Pes přítel člověka… aneb když tlapky pomáhají
Banner

Pes přítel člověka… aneb když tlapky pomáhají

tlapky perexPejsek je vítaným společníkem většiny z nás. Dokáže uklidnit, povzbudit a díky nutnému venčení zajišťuje svému páníčkovi i tolik potřebný pohyb. Pro zdravotně postižené ale pejsek znamená mnohem víc. Především je to velký pomocník, který se takřka ničeho nezalekne. 

 

 

Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky vznikla v únoru 2001 a od té doby vychovala a vycvičila stovky asistenčních psů. Ti pomáhají především vozíčkářům, ale také lidem nevidomým a lidem s kombinovaným postižením.

Ovšem než se chlupatý pomocník dostane ke svému majiteli, nějakou dobu to trvá. Ze všeho nejdřív si zájemce o čtyřnohého kamaráda, musí podat žádost. Následuje zařazení do pořadníku, rozhovor s psychologem a výběr vhodného štěněte. Výcviku se pejsek podrobuje až ve 12 měsících a později. V té době už musí být jasné, že je zcela zdravý, má zvládnuté hygienické návyky, umí se chovat v bytě a nijak ho nestresuje městský ruch. Samotný výcvik pak trvá 6 – 8 měsíců. Během této doby jezdí budoucí majitel k pejskovi na návštěvu. Také závěrečnou zkoušku prožívají společně. Musí totiž před komisí prokázat, že tvoří sehraný tým, který se bez problémů dokáže pohybovat rušnou ulicí, cestovat dopravními prostředky a zvládat každodenní činnosti. Když se všechno povede, získá pejsek nového majitele.

tlapky 2

A s čím vším mu může pomoci? Například se svlékáním, s rozsvěcením a zhasínám světel, s otevíráním dveří, s pouštěním počítače nebo s nakupováním. Jestli pejsek na svoji službu „stačí,“ se pravidelně (minimálně jednou za 18 měsíců) prověřuje. Do „důchodu“ psí hrdina odchází zhruba v osmi letech. I přesto však většinou zůstává u svého majitele, který se mu tak snaží poděkovat za jeho dosavadní péči. 

Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky je neziskovou organizací a tak je víc než jasné, že finančních prostředků nemá nazbyt. Výcvik asistenčních psů je velmi zdlouhavý a finančně nákladný… přesto se pejsci novým majitelům předávají zcela zdarma. 

Pokud můžete, pomozte!

Nemusíte investovat velké částky. Stačí zaslat dárcovskou SMSku ve tvaru:
DMS POMOCNETLAPKY na číslo 87777.

Pokud dárcovským textovkám nevěříte, nakoukněte alespoň do dobročinného e-shopu Pomocných tlapek. Najdete ho na http://eshop.pomocnetlapky.cz/ Můžete si v něm koupit tričko, knížku o asistenčních psech, nebo třeba hrneček. Uděláte tak radost sobě (případně svým blízkým) a ještě přispějete na dobrou věc. No není to skvělé? 

tlapky logo

Více o Pomocných tlapkách (a možnostech pomoci) najdete na www.pomocnetlapky.cz.


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Banner

Rozhovor

Rozhovor s Jiřím Macháčkem u příležitosti podzimního turné MIG 21 s názvem „Šňůra Tour“

200rozMIG 21 vyráží na tradiční podzimní turné. Rozhovor s Jiřím Macháčkem Vám přinášíme i na našich stránkách.

...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Život je o žití a keby som prestal pracovať, prestanem žiť. Jubilejný koncert k 85. narodeninám profesora Ladislava Holáska

85 200V historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave sa konal 15. marca koncert Speváckeho zboru mesta Bratislava pri príležitosti 85. narodenín profesora umeleckého vedúceho, zbormajstra a dirigenta Speváckeho zboru Ladislava Holáska. V rámci n...


Literatura

Láká vás cestování obytnou dodávkou? Pak nepřehlédněte tuto knihu

zivot v dodavce 200V nakladatelství BizBooks vyšla kniha Život v dodávce s podtitulem Náš příběh od Foresta Trenze a Barbory Masaříkové.

...

Divadlo

Co se škádlívá, to se rádo mívá
ImageV neděli 12.února 2012 uvedlo Městské divadlo Zlín pohádku Jak si spolu hráli. Na jedné louce se ocitli dva – Zajda a Felix. Ona veselá, hravá, trošičku potrhlá, ale v hloubi duše hodná bytůstka. On, na ...

Film

Švédské drama zobrazuje téma nelegálních přistěhovalců po svém

deportace 200Filmový severský čtvrtek v Komorním kině Evald v Praze tentokrát zabrousil na téma ilegálních přistěhovalců ve Švédsku, kteří jsou ve filmu internovaní v odlehlém podivném stavení daleko od civilizace. Ponurou atmosféru dotváří hned v úvodn...