Od června do září promění Klášterní hudební slavnosti kláštery, kostely, zámky i přírodní scenérie Jeseníků v místa výjimečných hudebních zážitků. Festival, který si za téměř dvacet let existence získal pověst jednoho z nejoriginálnějších kulturních podniků v České republice. Letos nabídne pestrý program, výjimečné interprety a nezapomenutelnou atmosféru. O tom, co návštěvníky čeká, proč hudba nejlépe zní v místech s příběhem a co mu osobně dává práce na festivalu, popisuje v rozhovoru jeho ředitel Roman Janků.
Co stálo u zrodu Klášterních hudebních slavností? Proč tento festival vlastně vznikl?
Festival vznikl ze snahy propojit krásu klasické hudby s geniem loci výjimečných míst v Jeseníkách. Chtěli jsme přivést kvalitní kulturu do prostor, které mají duši – do klášterů, kostelů, zámků či zahrad, kde hudba dostává úplně jiný rozměr. Zároveň šlo o přání nabídnout něco víc než jen koncert – zážitek, který spojuje umění, historii i přírodu.
Festival letos získal záštitu prezidenta Petra Pavla, senátora Stanislava Balíka i olomouckého hejtmana Ladislava Oklešťka. Loni navštívila zahajovací koncert i první dáma Eva Pavlová. Co to pro vás a festival znamená?
Je to pro nás velká čest a povzbuzení a zároveň potvrzení, že to, co děláme, má smysl. Zároveň je to vzkaz, že i v regionu, který bývá často na okraji zájmu, může vzniknout kulturní událost s celostátním přesahem. Záštit a návštěvy si opravdu moc vážím.
Letošní ročník se koná od 12. června do 14. září. Co všechno návštěvníky čeká?
Čeká nás pestrá hudební paleta – od barokních mistrovských děl přes romantiku, šansony, písně Osvobozeného divadla až po soudobé kompozice. Vystoupí nejen renomovaní interpreti, ale i mladé talenty a komorní soubory s netradičním repertoárem. To vše se bude odehrávat na místech s výjimečnou atmosférou.
Které koncerty nebo interprety byste označil za skutečné „taháky“ letošního programu?
Osobně se velmi těším na zahajovací koncert, na kterém se představí jeden s nejrespektovanějších českých houslistů současnosti Josef Špaček s Komorní filharmonií Pardubice pod vedením Stanislava Vavřínka. Bude to silný začátek. Klášterní kostel také rozezní španělská barokní opera Sebastiána Duróna Válka obrů, velkým zážitkem bude jistě i vystoupení mladého nadaného houslisty Matteo Hegera v klášteře na Hedeči v Králíkách. Představí se i další úžasní hudebníci – cembalistka Edita Keglerová, kontratenorista Vojtěch Pelka, zpěváci Radka Fišarová a Ondřej Ruml i mladí nadaní interpreti.
Festival si zakládá na výběru výjimečných míst. Podle čeho je vybíráte?
Hledáme místa, která mají atmosféru, historii a duši. Snažíme se, aby se posluchač mohl skutečně ponořit do hudby a současně vnímat krásu okolí. Mnoho lidí mi říká, že právě prostředí koncertů je to, co dělá náš festival výjimečným.
Jaké publikum festival oslovuje? A mění se to v čase?
Původně jsme mířili hlavně na milovníky klasické hudby, ale v posledních letech vidíme, že se publikum rozšiřuje – přicházejí i mladší lidé, rodiny i návštěvníci, kteří obvykle klasickou hudbu zatím tolik neznali. I z toho důvodu zařazujeme žánrové „odbočky“ jako jsou třeba šansony, madrigaly, lidové písně z celého světa či písně Osvobozeného divadla. Jeden z koncertů věnujeme i 80. výročí konci druhé světové války, zazní na něm hudba židovských autorů. Díky atmosféře, dramaturgii i dostupnosti se z festivalu stává srozumitelný a přívětivý zážitek pro každého.
Více informací: www.klasternihudebnislavnosti.cz/
< Předchozí | Další > |
---|