Pes přítel člověka… aneb když tlapky pomáhají
Kultura21.cz

Pes přítel člověka… aneb když tlapky pomáhají

tlapky perexPejsek je vítaným společníkem většiny z nás. Dokáže uklidnit, povzbudit a díky nutnému venčení zajišťuje svému páníčkovi i tolik potřebný pohyb. Pro zdravotně postižené ale pejsek znamená mnohem víc. Především je to velký pomocník, který se takřka ničeho nezalekne. 

 

 

Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky vznikla v únoru 2001 a od té doby vychovala a vycvičila stovky asistenčních psů. Ti pomáhají především vozíčkářům, ale také lidem nevidomým a lidem s kombinovaným postižením.

Ovšem než se chlupatý pomocník dostane ke svému majiteli, nějakou dobu to trvá. Ze všeho nejdřív si zájemce o čtyřnohého kamaráda, musí podat žádost. Následuje zařazení do pořadníku, rozhovor s psychologem a výběr vhodného štěněte. Výcviku se pejsek podrobuje až ve 12 měsících a později. V té době už musí být jasné, že je zcela zdravý, má zvládnuté hygienické návyky, umí se chovat v bytě a nijak ho nestresuje městský ruch. Samotný výcvik pak trvá 6 – 8 měsíců. Během této doby jezdí budoucí majitel k pejskovi na návštěvu. Také závěrečnou zkoušku prožívají společně. Musí totiž před komisí prokázat, že tvoří sehraný tým, který se bez problémů dokáže pohybovat rušnou ulicí, cestovat dopravními prostředky a zvládat každodenní činnosti. Když se všechno povede, získá pejsek nového majitele.

tlapky 2

A s čím vším mu může pomoci? Například se svlékáním, s rozsvěcením a zhasínám světel, s otevíráním dveří, s pouštěním počítače nebo s nakupováním. Jestli pejsek na svoji službu „stačí,“ se pravidelně (minimálně jednou za 18 měsíců) prověřuje. Do „důchodu“ psí hrdina odchází zhruba v osmi letech. I přesto však většinou zůstává u svého majitele, který se mu tak snaží poděkovat za jeho dosavadní péči. 

Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky je neziskovou organizací a tak je víc než jasné, že finančních prostředků nemá nazbyt. Výcvik asistenčních psů je velmi zdlouhavý a finančně nákladný… přesto se pejsci novým majitelům předávají zcela zdarma. 

Pokud můžete, pomozte!

Nemusíte investovat velké částky. Stačí zaslat dárcovskou SMSku ve tvaru:
DMS POMOCNETLAPKY na číslo 87777.

Pokud dárcovským textovkám nevěříte, nakoukněte alespoň do dobročinného e-shopu Pomocných tlapek. Najdete ho na http://eshop.pomocnetlapky.cz/ Můžete si v něm koupit tričko, knížku o asistenčních psech, nebo třeba hrneček. Uděláte tak radost sobě (případně svým blízkým) a ještě přispějete na dobrou věc. No není to skvělé? 

tlapky logo

Více o Pomocných tlapkách (a možnostech pomoci) najdete na www.pomocnetlapky.cz.


 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

9. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

9 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Čtěte také...

Dobrý doktor je jazzman! Lékaři to hudebně rozbalí na Doktorfestu

dok200V rámci třetího ročníku Doktorfestu se představí sedmnáct lékařů-muzikantů v kapelách různých žánrů, klavírista a dvě výtvarnice. Podle ředitelky festivalu Vladany Rýdlové lékaři často milují umění a dokonce je sami provozují jako muzikanti, malíři, spisov...


Literatura

Sexy strategie zachraňuje svět, používá zbraně hromadného vzrušení

Sexy strategie perexLáska je boj, tak ahoj. Na tomto nepříliš duchaplném prohlášení, které kdysi vyrývali studenti a studentky do omítek na toaletách či autobusových zastávkách (a možná se tak děje dodnes), asi něco bude. Ovšem samotná láska je v...

Divadlo

RockOpera Praha natáčí videoklip s Evou Urbanovou a Kamilem Střihavkou

rop eva kamil 200Spojení RockOpery Praha a Evy Urbanové dostane nové obrysy. Holešovické divadlo totiž chystá nový videoklip k očekávané premiéře opery Trója, v níž se operní pěvkyně chopí role bohyně lovu Artemis. Klip vznikne ke skladbě Přísahej a t...

Film

Seriálová sezóna: Revolution

revolution200Seriálová sezóna 2012/2013 je vskutku nabitá dramaty a sci-fi záležitostmi. Po Orphan Black se podíváme blíže i na nejdiskutovanější seriálový projekt, Revolution. Post-apokalyptický, bojovný, akční a záhadný...