Člověk jako nadbytečný lidský zdroj? Výstava poukazuje na oběti kapitalismu!

Člověk jako nadbytečný lidský zdroj? Výstava poukazuje na oběti kapitalismu!

Tisk

stanko200Nadbytečné lidské zdroje, vybombardované město, vyloučení… Na osudy lidí, kteří jsou denně podrobováni těžkým zkouškám ve stávajícím systému, upozorňuje výstava Libuše Staňkové Nezapomínejme na oběti kapitalismu - …minulé, současné i budoucí, která je až do 29. dubna instalována v galerii Idea (Františka Křížka 10, Praha 7).

 

 Výstava se skládá z výtvarných děl i tiskových materiálů, upozorňujících na oběti současných exekucí, válek nebo střelby za první republiky. Díla varují i před pekarizací práce, vylučováním lidí na okraj, propouštěním lidí pro nadbytečnost nebo volají po respektu k muslimským ženám s podtitulem „jiný svět je možný“. Jiné dílo - televize zakrytá černým suknem s podtitulem Události komentáře - má značit nevyvážené zpravodajství veřejnoprávní televize.

Historička Marie Neudorflová v rámci vernisáže poukázala na rušení sociálních výdobytků, které nám zanechali naši předci. Lidé jsou podle jejích slov ponižováni, ocenila ty, kteří se tlaku brání. Sociolog Marek Hrubec uvedl, že podle OSN v důsledku světové chudoby ročně umírá  20 milionů lidí.

stanko0

 

Kromě pondělí každý všední den

Na vernisáži promluvila i ekonomka Ilona Švihlíková, která s Libuší Staňkovou spolupracuje v Alternativě zdola. Promítnut byl desetiminutový dokument Lenky Procházková Lavička Františka Havla, poukazující na rozpor slibů z roku 1989 a současnou realitou. Spisovatelka Procházková dodala, že umělec je povinen konat proti „hanebné době“.

stanko2

 

Odlehčenou písničku na téma politické současnosti zazpívala Eva Novotná z iniciativy Ne základnám, všichni zúčastnění pak Libuši Staňkové zapěli k jejímu životnímu jubileu. Vernisáže se zúčastnila i poslankyně a pražská zastupitelka Marta Semelová (KSČM), která se sociálním tématům věnuje.

stanko7

 

Výstavu lze navštívit každý všední den (s výjimkou pondělí) od 12. do 18. hodin (v pátek do 17. hodin). O víkendech a státních svátcích lze galerii, kde jsou vystavena i další díla, navštívit po předchozí domluvě s majitelkou Olgou Truskovou. Ekonomka Švihlíková při vernisáži mimochodem uvedla, že se jedná o její studentku z Vysoké školy ekonomické.

Foto: autorka


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Hitmaker Hellmut Sickel, ex manžel Heleny Vondráčkové, se vrací na českou pop scénu

hellmut200Zatímco v osmdesátých letech komponoval především pro svou tehdejší manželku Helenu Vondráčkovou a po jejich rozvodu se na dlouhá léta z české pop scény vytratil, letos se Hellmut Sickel vrací. Pro debutové album zpívajícího textaře Vladyho Gryce zk...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Výstava představuje Šibíkovy doposud nezveřejněné fotografie

sibik200Po úspěšné prezentaci mapující 21. ročníků soutěže Czech Press Photo přicházejí Česká centra s další výstavou, zaměřenou na aktuální téma. Fotoreportér Jan Šibík, který pravidelně navštěvuje ohniska konfliktů a humanitárních katastrof, představuje svá ...


Literatura

Darina Hamarová – Životem nekráčím sama

darina hamarova 200Prvotní setkání s románem Dariny Hamarové mnohé čtenáře vyděsí – vždyť příšerná grafická úprava obálky je jak z babiččiny červené knihovny nebo hůř, jako další román od Alexandry Potter. Pokud čtenář nejde na jistotu a neví, co od ...

Divadlo

Balet Luskáčik okúzlil návštevníkov

lusk 200V Dome umenia v Piešťanoch sa 22. novembra predstavil hrou Luskáčik Svetoznámy Kyjevský City balet v  hudobnom podaní Piotra Iľjiča Čajkovskija.

...

Film

Vyšla kniha o Zdivočelé zemi

zdivocela zeme pilatSeriál Zdivočelá země (1996-2012), jehož čtvrtou řadu nyní vysílá Česká televize, pokrývá celé poválečné období, některé jeho postavy v průběhu děje zestárnou bezmála o půl století. Vypráví ...