Rozhovory na hraně zítřka varují a znepokojují

Rozhovory na hraně zítřka varují a znepokojují

Tisk

obalka-rozhovory-3D-222x296Za výborný počin nakladatelství 65. pole považuji vydání knihy s názvem Rozhovory na hraně zítřka, která představuje názory 18 známých mužských osobností. A nebojte se, ženy dostanou svůj prostor v připravovaném pokračování. O čem tato publikace vlastně je?

Adam Folta ve své knize Rozhovory na hraně zítřka sestavil 18 rozhovorů s významnými osobnostmi ze světa vědy, politiky a umění. Tématem je zamyšlení se nad světem, člověkem a budoucnosti lidstva. Kam směřujeme? Co můžeme udělat pro to, abychom se všichni měli lépe? Odkud pramení skepse, deprese nebo lítost nad tím, jakým směrem se ubírá budoucnost celého světa? V zajímavých rozhovorech lze spatřit osobní názory, fakta, zkušenosti, myšlenky, pocity nebo i možné prognózy. Publikaci zpestřují umělecké portréty daných osobností, které vytvořila fotografka Kateřina Sýsová.

Čtení knihy je jako zajít si s danou osobností na kávu do vaší oblíbené kavárny, kde si můžete spolu nerušeně popovídat o hlubokých tématech. S kým se tedy můžete setkat?

Své myšlenky a názory vám prozradí ekonom Tomáš Sedláček, novinář Jindřich Šídlo, přírodovědec a kněz Marek Orko Vácha, psychiatr Cyril Höschl, genetik a lékař Radim Brdička, matematik a podnikatel Karel Janeček, parazitolog Jaroslav Flegr, hudebník Tomáš Klus, biolog Stanislav Komárek, odborník na vojenství Miroslav Lipowski, historik Václav Marek, politik Matěj Stropnický, mediální analytik Jan Podzimek, antropolog Martin Soukup, diplomat a psycholog Michael Žantovský, sémiotik Josef Šlerka, anarchokapitalista Urza a filozof Jaroslav Peregrin. A ano - jsou to velmi kvalitní setkání!

Už se moc těším na obdobné rande s vybranými ženami, které nakladatelství 65. pole připravuje jako druhý díl těchto rozhovorů!

rozhovory

O autorech:

Adam Folta (*1991)

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Zajímá se o literaturu a film s důrazem na sci-fi. V současnosti pracuje jako novinář na volné noze.

Kateřina Sýsová (*1993)

Česko-německá fotografka. Vystudovala žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a Institut tvůrčí fotografie v Opavě. Ve své fotografické tvorbě se specializuje především na psychologické portréty a módu.

Ukázka z knihy:

S tím úzce souvisí i fakt, že vznikají nové vzory. Osoby, v nichž se mladá generace zhlíží, aniž by ony vzory dokázaly vykonat užitečné věci pro svět nebo alespoň hodnotně rozvíjející kulturu. Jako příklad bych uvedl youtubera Mishu, což je asi dvanáctiletý chlapec, který hraje před PC kamerou videohru a opakuje několik slov do rytmu, různé jednoduché věty do znělky. Na serveru YouTube má cirka tři miliony zhlédnutí. Málokomu z vědců, literátů nebo filozofů se poštěstí mít takovou pozornost. (Adam Folta)

Čím jednodušší a primitivnější nějaký synchronizátor je, tím působivější. Už skupiny goril se synchronizují bušením do prsou, což je mechanismus, který v sobě máme zakořeněný i my. Takže když někdo dělá “dž, dž, dž” v pravidelném rytmu, synchronizuje nás a nabudí publikum mnohem snáz, než když nám vykládá Kantovy antinomie. Čím je jev složitější, tím je otravnější - a tím je efektivnější masová synchronizace chování, myšlení a všeho. Také si všimněme, že když mají ideologie zachvátit svět, musí razit důrazná, poměrně jednoduchá hesla… (Cyril Höschl v kapitole nazvané Blázni jsou úplně někde jinde než v sanatoriích)

Název: Rozhovory na hraně zítřka
Autor: Adam Folta
Fotografie: Kateřina Sýsová
Žánr: populárně naučná
Vydáno: 2019
Stran: 284
Vydalo nakladatelství: 65. pole
Hodnocení: 100 %

obalka-rozhovory-3D-222x296

http://www.65pole.cz/


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Chceme osvěžit zapadlá srdce kapkou poezie

poezie 200KLADNO/ BUŠTĚHRAD – Mám to štěstí, že je mohu řadit mezi své přátele. Je to dvojice, která je ojedinělá v tom, že se jim podařilo spojit dva zdánlivě odlišné žánry – poezii a hudbu, které se k sobě ale báječně hodí. Dělají to takovým způsobem, že...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

STOROČIE SLOVENSKEJ TVORBY

soza 200V koncertnej sále v budove Slovenského rozhlasu v Bratislave sa 12. októbra uskutočnil slávnostný galavečer s podtitulom Storočie slovenskej tvorby. Záštitu nad ním prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Predstavilo sa na ňom sto dvads...


Literatura

Když to tam není, tak to tam nehledej

kdyztotamneni200Když to tam není, tak to tam nehledej je tedy volným pokračováním knihy Suchý hadr na dně mořském, ve kterém čtenáři sledovali dětství, dospívání i jakési procitnutí hlavní hrdinky Anny. Ta se nyní vydává do Prahy, aby se odtrhla od „minu...

Divadlo

Divadelní rekonstrukce vraždy Alexandra Litviněnka

Prilis drahy jed perexAlexandr Litviněnko (Petr Lněnička), bývalý agent KGB a FSB, emigroval v roce 2000 do Velké Británie poté, co se stal v Rusku nežádoucím kvůli zveřejnění nezákonných praktik tamějších tajných služeb. S manželkou Marin...

Film

Někdy smrt není tím nejhorším, co nás může potkat

hrbitov 200Román Řbitov zviřátek (název je skutečně gramaticky špatně, protože je odvozen z nápisu na hřbitově, který napsaly malé děti, které ještě neumí pravopis) patří k tomu nejlepšímu a zároveň nejděsivějšímu, co kdy nap...