Chráněná krajinná oblast Jeseníky slaví padesát let.

Chráněná krajinná oblast Jeseníky slaví padesát let.

Tisk

CHKOJ perexKarlova Studánka Při příležitosti padesáti let chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKOJ) se sešli zástupci profesionálních i dobrovolných ochránců přírody, nevládních organizací, vlastníků, univerzit a vědeckých pracovníků na zcela příznačném místě, Karlově Studánce, kde byla před půl stoletím CHKOJ založena. Slavnostní zahájení proběhlo o týden dříve v Senátu v prostorách Valdštejnského paláce. 

 

„Jeseníky jsou jedinečné území, o kterém se dá mluvit opravdu velmi dlouho. Právě proto jsme se u příležitosti padesátiletého výročí od vyhlášení CHKOJ rozhodli uspořádat konferenci, která se bude věnovat nejrůznějším pohledům na zdejší přírodu a krajinu,“ sdělil Petr Šaj, vedoucí Správy CHKOJ.

CHKOJ 2Petr Šaj (vpravo)

Senátor a významný ekolog a ornitolog Petr Orel konstatoval, že celá konference je velmi dobře připravena, ve Valdštejnském paláci se poděkovalo všem zaměstnancům CHKOJ za jejich obětavou práci, která není lehká a není moc finančně ohodnocená. Musejí jí dělat srdcem. „Můžeme říci, že CHKOJ je organizačně, personálně i odborně na velmi vysoké úrovni, řada států by se od nás mohla učit,“ zakončil Petr Orel.

CHKOJ byla vyhlášena Výnosem Ministerstva kultury Československé republiky 19. 6. 1969, a to právě v Karlově Studánce, kde byl položen památný kámen připomínající tuto událost, jenž je tam dodnes. O den později proběhla tato akce na Pradědu. Vzniklo rčení, že Děd Praděd sestoupil z hor mezi svůj lid a předal vládu CHKOJ. Iniciátorem vzniku CHKOJ byl Václav Myšák.

CHKOJ kamenpamátný kámen

První sídlo bylo v Malé Morávce 27 a mezi první zaměstnance patřili Oldřich Košek, Karel Švéda a Eva Olšanská. Znak CHKOJ je zdoben zvonkem vousatým a pozadím Petrových kamenů dříve byla na pozadí Vysoká hole. Důvodem vzniku CHKOJ bylo definování tří hlavních předmětů ochrany: vysokohorského bezlesí, horských smrčin, a rašeliniště a prameny. Svou výměrou 744 km² se řadí k největším CHKO v republice.

CHKOJ 1

Konference se zúčastnil i režisér Marián Polák, jenž je známý natáčením dokumentů o přírodě. V současné době natáčí film o CHKOJ. „Naším záměrem je natočit dokumentární vědeckopopulární film, neměl by být bilanční, chtěli bychom divákům představit fascinující přírodu Jeseníků. Podílí se na něm několik místních lidí. Do filmu Planeta Česko se bohužel záběry Jeseníků nevešly, je to určitým splacením dluhu místu, které dobře znám. Film by měl jít do distribuce v roce 2021, nejprve bychom ho chtěli ukázat divákům v místních kinech. V Jeseníkách mám rád především staré lesy, které mají magické kouzlo. Ve filmu se budeme opírat o poznatky současné vědy a zapracujeme je do něj,“ řekl Marián Polák.

CHKOJ 3režisér Marián Polák

Mezi hojně diskutovaná témata patřila kůrovcová kalamita. Názory na její řešení se různí. Jaromír Bláha z Hnutí Duha vysvětlil, že reakcí na plošné hynutí lesů by měly být změny v prioritách a postupech lesního hospodaření. K tomu jsou nutné také změny legislativy, dotační politiky, certifikace státních lesů a politiky řízení státních lesů. V situaci, kdy množství odumírajících stromů dvojnásobně převyšuje dostupné těžařské kapacity, těží se převážně už kůrovcem opuštěné stromy, není zajištěn odbyt dřeva a jeho cena poklesla tak, že se menším vlastníkům často těžba ani nezaplatí, je logickým krokem ponechání oblastí, kde nelze smrkové porosty zachránit, bez asanace, a tu soustředit do horských oblastí mimo chráněná území, kde je naděje smrk v určitém zastoupení udržet.

chkoj

Klíčové je přehodnotit způsob obnovy, aby vedl k druhově, věkově i prostorově diverzifikovaným a tudíž odolnějším lesům. To znamená zastavit bezhlavé umělé zalesňování, dát lesům čas na přirozenou regeneraci, na kalamitních holinách vést obnovu přes přípravné dřeviny. V chráněných územích je na místě ponechání lesů na samovývoj, ve II. zónách CHKO pak omezit tak, aby ponechané souše alespoň částečně stínily půdu.

CHKOJ 4

Na konferenci byla spousta zajímavých odborných přednášek věnující se mimo jiné ochraně přírody,počátkům CHKOJ,rolím chráněných území v měnícím se světě, či monitoringu návštěvnosti CHKOJ. Diskutován byl holocénní vývoj vegetace v Jeseníkách podle pylových záznamů a změny horní hranice lesa v Jeseníkách a na Králickém Sněžníku. Regionální znalec přírody Leo Bureš zmínil fenomén Velké kotliny. Své místo měli i ptáci, brouci, netopýři, mykoflóra a vegetace. A v neposlední řadě voda v Jeseníkách.

jeseniky.ochranaprirody.cz


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Věřím na šťastné konce a velké návraty, říká Josef Bouda, frontman kapely Karel Gott revival Morava

josef bouda perexNa svých vystoupeních má stále výraznější úspěch, což se už děje i za hranicemi Česka. Řeč je o kapele Karel Gott revival Morava, kde je tím "goťákem" zpěvák Josef Bouda. Hudební formace, která má základnu v Bučovicích, je stále pop...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Robert Rohál nafotil Soňu Drábkovou pro kolekci Tisíc tváří černovlásky

cernovlaska perexPráci fotomodelky si nedávno vyzkoušela Soňa Drábková, členka kroměřížské taneční skupiny M dance crew KM.  Výsledkem je černobílá kolekce Tisíc tváří černovlásky autora Roberta Rohála, která bude během letošního května vystavena v M...


Divadlo

Malostranský hřbitov jevištěm site-specific představení

kyt 200Veřejnosti jinak nepřístupný pražský hřbitov otevře v polovině září své brány a poskytne kulisy jedinečnému hudebně-tanečnímu projektu Kytice – Mezigenerační dialog. Výsledek díla, které vzniklo v rámci Roku české hudby, můžete na již zmín...

Film

Programy České televize se na podzim zahalí do staronových kabátů

CT Doktor Martin Raub 200Rok co rok se Česká televize snaží přijít se zajímavým podzimním schématem, které by uspokojilo nejednoho, více či méně reptajícího diváka zatěžkaného odváděním koncesionářských poplatků. Avšak stejně jako člověka tak a...