VOZÍČKOV ukazuje dětem svět lidí na vozíku hravým způsobem

VOZÍČKOV ukazuje dětem svět lidí na vozíku hravým způsobem

Tisk

Vozickov perexZbyněk Švehla zůstal po pádu z kola na vozíku, s osudovou ranou se ale popral houževnatě. Přijal výzvu spisovatelky a ilustrátorky Markéty Vítkové a podělil se o svůj příběh v nové knize pro děti. Markéta ho k tomu ještě vyzpovídala a společně pak vymysleli do knihy mnoho hravých prvků: vystřihovánku, otevírací okénka plná zajímavých informací, kvarteto ad. Vozíčkov netradičním způsobem pokřtili 30. ledna (2023) v Centru Paraple herci Klára Cibulková a Vladimír Javorský.

 

„Chtěla jsem navázat na předchozí dva tituly, přibližující hendikepy a poruchy, Narozeninovou kočku o zrakově postižených a knihu Jak barevná je modrá o autismu. Jsou to všechno takové knižní mosty, které propojují světy lidí s hendikepem či poruchou a světy těch ostatních,“ popisuje pojetí knihy spisovatelka Markéta Vítková.

Kniha se zaměřuje i na prevenci úrazů u dětí, které se (aktivně) věnuje Zbyněk Švehla na besedách pořádaných v rámci projektu Vzpoura úrazům: „Jako ambasador projektu jezdím s kolegy několikátým rokem do škol a školek po celé republice.“

Vozickov 1

Autoři knihy si nemohli vybrat lepší prostor pro křest, než je Centrum Paraple, které pomáhá lidem po poškození míchy s návratem do aktivního života. Atmosféru křtu navodil už v úvodu nevidomý zpěvák Radek Žalud skladbou Ave Maria.

Následně byla představena nejen kniha samotná, její autoři, ale i činnost ambasadorů z projektu „Vzpoura úrazům“. Na křest totiž dorazili kolegové Zbyňka Švehly Jarmila Onderková a Pavel Bambousek.

Radek Žalud vybral pro své vystoupení také píseň, kterou pro něj složil Karel Peterka „I já mám sny“, která dokonale rezonovala s tématikou hendikepů a která oddělila další zájmovou oblast knihy – para sporty.

Vozickov 4

Suché zipy lepili do knihy klienti chráněné dílny Mela, o.p. s.

Kniha obsahuje mimo jiné kvarteto, na kterém jsou představeny sporty v jejich klasické podobě ale i v para verzi. Co karta, to zajímavost. Jednotlivé sporty zastupuje vždy jedna osobnost. Křtu se přímo účastnil paralyžař Pavel Bambousek, který získal ocenění v rámci Evropského poháru a účastnil se dvou paralympiád. Své zkušenosti z oblasti sportu lidí s hendikepem přiblížil i předseda Českého paralympijského výboru a medailista z paralympijských her v Athénách v hodu diskem Miroslav Šperk. Radka Kučírková, předsedkyně zapsaného spolku Český parasport popsala činnost spolku. Mimo jiné zaznělo, že podpořit parasportovce mohou všichni tím, že jim přijdou fandit na sportovní utkání.

Vozickov 2

Kmotři Klára Cibulková a Vladimír Javorský krouží při křtu ležatou osmičku

Ukázky z Vozíčkova četli kmotři knihy, herci Klára Cibulková a Vladimír Javorský. Způsob samotného aktu křtu byl pro ně nečekaný, autoři knihy je požádali, aby Vozíčkov – jak jinak – svezli na invalidním vozíku za asistence dětských pasažérů. Protože zrovna nebyl po ruce žádný prázdný vozík, ochotně zapůjčil druhý z autorů, Zbyněk Švehla, vozík svůj. Kmotři pak s tímto vzácným nákladem kroužili po trase symbolických ležatých osmiček.

„Měli jsme z průběhu křtu velikou radost. Věříme, že kniha má co nabídnout nejen dětem, pro které je určena především, ale i dospělým čtenářům,“ shodli se oba autoři.

Vozickov 3

zleva: autoři Markéta Vítková a Zbyněk Švehla, moderátorka Lenka Novotná, kmotři Klára Cibulková a Vladimír Javorský

Kniha je vázána speciální skrytou kroužkovou vazbou. „Páteř“ Vozíčkova tvoří Zbyňkův napínavý osobní příběh od jeho narození, přes osudový pád na kole během triatlonu v r. 1994, kdy mu bylo devatenáct let, až po dnešek. Jednotlivá témata motivují mladé čtenáře k překonávání překážek/„bariér“ (i životních) a jsou rozvinuta nejen v rozhovorech Markéty a Zbyňka za každou z jedenácti kapitol, ale také v podobě hravých úkolů a nápaditě umístěných hracích karet. Po přečtení už budete bezpečně vědět, jak mohou vozíčkáři řídit auto, jaké existují typy vozíků a poznáte rozdíl mezi druhy postižení míchy (tj. kdy po úrazu ochrnou horní a kdy dolní končetiny). Medailonky několika inspirativních lidí, kteří se po úrazu nevzdali (zdravotní sestřičky Marie Scott, lukostřelce Davida Drahonínského, levandulového farmáře Stanislava Bízy, pěvkyně Daniely Hořínkové a vojáka Lukáše Hirky) jsou otištěny na závěrečných stránkách této obsažné, naučné i zábavné knížky Vozíčkov.

Autoři knihy:
Markéta Vítková – spisovatelka a ilustrátorka dětských knih, která se nechává ráda inspirovat přírodou a uměním. Kromě hendikepů napsala knihy například o motýlech, malíři Kamilovi Lhotákovi nebo o dinosaurech.

Zbyněk Švehla – ambasador projektu Vzpoura úrazům (Všeobecné zdravotní pojišťovny) a průkopník vozíčkářského triatlonu. Rád plave a jezdí na handbiku. Stal se prvním Evropanem na vozíku, který dokončil závod Ironman na Havaji.

https://www.marketavitkova.cz/ 
https://www.facebook.com/marketavitkovaknizkyprodeti/ 


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jenny Jeshko: „V mých modelech se mísí jak barokní zdobnost a luxus, tak i punkový, temnější a rockovější podtón“

jenny jeshko 200U příležitosti akce Sušice Móda a Řemeslo, kde se bude konat módní přehlídka udržitelné módy a také celodenní market plný českého designu a charitativní bazar, vám přinášíme rozhovor s návrhářkami, které se zde představí. Další z nich je Je...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Zpívající herec Jiří Bartoň aneb Když se z herce stane šansoniér

barton perexHerec, který si zahrál v televizi vesměs samé záporné typy. Ale t...


Literatura

Zařaďte vývar z kostí do svého jídelníčku

vyvar perexKdyž jsem manželovi říkala o této knize, s nedůvěrou a úsměvem mi říkal: „Tajemství dobrého vývaru? Že ho musíš vařit?“ Tak jsem se s o to větší chutí vrhla do této knihy, která není o různých polévkách, ale o vývaru z kostí…

Divadlo

Muzikál Jane Eyrová podruhé v Brně

jana Eyre perexPo delší době, tedy přesně po roce, se Hudební scéna Městského divadla rozezvučela muzikálem, který mněl svou první premiéru těsně před zavřením divadel v nastávající pandemii korona viru.

...

Film

Filmová sezona začíná

Filmova sezona perexV první polovině letošního října se v Praze doslova souběžně odehrají dvě filmové přehlídky: jednak LA PELÍCULA (ve dnech 6. – 8. 10.) zaměřená na španělsky mluvené filmy, jednak BE2CAN (ve dnech 5. – 12. 10.) přibližující díla ...