Podzim v Národní galerii ve znamení nových projektů

Podzim v Národní galerii ve znamení nových projektů

Galerie 200Podzimní sezóna Národní galerie nabídne široké spektrum vizuálního umění od gotiky po současnost a přinese nové výstavní projekty. Otevření posledního výstavního bloku letošního roku probíhá již tradičně ve Veletržním paláci zahájením pěti projektů současného umění včetně výroční výstavy Ceny Jindřicha Chalupeckého či úplné novinky – Prostoru pro poezii.

Během října a listopadu pak galerie otevře výstavy pro příznivce starého umění či českých autorů převážně 20. století. Cena Jindřicha Chalupeckého letos slaví 25 let od svého založení. Letos poprvé Národní galerie hostí také přehlídku  diplomových prací studentů evropských uměleckých škol. Výstava představuje 20 vybraných autorů z 34 škol 18 evropských zemí.

Galerie 1

Dva komorní výstavní projekty připravila Národní galerie pro Konírnu paláce Kinských a Šternberský palác. Konírna vystaví téměř 400 let ztracený obraz Léda s labutí rudolfinského mistra Josepha Heinze staršího a další díla s proslulou malbou související – mimo jiné i jednu ze tří přípravných kreseb, jež je součástí sbírek Národní galerie. Do Šternberského paláce poputuje zápůjčka Rubensovy Večeře v Emauzích z madridského Museo del Prado.

Galerie 2

Od konce listopadu bude Valdštejnská jízdárna hostit přehlídku středověkého umění z oblasti Krušnohoří. Výstava vypráví o nebývalém rozvoji kulturně silných královských a poddanských měst na české i saské straně během vrcholného a pozdního středověku.

Salmovský palác se od konce října promění v místo oslav 125. výročí Akademie věd. Výstava  představí výtvarná díla, jejichž prestiž podpořily ceny Akademie v letech 1891–1952.

Odlišný pohled na význam umění pak předvede výstava Budování státu, jež seznámí diváka se způsoby, jakými Československo reprezentovalo sebe sama v letech 1918–1939 a 1945–1992.


Zdroj foto: www.ngprague.cz 


www.ngprague.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Sanchez Amsterdam bude krstiť album

cibula (2)Skupina Sanchez Amsterdam vznikla v roku 2004 počas ich štúdia na základnej umeleckej škole. Skupinu tvoria Dávid Maniaček, B...

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Z archivu...

Čtěte také...

Kulturní tip: Výstava obrazů Radovana Veselého ANDĚLÉ A OSTATNÍ ve foyer Divadla Bolka Polívky

radovanvesely perexVšestranný umělec Radovan Veselý, od narození spjatý s Brnem, představí v Divadle Bolka Polívky svou aktuální tvorbu. Výstavu s názvem ANDĚLÉ A OSTATNÍ zahájí slavnostní vernisáž 30. dubna v 16:30.

...

Literatura

Šachový génius nebo šílenec?

koncovka perexRok 1972 se poprvé zapsal do dějin Spojených států amerických v prvenství hry v šachy. Zasloužil se o to geniální mladík z chudých poměrů – Robert „Bobby“ James Fischer, který zvítězil jako první Američan v tét...

Divadlo

Klíště. Nová hra Boleslava Polívky

Kliste perexVím, že známý herec, režisér, dramatik, klaun a divadelní principál Boleslav Polívka byl asi před rokem postižen lymskou boreliózou. Je to děsně hloupá nemoc, infekce od klíšťat, u které člověk až do doléčení je téměř ochrnutý. Chápu, že ho to...

Film

I při cestě na dno svítá naděje

cestaVen perexPo téměř dvou desetiletích, která uplynula od natočení Mariana, se Petr Václav opět vrací k romské problematice. Ve filmu Cesta ven se však neobrací k minulosti, která Romy n...