Richard Sacher: Vzpomínka na zesnulého mima Jaroslava Čejku

Richard Sacher: Vzpomínka na zesnulého mima Jaroslava Čejku

Tisk

Cejka perexV pondělí 10. října 2022 zemřel v pražském domově pro seniory český mim Jaroslav Čejka (†86). Proslavil se zejména imitací slepice, publikum bavil i jako Charlie Chaplin či Tina Turner. Hrál v Národním divadle, byl držitelem Thálie za celoživotní mistrovství v oboru tanec a balet. Nezapomenutelným způsobem se chopil hlavní role ve videoklipu k písni Davida Kollera Čas nejde vzít zpátky. Na tohoto milého a skromného člověka krátce zavzpomínal spisovatel, novinář, moderátor a zpěvák Richard Sacher.


„Když mi bylo 18 let a přivydělával jsem si jako publicista, udělal jsem na Smíchově dlouhý a zajímavý rozhovor s mimem Jaroslavem Čejkou. Tehdy se mi podařil husarský kousek – rozhovor mi otiskli v nejprodávanějším celostátním časopisu (internet v té době ještě neexistoval!) a velká fotka Jaroslava Čejky v převleku zdobila celou titulní stranu,“ prozradil Richard.

Cejka

Z vystoupení v pražském Karlíně v roce 2013

„V dalších letech jsme s Jardou několikrát vystoupili na pódiu – on to rozjížděl jako slepice, Charlie Chaplin nebo Tina Turner, já jsem zpíval a moderoval. Byl to moc fajn člověk, skromný – možná až moc... Do poslední chvíle se staral o maminku, a když umřela, začalo to s ním jít zdravotně z kopce... Vážím si toho, že jedno z jeho posledních vystoupení v životě bylo naše společné – v pražském Karlíně. Do ústavu jsem za ním zbaběle nepřišel, jelikož jsem měl strach, že už mě nepozná nebo že to bude příliš dojemné setkání... Na Alzheimera umřel i můj otec, bylo to pro nás šílené trápení na několik let. Neměl jsem sílu se v těchto vodách brodit znovu, navíc po tak krátké době,“ dodal Richard Sacher, autor knih o skladateli Karlu Svobodovi a spisovatelce Simoně Monyové.

Foto: archiv R. Sachera


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Barbora Adamcová: Ráda nasávám vůni deště

BARAperexPrvní místo v literární soutěži na téma Všechny vůně a chutě světa patří díky hlasování čtenářů Kultury21 teprve patnáctileté Barboře Adamcové z Litoměřic. Zajímalo mě, zda jsou všechny zážitky popsané v povídce její vlastní, jaké má plány do budou...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Třikrát o porevolučním prezidentování

big hodny-zly-a-osklivy-havel-klaus-a-z-wVY-485859 (2)Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Trojice, která významně ovlivnila vývoj v naší zemi. Při pohledu na dějiny uplynulých desetiletí nevidíme nikoho, kdo ...


Literatura

Poutavý dvojjazyčný román autora Malého prince

nocnilet 200Antoine de Saint-Exupéry byl nejen světoznámý francouzský spisovatel, ale i pilot. Poprvé usedl do letadla ve dvanácti letech a již tenkrát se rozhodl, že se chce věnovat tomuto povolání.

...

Divadlo

Absolventka Harvardu a velitel zvláštních jednotek. Muzikál IAGO láká diváky na moderní pojetí Othella

Othello Lukas Adamec Iago J. Ledecky DSC1934 zarlivostMinulý týden proběhla v pražském divadle Hybernia poslední tisková ...

Film

Reportérka

repor 200Reportérka (2015)  je nová televizní minisérie České televize, která se od 1.února 2015 vysílala v České televizi na Čt1 vždy od 20 hodin. Tři díly daly nahlédnou do prostředí novinářské profese. Jednotlivé díly líčí pokaždé zajímavý příběh podle skute...