Rodina jako lék: Rozhovor o paliativní péči a síle rodiny

Rodina jako lék: Rozhovor o paliativní péči a síle rodiny

Tisk

Perex nemocné rozhovory

Jak vést rozhovory o smrti a umírání? Jak podpořit rodinu v těžkých chvílích? Skrze silné příběhy a odborné komentáře autoři knihy Nemocné rozhovory ukazují, jak komunikovat s nevyléčitelně nemocnými a jejich blízkými, a jak jim pomoci prožít závěr života s důstojností a smyslem. Kniha je průvodcem pro všechny, kteří chtějí porozumět emocím a potřebám pacientů v terminálním stadiu onemocnění. S jedním z autorů knihy, MUDr. Ladislavem Kabelkou, Ph.D., primářem největší léčebny dlouhodobě nemocných v ČR, Nemocnice Milosrdných bratří v Brně, jsme vedli otevřený rozhovor. „Předsudky zmizí tehdy, když učiníme zkušenost,“ říká autor knihy Nemocné rozhovory. V rozhovoru se s námi podělil o své osobní zkušenosti, vyvrátil předsudky a zdůraznil důležitost role rodiny v péči o nevyléčitelně nemocné.

Pane primáři, pro mnoho lidí je téma paliativní péče spojeno s obavami a strachem. Jak byste jim vysvětlil, že paliativní péče není jen o umírání, ale především o kvalitě této fáze života?

Myslím, že se to vysvětlit nedá. Že je to třeba prožít. Proto také se Nemocné rozhovory odvíjejí od konkrétních příběhů. Každému, kdo cítí strach, a to se týká i mně nebo mé rodiny, bych doporučil připustit si svou roli v závěru života blízkých či přátel, a prožít ji. Zvláště, pokud dokážeme přijmout a budujeme roli fungující vícegenerační rodiny, tento strach strachem být přestává. Vzájemná podpora a zkušenost, to jsou ty potřebné léčebné esence.

V oblasti paliativní péče ještě stále panuje řada předsudků. Jak je vhodné je vyvrátit?

Víte, odpověď bude stejná, jako v předchozí otázce. Nemá smysl předsudky vyvracet slovy. Slova utiší, pomohou s empatií emocím. Předsudky zmizí tehdy, když učiníme zkušenost. Pro mě touto zkušeností byla a je domácí paliativní péče, tedy podpora domácího hospice. Se zapojením toho opravdu zásadního: velké tablety s názvem rodina 

Pane primáři, jak zapojit rodinu do péče o nevyléčitelně nemocné dítě? Jak je vhodné podpořit sourozence a rodiče?

Obdobně jako rodinu dospělého pacienta. Být jim oporou, přinést služby, informace, rady, empatii a komunikaci, nabídnout péči. A být trpěliví, odvážní, a opravdu „být s nimi“.

Když chceme zajistit, aby dítě v paliativní péči prožívalo co nejkvalitnější život, tak jaké aktivity a terapie se používají?

Dítě potřebuje svou rodinu v životě s nemocí (stejně jako dospělý, dítě je nicméně ještě zranitelnější bez svých blízkých). Terapií v paliativní péči je vlastně podpora samotného každodenního života. Mírnění příznaků nemoci, podpora života s omezeními, snaha zmírnit důsledky onemocnění také emoční a psychické rodině, podpora jak pacienta, tak jeho blízkých, aby dokázali „svůj život s nemocí uchopit“, a v něm pak rozhodovat jaký bude. V Nemocných rozhovorech, i svých dalších knihách, popisuji řadu strategií, jak léčebných, tak podpůrných. Obecně pak myslím lze říci, že tím prostupujícím prvkem veškeré podpory je empatie.

14430 Nemocne rozhovory nove pribehy v pediatrii a geriatrii Kabelka Chvilova kniha Grada 350 0 fit 1

Jak podpořit důstojnost a autonomii hlavně seniorů v terminálním stadiu života? Jak jim pomoci prožít závěr života podle jejich přání?

Veškerá paliativní medicína a péče směřuje k tomuto cíli. Základem je komunikace, efektivní ke schopnosti nemocného a jeho blízkých pochopit či přijmout, že i přes nevyléčitelnou nemoc i její důsledky jsou oni stále ti, kdo mohou žít svůj život. A i když není stejný, jako před nemocí, a po to platí i pro blízké, po úmrtí pacienta, je to stále život s hodnotami vztahů, cílů, má svůj smysl.

Právě nalezení tohoto smyslu je klíčové. Paliativní péče právě proto má přicházet včas a přímo tam, kde závažně nemocný člověk se svojí nemocí žije. Tak je šance na úspěch největší.
Otázka a fakt sociální izolace a osamělost seniorů je bohužel v mnoha rodinách nezpochybnitelná. Jak zapojit rodinu a komunitu do péče o seniora v paliativní péči?

Pro mě velmi dobrá otázka. Přijal jsem od začátku března tohoto roku znovu (jako před 9 lety) roli primáře Centra následné, geriatrické a paliativní péče Nemocnice Milosrdných bratří v Brně. Je to největší léčebna dlouhodobě nemocných v ČR.

Řekl bych, že zde máme – jako celá společnost – obrovský dluh sami k sobě. Mi prostě nesmíme vyměnit potenciál, krásu vícegenerační rodiny a podpory/sdílení za pozlátko pohodlného života v produktivním věku či mládí. Nesmíme skrývat ty, kdo jsou s bolestí, strachem, slabí či nevýkonní. A i když jde i o například média a preference společenských hodnot, základ i samotná léčba tohoto dluhu je prostě v rodině, a budování vícegenerační solidarity uvnitř rodiny. Společnost musí pro tuto prioritu udělat vše, je to odpovědnost každého z nás. K sobě samým, našim dětem, a pochopitelně našim potřebným. Nazval bych to „budováním společenské empatie“!

Vaše nová kniha nemocné rozhovory je určena nejen pro zdravotníky, ale i pro širokou veřejnost. Jaké hlavní poselství byste chtěl předat čtenářům, kteří se s tímto tématem setkávají poprvé?

Po všem vyřčeném snad již jen toto. Život v nemoci je životem pro druhé. Má svůj smysl a hodnotu. Čeká každého z nás, jde o jednu z klíčových rolí, která prochází naším životem v různých podobách. Neutíkejme před ním. Postavme se mi čelem a srdcem.

Více o knize najdete zde.


 

Přihlášení



Sesterské domino Veroniky Valíkové

Povídky, které mrazí i zahřejí na duši; a vaše starosti se najednou zdají malicherné. A rozhovor s autorkou.

Dovolená podle předlohy pro nenáročné čtenářky

Nový román britské autorky Hedi Swain vydaný pod nakladatelstvím Cosmopolis slibuje báječně strávenou dovolenou. Kniha už nyní navnadí čtenářky na léto a chvíle pohody. Zkuste si představit, že se rozhodnete strávit dovolenou na místě, kde se natáčela filmová adaptace vaší oblíbené knížky a vezmete s sebou své nejlepší dvě kamarádky. Útulný romantický domek na překrásném místě opravdu slibuje netradiční chvíle s blízkými lidmi, kniha odhaluje jejích osobní příběhy a nabízí nové příležitosti.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Ladislav Frej: „Že jsem si vybral Stříbrného lipana, má počátek v klukovském věku“

frej 200Přinášíme vám rozhovor s Ladislavem Frejem, interpretem jedné z audioknih z edice Mistři slova vycházející díky Audiotéce a Bookmedia – Stříbrného lipana od Ladislava Tomečka. Čím ho tato audiokniha učarovala a...

Mnichův průvodce k čistému domu i mysli

Pokud jste milující matkou vymodleného dítěte, která by pro své děti udělala cokoliv na světě, včetně obětování vlastního života, pak raději knížku Křehká příměří od Michaely Štěchové nečtěte. Zřejmě vás bude poněkud rozčilovat. Autorka bourá mýty o rodičovství, namísto radostí popisuje spíše strasti a poukazuje na odvrácenou stránku mateřství, o níž se doposud jen mlčelo.

Z archivu...

Čtěte také...

Představujeme: týdeník Naše rodina

nase rodina perexTýdeník Naše rodina přečkal řadu úskalí a stal se šampionem mezi nepřetržitě vycházejícími časopisy v naší zemi. Vždyť v září loňského roku oslavil pětačtyřicátiny a tak zahájil už 46. ročník vydávání!

...

Divadlo

Když se dětská říkanka změní v rukách šílence ve smrtící zbraň

200divLuxusní sídlo ležící na neobydleném ostrově skýtá mnoho příležitostí, jak příjemně strávit víkend ve společnosti osmi navzájem si cizích hostů, o jejichž potřeby se má starat manželský pár. Svou polohou a opuštěností se však může stát i příhodným místem pr...

Film

Hollywoodský matador Clint Eastwood se dočkal bohaté knižní Retrospektivy

clint IIIClint Eastwood patří k největším hollywoodským legendám a ikonám. Nejdříve si vybudoval jméno jako úspěšný herec, byť s trochu omezeným rejstříkem, posléze také jako výtečný a dvěma Oscary (western Nesmiřitelní, d...