnosti" řekla k zahájení své první autorské výstavy Věra Katka Tatarkovičová

vernisaz vera 2

I když vystavuje několik let, její keramické i malované obrazy mají na výstavách úspěch. Tvorba talentované výtvarnice Věry Katky Tatarkovičové vyzařuje neskutečně pozitivní atmosféru, ale hlavně se opírá o brilantně zvládnuté řemeslo, ale musíte ocenit i nápady a originalitu.

Na výstavě je k vidění naprostá většina nových obrazů. Některé „starší“ jsou spíše jen drobným doplňkem k tematickému zaměření jednotlivých částí výstavy. Tentokrát měla opravdu dostatek času na vymýšlení dalších způsobů zpracování svých výtvorů a tím i na vytvoření řady nových obrazů. Výtvarnice říká, že některé novinky dokonce našly svého nového majitele už v průběhu čekání na znovuotevření galerií a výstavních prostor. Takže se s nimi rozloučila ještě před chystanou pražskou výstavou a tvořila další novoty. 

vernisaz vera 3

"Nádherné obrazy propojujících několik technik a k tomu skvělé nápady a vycizelované zpracování. Vyzařují neskutečnou pohodu, radost a teplo, a vy máte pocit, jako by rozzářily celý prostor Knihovny na Vinohradech. Tvorba olomoucké výtvarnice Věry Katky Tatarkovičové má neskutečné pozitivní atmosféru," nechala se slyšet jedna z nadšených návštěvnic vernisáže. A já si myslím to samé.

Na otázku, co ji v tvorbě inspiruje asi nejvíc, Věra Katka Tatarkovičová odpověděla: "Na tuto otázku mám celkem jasnou a stručnou odpověď: všechno, co mě obklopuje. Jedná se zejména o přírodu – mám ráda květiny, stromy, rostliny… Další velkou inspirací jsou lidé, jejich vzájemné vztahy, radosti i starosti, ale i láska v nejrůznějších podobách. Výraznou inspirací jsou i zážitky, které se snažím vnímat všemi smysly. V mých dílech se vlastně zrcadlí život, který žiji."

vernisaz vera 4

Foto: Robert Rohál

https://www.veratatarkovicova.cz/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Rozhovor s maliarkou Stanislavou Habšudovou

Stanislava Habsudova 200Stanislava Habšudová sa narodila v Ilave a po svojich štúdiách a životných skúsenostiach sa rozhodla skombinovať fotografiu, maľbu a kováčske zručnosti a prácu so sklom jednotný celok. Každá jedna z tý...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Chrudimské Muzeum barokních soch zahajuje návštěvnickou sezónu

Muzeum chrudim perex Muzeum barokních soch, které působí v Chrudimi od roku 2011, se chystá zahájit další návštěvnickou sezónu. Slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu 1. dubna, kdy bude po celý den do muzea volný vstup, a v 17 hodin vyvrcholí ...


Literatura

Konec zpráv o modré planetě – pamflet, který se tváří jako vědecký text

 konec zprav o  modre planeteJednomu by se skoro až nechtělo věřit, že globální oteplování je tématem, které působí mnohdy jako rozbuška, relativně spolehlivě staví barikády mezi zastánce a odpůrce, mezi jejichž tábory létají ostrá slova jako ostrá munice v nefalšo...

Divadlo

Večeře bez servítků

pohreb-az-zitra 1 perexŠvandovo divadlo zve na večeři prostřednictvím hry Pohřeb až zítra, jejíž autorkou je Natalie Kocab. Na diváky čeká intenzivní zážitek plný ostrých slovních střetů opepřený složitou situací jednotlivých členů rodiny zase...

Film

Současnost a budoucnost jezera Kökenúr

altPražské kino Aero má za sebou úspěšně 6. ročník filmového festivalu FLIM-Festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu. Pokud chcete jít za zábavou, která se skutečně vymyká mainstreamovým proudům, pak je to tato podívaná. A dokonc...