Šumava Litera letos nabídne téměř sto knižních titulů. Připomene osudy učitelů i železnou oponu

Šumava Litera letos nabídne téměř sto knižních titulů. Připomene osudy učitelů i železnou oponu

Tisk

sumava litera200Jedinečné propojení regionu s literaturou a třemi rozdílnými kulturami. To vše nabídne již 9. ročník festivalu Šumava Litera, který se koná od 13. do 18. listopadu 2023. Akce se dlouhodobě zaměřuje na popularizaci české, německé a hornorakouské literatury s důrazem na obě části Šumavy.

 

Letošní ročník má podtitul Učitelé a školy na Šumavě a v Bavorském lese a objeví se na něm o téměř polovinu víc knižních titulů než loni, z toho 61 českých a 31 německých. „Smyslem festivalu je setkávání lidí z obou částí jednoho regionu a zviditelnění současných literárních děl s vazbou na Šumavu, Bavorský les a Mühlviertel,“ říká programový ředitel festivalu Martin Sichinger. Na programu je řada doprovodných koncertů, výstav, filmových projekcí, setkání s pamětníky nebo přednášek. A zároveň je Šumava Litera příležitostí k objevování krás historického města Vimperk, dějiště festivalu.

Podtitul Učitelé a školy na Šumavě a v Bavorském lese zvolili pořadatelé u příležitosti 100 let od úmrtí českého spisovatele a učitele Karla Klostermanna.

Festival oživuje kulturní a historickou paměť tohoto krásného a v minulosti i drsného regionu,“ vysvětluje Sichinger, vimperský rodák a spisovatel. Dodává, že právě kultura spojuje národy, které v minulosti společné šumavské území obývaly. „Festival chce seznámit veřejnost každý rok s jedním vybraným tématem. Rovněž propojuje, a to na obou stranách hranice, nakladatele, spisovatele, knihkupce, výtvarníky, fotografy, filmaře, hudebníky, pracovníky v muzeích, galeriích a kulturních institucích. Slouží jako platforma i inkubátor budoucí přeshraniční spolupráce,“ doplňuje Sichinger. Zároveň připomíná, že součástí festivalu je celotýdenní program v několika městech a závěrečná sobotní série přednášek a výstav, velký předvánoční knižní trh v hotelu Zlatá hvězda a 18. listopadu slavnostní galavečer s udílením cen v Městském kulturním středisku ve Vimperku.

sumava litera2

Cena Johanna Steinbrenera, vimperského rodáka, se na festivalu udílí ve čtyřech kategoriích: Beletrie a poezie, Populárně naučné publikace, Výtvarné publikace a Nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě a Bavorském lese. Hlavní cena Šumava Litera je pak mezinárodním oceněním za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci. Hodnocení udílí mezinárodní i česká porota.

Příběhy šumavských chalup, učitelé v legiích i komedie o cestování za železnou oponu

„Návštěvníci se i letos dozví o Šumavě něco nového, například na přednáškách o potulných učitelích nebo o učitelích v legiích. Zároveň načerpají inspiraci k výletům a v neposlední řadě tipy na dobré čtení. Určitě také zaujme komedie českoněmecké režisérky, která sama zažila emigraci, o cestě za železnou oponu,“ zve produkční festivalu Marie Poláčková, podle které panuje na festivalu příjemná rodinná atmosféra. „Pokud to mají zájemci do Vimperka daleko, mohou navštívit na našem webu sekci podcastů. Tam najdou rozhovory se zajímavými hosty minulých ročníků,“ pokračuje Poláčková a doplňuje, že letos poprvé bude festival dvojjazyčný.

Návštěvníci mohou také navštívit výstavy Karel Klostermann a zrod Evropy nebo Bavorsko – šumavští učitelé. „Do Šumavy Litery se se svým programem zapojí i knihovna, která připravila pro školy besedy s podtitulem „Šumava Litera dětem“, na kterých se představí autoři šumavské literatury určené dětem,“ doplňuje Poláčková.

„Za devět let existence jsme vytvořili největší databázi titulů tematicky spjatých se šumavským regionem. Knihovna na webu Šumava Litera shromažďuje aktuálně přes 1000 titulů různých žánrů se šumavskou tematikou. Vyrobili jsme více než 20 epizod šumavského literárního podcastu, který má aktuálně přes 1500 poslechů. Databázi knih, podcastů a záznamů z přednášek na kanálu youtube pravidelně rozšiřujeme, a umožňujeme tak lidem čerpat informace o šumavských tématech,“ uzavírá Martin Sichinger s tím, že festival slouží zároveň jako platforma pro setkávání milovníků Šumavy, kulturních institucí, neziskového sektoru z obou stran hranice nebo i starostů měst a obcí.

sumava litera1

Festival Šumava Litera získal letos poprvé záštitu ministra kultury a stejně jako v minulých letech záštitu 1. náměstka hejtmana Jihočeského kraje Františka Talíře.

HLAVNÍ FESTIVALOVÝ TÝDEN

Pondělí 13. 11.
18.30 Vimperk, MěKS
slavnostní zahájení
vernisáž česko-německé výstavy Učitelé na Šumavě a v Bavorském lese (Šumavský spolek)
Josef Pecka, průvodce po Šumavě, komponovaný pořad Školy na Šumavě

Úterý 14. 11.
17.30 Vimperk, MěKS
Rena Dumont, nominovaná za knihu Mühle, představí svůj film Honza má pech (30 min, české titulky), následně talk show, uvádí Martin Sichinger a beseda s diváky
20.00 Vimperk, MěKS
Heinrich Vierlinger představí svůj film Glas im Wandel der Zeit (90 minut, české titulky), následně beseda s diváky

Středa 15. 11.
10.00 Vimperk, MěKS
Dalibor Vácha, spisovatel a historik – přednáška Učitelé v legiích pro základní školy a gymnázium
12.00 Čkyně, základní škola
Dalibor Vácha, spisovatel a historik – přednáška Učitelé v legiích
17.00 Stachy, obecní sál
Miloslav Voldřich – Učitelé na Šumavě – talk show s kronikářem Michalova, uvádí Martin Sichinger
18.00 Vodňany, městská galerie
Josef Pecka, průvodce po Šumavě – komponovaný pořad Školy na Šumavě
19.00 Vimperk, MěK
Dalibor Vácha, spisovatel a historik – přednáška Učitelé v legiích a talk show s autorem, uvádí Jaroslav Maryška
19.00 Volyně, kino
Heinrich Vierlinger uvede svůj film Glas im Wandel der Zeit (90 minut, české titulky) a Karel Skalický, ředitel Muzea Volyně, představí sklo ze sbírek muzea, uvádí Martin Sichinger

Čtvrtek 16. 11.
18.00 Vimperk, hotel Zlatá Hvězda
Tak jako kdysi – učitelé hrají
koncert šumavských undergroundových kapel – Ďáblovi včelaři, P.N.P., Krwavý koleno, Psychedelická barborka, Umělá hmota a BBP Podzemní orchestr
Pátek 17. 11.
17.00 Vimperk, městská knihovna
(Ne)obyčejný život pana učitele Adolfa Pintíře ve víru událostí 20. století – vernisáž výstavy Angeliky Pintířové a komentovaná prohlídka
18.30 Vimperk, MěKS
Angelika Pintířová o svém otci, šumavském učiteli – talk show, moderuje Martin Sichinger
20.00 Vimperk, MěKS
neformální setkání knihkupců, nakladatelů, spisovatelů, fotografů, porotců a hostů festivalu
SOBOTA – 18. 11. – hlavní festivalový den
Vimperk, Hotel Hvězda
10.00 – 16.00 předvánoční knižní trh
11.00 Jan Lakosil – Šumava jako bojiště studené války
12.00 Jan Fischer – Vzpomínka na Emila Kintzla
13.00 Mikuláš Zvánovec – Menšinové školy v českoněmeckém pohraničí
14.00 Jindřich Špinar a Helmut Wagner – Thomas Galistl a jeho Vlastivědná čítanka
15.00 Heinrich Lippert – Winkelschulen und Wanderlehrer – přednáška o potulných učitelích
16.00 Veronika Faktorová a Michal Hořejší – Karel Klostermann a zrod Evropy – přednáška + komentovaná výstava s autory
Vimperk, MěKS
19.00 Galavečer – vyhlášení a udílení ceny Šumava Litera, ceny Johanna Steinbrenera a dalších ocenění
provází Josef Kudrna, hraje skupina Aprés Vu

Doprovodný program festivalu

Středa 1. 11.
16.00 Vimperk, městská knihovna
Veronika Faktorová a Michal Hořejší – Karel Klostermann a zrod Evropy – vernisáž výstavy a komentovaná prohlídka

Čtvrtek 9. 11.
17.00 Plzeň, Knihovna města Plzně, Polanova síň
Josef Pecka, průvodce po Šumavě, komponovaný pořad Školy na Šumavě

Pátek 10. 11.
19.00 Vimperk, Hotel Zlatá hvězda
Lokálka údolím Volyňky aneb 130 let železnice ve Vimperku – komponovaný večer Stifterova pošumavského železničního spolku

sumava litera3

Kdo je kdo:

Martin Sichinger (1967) se narodil ve Vimperku, kde chodil na gymnázium. V Plzni absolvoval pedagogickou fakultu. Pobýval na malých městech i v zahraničí, nyní žije v Praze. Je ženatý, má tři děti. Živí se jako učitel angličtiny a češtiny. Je programovým ředitelem mezinárodního festivalu Šumava Litera. Za svůj románový debut Cukrový klaun získal roku 2008 Literární cenu Knižního klubu a vítězství si zopakoval i letos s románem Zítra přijde Olah. Vydal šestici románů o svém milovaném Vimpersku: Smrt Krále Šumavy (2011), Duchové Šumavy (2012), Meyrovo sklo (2014), Poslední šumavská pastvina (2016), Kocovina šumavského léta (2018) a Divocí sekáči (2022).

Marie Poláčková (1985) se narodila v Prachaticích. V Praze vystudovala židovská studia na Husitské teologické fakultě. Žila v Praze, Litomyšli a v zahraničí (Polsko, JAR). Několik let vedla Portmoneum – Museum Josefa Váchala a produkčně stála u zrodu kulturního festivalu Litomyšl – lázně ducha. Dnes žije v jižních Brdech, živí se autorským šperkem pod značkou ko-ra-le a provozuje s kamarádkou v Praze na Letné obchod Tvorba Store s výrobky českých designérů. Festivalu Šumava Litera se produkčně věnuje druhým rokem z lásky k Šumavě a literatuře. Spoluorganizuje také festival židovské kultury a malých míst ve Čkyni.
Ráda chodí krajinou, zajímá se o lokální historii a kulturu, setkává se s lidmi u piva a čte.

Akce jsou zdarma přístupné široké veřejnosti.

Zdroj foto: René Volfík, Vojtěch Kohout

Více na www.sumava-litera.cz.


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Neřešte to sami,“ říká autor knihy Neradost Karel Novotný.

PEREXOVY OBRAZEK Neradost Karel NovotnyV knihkupectvích se nedávno objevila růžová knížka s neobvyklým názvem Neradost. Jejím autorem je Karel Novotný – marketér, konzultant a otec dvou dětí. Ve své literární prvotině se rozh...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

LÁSKA NA CELÝ ŽIVOT a nevidomí veslaři na Labi

veslar perexPan Petr Janák je veslař tělem i duší. Byl to právě on, kdo se zasloužil v ústeckém museu o výstavu u příležitosti 140. výročí založení ústeckého veslařského spolku. Výstava mapuje celé toto období a o mnoho vystavených exponátů ...


Literatura

Martina Boučková: Deník zoufalé třicítky

Denik-zoufale-tricitky perexJe vám třicet, jste žena a už se dosti čeká, že budete vdaná a mít děti. „Do konce roku nikoho nenajdu? Končím s chlapy!“ Ok. Téma...

Divadlo

Zhudebněná biografie překrásného děcka

200divDo Hradce Králové soustředila své tvůrčí síly dvojice Baláš - Brousek, aby v originálním zpracování mohla na scéně Klicperova divadla znovu ožít smyslná blondýna s ještě smyslnějšími iniciály.

...

Film

Akira Kurosawa a jeho filmy

kurosawa 1Je zajímavé, že z klasiků japonské kinematografie je u nás nejvíce a vlastně jako jediný znám právě Akira Kurosawa. Naproti tomu tvůrci jako Kaneto Šindo, Jasudžiro Ozu nebo Kendži Mizoguči, jakkoli též celosvětově uznávaní, jsou u nás pomíjeni. Na roz...