VOZÍČKOV ukazuje dětem svět lidí na vozíku hravým způsobem

VOZÍČKOV ukazuje dětem svět lidí na vozíku hravým způsobem

Tisk

Vozickov perexZbyněk Švehla zůstal po pádu z kola na vozíku, s osudovou ranou se ale popral houževnatě. Přijal výzvu spisovatelky a ilustrátorky Markéty Vítkové a podělil se o svůj příběh v nové knize pro děti. Markéta ho k tomu ještě vyzpovídala a společně pak vymysleli do knihy mnoho hravých prvků: vystřihovánku, otevírací okénka plná zajímavých informací, kvarteto ad. Vozíčkov netradičním způsobem pokřtili 30. ledna (2023) v Centru Paraple herci Klára Cibulková a Vladimír Javorský.

 

„Chtěla jsem navázat na předchozí dva tituly, přibližující hendikepy a poruchy, Narozeninovou kočku o zrakově postižených a knihu Jak barevná je modrá o autismu. Jsou to všechno takové knižní mosty, které propojují světy lidí s hendikepem či poruchou a světy těch ostatních,“ popisuje pojetí knihy spisovatelka Markéta Vítková.

Kniha se zaměřuje i na prevenci úrazů u dětí, které se (aktivně) věnuje Zbyněk Švehla na besedách pořádaných v rámci projektu Vzpoura úrazům: „Jako ambasador projektu jezdím s kolegy několikátým rokem do škol a školek po celé republice.“

Vozickov 1

Autoři knihy si nemohli vybrat lepší prostor pro křest, než je Centrum Paraple, které pomáhá lidem po poškození míchy s návratem do aktivního života. Atmosféru křtu navodil už v úvodu nevidomý zpěvák Radek Žalud skladbou Ave Maria.

Následně byla představena nejen kniha samotná, její autoři, ale i činnost ambasadorů z projektu „Vzpoura úrazům“. Na křest totiž dorazili kolegové Zbyňka Švehly Jarmila Onderková a Pavel Bambousek.

Radek Žalud vybral pro své vystoupení také píseň, kterou pro něj složil Karel Peterka „I já mám sny“, která dokonale rezonovala s tématikou hendikepů a která oddělila další zájmovou oblast knihy – para sporty.

Vozickov 4

Suché zipy lepili do knihy klienti chráněné dílny Mela, o.p. s.

Kniha obsahuje mimo jiné kvarteto, na kterém jsou představeny sporty v jejich klasické podobě ale i v para verzi. Co karta, to zajímavost. Jednotlivé sporty zastupuje vždy jedna osobnost. Křtu se přímo účastnil paralyžař Pavel Bambousek, který získal ocenění v rámci Evropského poháru a účastnil se dvou paralympiád. Své zkušenosti z oblasti sportu lidí s hendikepem přiblížil i předseda Českého paralympijského výboru a medailista z paralympijských her v Athénách v hodu diskem Miroslav Šperk. Radka Kučírková, předsedkyně zapsaného spolku Český parasport popsala činnost spolku. Mimo jiné zaznělo, že podpořit parasportovce mohou všichni tím, že jim přijdou fandit na sportovní utkání.

Vozickov 2

Kmotři Klára Cibulková a Vladimír Javorský krouží při křtu ležatou osmičku

Ukázky z Vozíčkova četli kmotři knihy, herci Klára Cibulková a Vladimír Javorský. Způsob samotného aktu křtu byl pro ně nečekaný, autoři knihy je požádali, aby Vozíčkov – jak jinak – svezli na invalidním vozíku za asistence dětských pasažérů. Protože zrovna nebyl po ruce žádný prázdný vozík, ochotně zapůjčil druhý z autorů, Zbyněk Švehla, vozík svůj. Kmotři pak s tímto vzácným nákladem kroužili po trase symbolických ležatých osmiček.

„Měli jsme z průběhu křtu velikou radost. Věříme, že kniha má co nabídnout nejen dětem, pro které je určena především, ale i dospělým čtenářům,“ shodli se oba autoři.

Vozickov 3

zleva: autoři Markéta Vítková a Zbyněk Švehla, moderátorka Lenka Novotná, kmotři Klára Cibulková a Vladimír Javorský

Kniha je vázána speciální skrytou kroužkovou vazbou. „Páteř“ Vozíčkova tvoří Zbyňkův napínavý osobní příběh od jeho narození, přes osudový pád na kole během triatlonu v r. 1994, kdy mu bylo devatenáct let, až po dnešek. Jednotlivá témata motivují mladé čtenáře k překonávání překážek/„bariér“ (i životních) a jsou rozvinuta nejen v rozhovorech Markéty a Zbyňka za každou z jedenácti kapitol, ale také v podobě hravých úkolů a nápaditě umístěných hracích karet. Po přečtení už budete bezpečně vědět, jak mohou vozíčkáři řídit auto, jaké existují typy vozíků a poznáte rozdíl mezi druhy postižení míchy (tj. kdy po úrazu ochrnou horní a kdy dolní končetiny). Medailonky několika inspirativních lidí, kteří se po úrazu nevzdali (zdravotní sestřičky Marie Scott, lukostřelce Davida Drahonínského, levandulového farmáře Stanislava Bízy, pěvkyně Daniely Hořínkové a vojáka Lukáše Hirky) jsou otištěny na závěrečných stránkách této obsažné, naučné i zábavné knížky Vozíčkov.

Autoři knihy:
Markéta Vítková – spisovatelka a ilustrátorka dětských knih, která se nechává ráda inspirovat přírodou a uměním. Kromě hendikepů napsala knihy například o motýlech, malíři Kamilovi Lhotákovi nebo o dinosaurech.

Zbyněk Švehla – ambasador projektu Vzpoura úrazům (Všeobecné zdravotní pojišťovny) a průkopník vozíčkářského triatlonu. Rád plave a jezdí na handbiku. Stal se prvním Evropanem na vozíku, který dokončil závod Ironman na Havaji.

https://www.marketavitkova.cz/ 
https://www.facebook.com/marketavitkovaknizkyprodeti/ 


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Anita? Právě takový svěží vítr jsem si už dlouho přál, říká zpěvák Pavel Vítek

pavel vitek 200I když začínal jako popový zpěvák, postupně se Pavel Vítek zavedl i jako úspěšný muzikálový herec. Má za sebou tedy nejen řadu alb či velké hity, ale i pěkné muzikálové role. Dokonce si na divadle střihl i činoherní roli, což ho prý také m...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Ohlédnutí za čtrnáctou Nocí s Andersenem

nsa 200V pátek 4. dubna 2014 prožily děti s nadšenými „dospěláky“ báječné dobrodružství. Odstartoval už čtrnáctý ročník Noci s Andersenem, která dávno překročila hranice naší země a opět po roce ve veřejných i školních knihovnách, školních tříd...


Literatura

3. díl komiksu Noe pokračuje v zavedeném stylu

noe 200Dlouho jsem čekal, až budu vědět, kdy vyjde poslední díl komiksu Noe v České Republice, ale bohužel datum není známo, a tak Vám zrecenzuji 3. díl. Třeba se poslední díl objeví co nevidět a díky této recenzi se snad i fanoušci komiksu dočkají zakončení.

...

Divadlo

Překrásná je nepotřeba nářku přináší zpět na jeviště poezii Jana Skácela

marta prekrasna je nepotreba narku200Letošní významné výročí sta let od narození Jana Skácela neoficiálně uzavře 15. 12. 2022 ve Studiu Marta inscenace studentů Divadelní fakulty JAMU Překrásná je nepotřeba nářku. Autorský počin re...

Film

Opět se pořádá přehlídka 3Kino


3Kino logoPřehlídka 3Kino, v Praze zpřístupňující (vedle českých příspěvků) u nás téměř neznámou současnou tvorbu polskou a maďarskou, každým rokem nabobtnává. Ve dnech 10. až 15. října 2019 obsadí vedle tradičního projekčního sálu v Atlasu také dvě ve...