Klid, ticho a útulno, to vždy o Vánocích obstarala maminka, říká operní pěvkyně Libuše Márová

Klid, ticho a útulno, to vždy o Vánocích obstarala maminka, říká operní pěvkyně Libuše Márová

Tisk

libuse marova200I když paní Libuše Márová oslaví právě 24. prosince kulatiny, rozhovor byl nakonec o něčem jiném. Třeba o tom, jak jednou „oslavila“ Štědrý den v Amsterdamu či jak strávila silvestrovské „veselí“ v Oslo. V obou případech tam byla pracovně, protože i když působila roky v opeře Národního divadla Praha a je držitelkou ceny Thálie v oboru Opera za celoživotní mistrovství, jako slavná a ceněná mezzosopranistka hostovala hojně v zahraničí.

Jak jste vnímala coby dítě, že jste měla narozeniny zrovna na Štědrý den? Nebylo vám to líto, anebo jste dostávala těch dárků o něco více?

Narozeniny ve válečné době byly skromné, přesto krásné, většinou na té Šumavě plné sněhu, půvabné. Proto mi nevadilo spojení těchto dvou událostí.

Vraťme se ještě k vašemu dětství: Co vám vždycky udělalo pod stromečkem největší radost?

Nesměla chybět kniha, oba moji vzdělaní rodiče na to dbali a od té doby jsem vášnivou čtenářkou.

Co nesmělo a nesmí chybět u vás doma, když jsou Vánoce?

Klid a ticho, útulno, to vždy obstarala maminka, ale od její smrti před padesáti lety už to není ono a Vánoce nejsou pro mne tak lákavé.

libuse marova foto 1

Když už jste byla slavná zpěvačka, stalo se, že jste byla během Vánoc díky práci mimo domov?

Jednou jsem musela trávit Vánoce v Amsterdamu, protože na jeden den letět do Prahy nebylo možné, mohla bych třeba kvůli počasí zmeškat představení. Tak jsem seděla s jedním anglickým kolegou v restauraci, on mi dal knížku, já jemu nic, připili jsme si na ten Štědrý večer a pak každý po svém ve vzpomínkách na domov.

Máte ráda Silvestr? Jak jste ho obvykle trávila a jak ho budete trávit letos?

Jednoho Silvestra jsem trávila v Oslo, ten den se hrála Carmen, kterou jsem já zpívala. Poté se konala oslava v domě šéfa opery dost daleko od centra. Při vzpomínce na naše české zvyky opulentní silvestrovské hostiny jsem se též těšila, vyhladovělá z představení, ale náš zvyk Norové příliš nesdíleli krom alkoholu, který se brzy na hostech projevil. A tak se společnost různě rozptýlila po domě, a mně nezbylo než při oříškách očekávat, kdo mě zase odveze do mého hotelu. Tedy nepříliš milý zážitek. Tentokrát ještě nevím, kde budu, virózy a covid ohrožuje i oslavy.

Dáváte si na Nový rok nějaká předsevzetí?

Předsevzetí nikdy nedělám.

Co vám udělá na Vánoce – ať už jde o dárky nebo o setkání – největší radost?

Největší radost o Vánocích jsem vždy měla z pospolitosti rodiny.

Jaká hudba vám vyhovuje, když jsou vánoční svátky?

Hudbu neposlouchám tak často a koledy i další vánoční repertoár také dost málo. Emoce a vzpomínky na minulé krásné dávné časy mě i víc dojímají, a to si nemohu dovolit. Obyčejný den v činnosti mám raději.

libuse marova foto 2

Zdroj foto: autor, Tomáš Maceška a archiv Libuše Márová


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Andrea Buršová: „Chci zpívat s patřičným ponorem i nadhledem.“

aandrea-bursova200Herečka brněnské scény Husa na provázku Andrea Buršová nedávno vydala báječné album s názvem Nůž na ticho. Dvaadvacet písní svědčí o silném vztahu k šansonu a poezii. Pokud hledáte něco, co se jen tak...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

ROZHOVOR: Eva Hölzelová: V Arině jsem vytušila zvířecí duši do mytologického příběhu

eva200Jako by to téma tajemných mýtických příběhů autorku přitahovalo jako magnet. A proč ne, když to umí! Eva Hölzelová je už autorkou knihy motivované řeckými bájemi a pověstmi Hvězdná obloha a její nová kniha Arina je čistá fantazie? Nevíme, zeptáme se, ale ...


Literatura

PAŘÍŽSKÁ NEZNÁMÁ ZAKOUTÍ

Tajnosti 200Pro milovníky tohoto krásného města na Seině je určena půvabná knížka Katii Chapoutierové  o málo známých místech, kam „cestovky“ své turisty nevozí a přesto nebo právě proto jsou velmi zajímavá.

...

Divadlo

Biskupskému dvoru bude kralovat Eliška/Rejčka

EliskaRejcka 200Letní premiéra na Biskupském dvoře bývá již tradičně spojena s některou výraznou brněnskou osobností či událostí. Příběh o životě Elišky Rejčky se nabízel už několikrát a dramaturgie našeho divadla o něm často uvažovala. Vždyť tato dvojná...

Film

Jak správně napsat rozbor filmu

RozborFilmu perexRadomír D. Kokeš se řadí k vyznavačům neoformalismu, jak potvrzuje jeho spoluúčast na české předmluvě ke kanonickému spisu Bordwella a Thompsonové Umění filmu. To znamená, že upřednostňuje průzkum toh...