Roman Janků: „Čeká nás pestrá hudební paleta – od barokních mistrovských děl přes romantiku, šansony nebo písně Osvobozeného divadla“

Roman Janků: „Čeká nás pestrá hudební paleta – od barokních mistrovských děl přes romantiku, šansony nebo písně Osvobozeného divadla“

Tisk

Roman Janku200Od června do září promění Klášterní hudební slavnosti kláštery, kostely, zámky i přírodní scenérie Jeseníků v místa výjimečných hudebních zážitků. Festival, který si za téměř dvacet let existence získal pověst jednoho z nejoriginálnějších kulturních podniků v České republice. Letos nabídne pestrý program, výjimečné interprety a nezapomenutelnou atmosféru. O tom, co návštěvníky čeká, proč hudba nejlépe zní v místech s příběhem a co mu osobně dává práce na festivalu, popisuje v rozhovoru jeho ředitel Roman Janků.

Co stálo u zrodu Klášterních hudebních slavností? Proč tento festival vlastně vznikl?

Festival vznikl ze snahy propojit krásu klasické hudby s geniem loci výjimečných míst v Jeseníkách. Chtěli jsme přivést kvalitní kulturu do prostor, které mají duši – do klášterů, kostelů, zámků či zahrad, kde hudba dostává úplně jiný rozměr. Zároveň šlo o přání nabídnout něco víc než jen koncert – zážitek, který spojuje umění, historii i přírodu.

Festival letos získal záštitu prezidenta Petra Pavla, senátora Stanislava Balíka i olomouckého hejtmana Ladislava Oklešťka. Loni navštívila zahajovací koncert i první dáma Eva Pavlová. Co to pro vás a festival znamená?

Je to pro nás velká čest a povzbuzení a zároveň potvrzení, že to, co děláme, má smysl. Zároveň je to vzkaz, že i v regionu, který bývá často na okraji zájmu, může vzniknout kulturní událost s celostátním přesahem. Záštit a návštěvy si opravdu moc vážím.

Roman Janku

Letošní ročník se koná od 12. června do 14. září. Co všechno návštěvníky čeká?

Čeká nás pestrá hudební paleta – od barokních mistrovských děl přes romantiku, šansony, písně Osvobozeného divadla až po soudobé kompozice. Vystoupí nejen renomovaní interpreti, ale i mladé talenty a komorní soubory s netradičním repertoárem. To vše se bude odehrávat na místech s výjimečnou atmosférou.

Které koncerty nebo interprety byste označil za skutečné „taháky“ letošního programu?

Osobně se velmi těším na zahajovací koncert, na kterém se představí jeden s nejrespektovanějších českých houslistů současnosti Josef Špaček s Komorní filharmonií Pardubice pod vedením Stanislava Vavřínka. Bude to silný začátek. Klášterní kostel také rozezní španělská barokní opera Sebastiána Duróna Válka obrů, velkým zážitkem bude jistě i vystoupení mladého nadaného houslisty Matteo Hegera v klášteře na Hedeči v Králíkách. Představí se i další úžasní hudebníci – cembalistka Edita Keglerová, kontratenorista Vojtěch Pelka, zpěváci Radka Fišarová a Ondřej Ruml i mladí nadaní interpreti.

Festival si zakládá na výběru výjimečných míst. Podle čeho je vybíráte?

Hledáme místa, která mají atmosféru, historii a duši. Snažíme se, aby se posluchač mohl skutečně ponořit do hudby a současně vnímat krásu okolí. Mnoho lidí mi říká, že právě prostředí koncertů je to, co dělá náš festival výjimečným.

Jaké publikum festival oslovuje? A mění se to v čase?

Původně jsme mířili hlavně na milovníky klasické hudby, ale v posledních letech vidíme, že se publikum rozšiřuje – přicházejí i mladší lidé, rodiny i návštěvníci, kteří obvykle klasickou hudbu zatím tolik neznali. I z toho důvodu zařazujeme žánrové „odbočky“ jako jsou třeba šansony, madrigaly, lidové písně z celého světa či písně Osvobozeného divadla. Jeden z koncertů věnujeme i 80. výročí konci druhé světové války, zazní na něm hudba židovských autorů. Díky atmosféře, dramaturgii i dostupnosti se z festivalu stává srozumitelný a přívětivý zážitek pro každého.

Roman Janku2

Více informací: www.klasternihudebnislavnosti.cz/


 

Přihlášení



Cesta ke hvězdám. Román o nezlomné vůli jít si za svým snem

Příjemné čtení, ženský román o velkých ambicích, dřině i cestě za svým snem je kniha nazvaná Cesta ke hvězdám od autorky Renée Rosen. Hlavní postava, bohatá Glorie Downingová, odchází z domova po krachu na burze a odsouzení otce za majetkové podvody. Zcela bez peněz a s pocitem, že vůbec nic neumí, si našla práci v kadeřnictví, kde myla lidem hlavy. A právě tam se seznámila s později slavnou a úspěšnou Estée Lauder, staly se z nich kamarádky a to všechno odstartovalo další životní kroky a úspěchy obou dívek. Kniha vypráví příběh známé zakladatelky slavné kosmetické značky.

Vymahačka. Thriller inspirován životním příběhem matky autora

Šedivá dýmající Ostrava, zelené Jeseníky. Na severní Moravě je v devadesátých letech minulého století nebezpečně rušno. Když si člověk moc nedělá hlavu se zákonem, může tu snadno přijít k pořádnému bohatství. Tak se hraje ve světě Anastázie a Hanky, dvou mladých dívek, které si nesou šrámy minulosti a potřebují rychlé peníze. Práce vymahaček jim je pomůže sehnat, ale taky je dokáže dostat do velkého maléru.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Herec Zbigniew Kalina: „Když vidím zajímavý styl chůze, okamžitě si ji na chodníku zkouším…“

200rozPozvání k rozhovoru přijal herec Zbigniew Kalina, jehož divadelním domovem jsou Městská divadla pražská. Právě v nich jej brzy čeká role Lorda Basingstoka v komedii A voda stoupá. Zbigniew se může pyšnit například Cenou Thálie pro mladého činoherce do 33...

Komorní inscenace Chvilky překvapí moderním tónem i zralým herectvím

Komorní příběh v současných kulisách, obyčejní lidé a jejich problémy, v hlavní roli Natálie Tichánková – to jsou atributy prozatím poslední činoherní premiéry na velké scéně Moravského divadla Olomouc. Název nové inscenace zní Chvilky a premiérové uvedení na prkna (jež znamenají svět) proběhla v pátek 2. května.

Čtěte také...

Mandrage: Akustické turné jsme chtěli udělat jinak, než ostatní kapely a teď hrajeme divadlo!

Mandrage 200Kapela Mandrage má za sebou první čtyři koncerty svého akustického turné. Za čtrnáctiletou existenci kapely je to poprvé, co se na podobné turné vydala. Koncerty reflektující historii kapely je možné navštívit v divadlech ve vybraných městech Č...


Divadlo

Městské divadlo Brno oslaví 80. výročí emblematickou inscenací Manon Lescaut

Manon Lescaut 200Slavná básnická adaptace románu Antoina Françoise Prévosta o milencích s nešťastným osudem byla v roce 1945 první inscenací nově vzniklého Svobodného divadla. To se vyvinulo v dnešní Městské divadlo Brno, které 80. výročí své existenc...

Film

The Amazing Spider-Man: znovu a jinak z pohledu ženy

altSamotná postava Spider – Mana letos slaví padesát let od doby, kdy se představila světu v Marvelovském komiksu Stana Lee a Stevea Ditko. Tenkrát pravděpodobně ještě nikdo netušil, že se pavoučí muž stane takov...