Ve středu 1. listopadu uplynulo 55 let od momentu, kdy vzniklo a začalo působit pěvecké trio Golden Kids, jež tvořili zpěváci Marta Kubišová, Václav Neckář a Helena Vondráčková. Skupina neměla dlouhého trvání, ale i za necelé dva roky existence slavila úspěchy prakticky po celé Evropě.
Skupina se koncem 60. let minulého století prezentovala nejen doma, ale uspěli i v zahraničí. Třeba na západoněmeckém gramofonovém trhu, kdy jim začaly vycházely desky u Polydoru, vystupovali v proslulé pařížské Olympii, ale ohromný úspěch měli i na veletrhu hudebních společností MIDEM v Cannes.
Byl to hudební skladatel a producent Bohuslav Ondráček, který pop skupinu založil (začátek se datuje právě na 1. listopadu 1968, což je také den, kdy slaví narozeniny Marta Kubišová). A dobře věděl proč, když tak trefně zformuloval její motto: „Helena má v hlase slunce, Vašek má v hlase smích, Marta má v hlase slzy.“
"Už od svého vzniku byli výjimeční, a to i ve světovém měřítku, tím, že se zda dala dohromady skupina rovnocenných hvězd první velikosti, zatímco zpravidla bývá vývoj opačný: teprve po vzniku takových skupin se dostávají dopředu někteří její členové a na určitém stupni, když dosáhnou takové popularity, jakou měl každý se zakládajících členů Golden Kids, skupinu opouštějí," napsal o pop fenoménu v roce 1969 kritik Jiří Černý.
Trio Golden Kids ovládlo v letech 1968 - 1969 nejen domácí pódia a hitparády, ale s úspěchem vystupovalo v tehdejším západním Německu, točilo desky pro západoněmecký Polydor, měsíc hostovalo v pařížské Olympii, dvakrát sklidilo ovace na veletrhu MIDEM v Cannes.
"Golden Kids byli v Evropě ojedinělým sdružením - dvě holky a jeden kluk, což bylo tenkrát neobvyklé, taková ABBA přišla až po nás," řekla před časem Helena Vondráčková.
"S holkami se mi dobře pracovalo v Rokoku, tam jsme si poprvé vyzkoušeli dueta a tria. Pokračovalo to společným úspěchem na veletrhu MIDEM v Cannes, a když nás pak pozvali do pařížské Olympie, sezpívali jsme se definitivně. Zjistili jsme, že se máme rádi, že se naše hlasy k sobě hodí," uvedl Václav Neckář v dobovém rozhovoru.
Typově byl každý ze tří interpretů Golden Kids jiný, a přitom hlasově jim to šlo dohromady. Navíc měli ke každé písni udělanou choreografii, takže jejich show byla zajímavá i vizuálně. Každý z nich byl samostatnou osobností, nešlo tedy o nějaký sbor. Publikum i kritiky doslova fascinovala dokonalá souhra všech zúčastněných - tří mladých zpěváků, jedenáctičlenného orchestru, dirigenta Josefa Vobruby, textaře Zdeňka Rytíře, choreografa Luboše Ogouna a samozřejmě Bohuslava Ondráčka. Ti všichni vsadili na dokonalé propojení všech prvků, z nichž show vytvořili - ať už šlo o repertoár, zpěv, taneční projev či vizuální stránku, například zdůraznění typů obou zpěvaček.
Zlatá éra skupiny Golden Kids skončila začátkem roku 1970, v éře nastupující normalizace v totalitním Československu, kdy Marta Kubišová dostala zákaz veřejného vystupování. Na jeviště se mohla vrátit až koncem roku 1989.
V roce 1994 byla uvedena v pražské Lucerně show Golden Kids Comeback, kterou trio s úspěchem předvedlo i na jiných místech, avšak další pokus sejít se na velkém jevišti - za velkého mediálního humbuku - už nevyšel. Co naštěstí před pár lety vyšlo, byly supraphonské album 24 Golden Hits a kniha Antonína Matznera nazvaná Golden Kids - 40 let s legendou.
Zdroj foto: archiv
< Předchozí | Další > |
---|