My Odyssey - mentoringový program pro ženy ve sportu

My Odyssey - mentoringový program pro ženy ve sportu

Tisk

mentoring perexV květnu 2022 odstartoval druhý ročník mentoringového programu pro ženy působící na manažerských či exekutivních pozicích ve sportovních organizacích, a také pro sportovní trenérky. Tento mentoringový program je organizován Komisí rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru ve spolupráci s Českou trenérskou akademií a s neziskovou organizací Odyssey. KRP ČOV zde zastupuje Ilona Burgrová, koordinátorkou programu Odyssey je Markéta Čermáková. Právě ji jsem požádala o přiblížení projektu a jeho obsahu.

• Jak celý program probíhá a jaký je jeho účel a cíl?
Odyssey mentoringový program pro ženy existuje již 14 let. Založila jej Muriel Anton (bývalá CEO Vodafonu). Program nejprve fungoval v ČR a střední Evropě, nyní organizujeme globální mentoringový program, programy pro specifické skupiny, EWOB (European Women on Board) a druhým rokem právě mentoringový program pro ženy ve sportu. Z programu máme velkou radost, mentoři jsou z business nebo sportovního prostředí a hezky se to propojilo. Projekt je určen pro 10 žen z oblasti sportu (5 žen z vedoucích, manažerských nebo exekutivních pozic a 5 trenérek). Od všech účastnic se očekává, že mají sen, ambice a vášeň se zmíněným profesím dlouhodobě věnovat a přispět tak k vytváření a kultivaci sportovního prostředí. Samotný program spočívá v pravidelném, osobním setkávání mentor – mentee, kde mentee dosahuje svých cílů dle společně vytvořeného mentoringového plánu. Během roku mají účastnice projektu možnost zapojit se i do webinářů, popřípadě přednášek a schůzek členek Odyssey. Projekt je jedním z kroků, které mohou přispět k navýšení počtu žen ve vedoucích pozicích v českém sportu, jež budou lépe připravené se zapojit do národních sportovních struktur, svazových organizací, ale i do mezinárodních institucí.

mentoring 2

• Jak velký je Odyssey tým a jak široké je pole jeho působnosti?
V Odyssey týmu jsme dvě, Muriel Anton (zakladatelka) a já (zajišťuji chod organizace).

• Rozumím tomu dobře, že konkrétně tento projekt je otevřen speciálně pro ženy na pozici mentorek i mentees?
Ne, mentorem může být jak muž, tak žena. V některých oblastech (převažuje mužský kolektiv) mentee sama vyžaduje mentora, jež poskytne jiný pohled na věc. Mentees jsou ženy.

• Jak probíhal výběr uchazeček (mentees) a jejich mentorek/mentorů? Co bylo hlavním kritériem přiřazování konkrétních mentorek jednotlivým adeptkám projektu? 
Mentees nominovaly sportovní svazy. Sešlo se nám dvakrát více zájemkyň. Následně dle vyplněných přihlášek byl výběr zúžen na 10. Přidělení mentora je velmi zodpovědná práce. Jde o to, aby spolupráce byla co nejefektivnější. Dle cílů mentees jsme volili mentora z oblasti sportu či businessu. Mentory známe a víme, v jakých oblastech soft skills jsou zkušení. Propojením mentora s mentee to ještě nekončí, důležité je osobní setkání mentora s mentee, kde se zjistí, zda funguje „chemie“. Není nic špatného říct hned na začátku, že se ti dva „nesednou“. Pak okamžitě hledáme jiného vhodného mentora.

mentoring 3

• Mentorka tedy provází svou mentee zhruba rok a poskytuje jí konzultace při setkáních, která si již domlouvají jednotlivé dvojice individuálně, je to tak?
Ano, na začátku je důležité domluvit se na mentoringovém plánu a podle něj postupovat směrem k cíli. K tomu jsou nepovinná, ale cenná networkingová setkání všech mentees a mentorů (sportovních či všech) se zajímavýcm hostem a sdílení a podporování zajímavých projektů…

• Mají účastnice projektu k dispozici nějaký manuál či jiné pomůcky nebo podporu?
Mentor i mentee mají k dispozici mentoringovou příručku. Mentory máme zkušené, nejprve prochází „zaškolením“. Mentees na úvod seznámíme s „How to get the most of mentoring“ a samozřejmě jsme kdykoliv k dispozici pro konzultaci. Mentor mentee provází, zadává jí úkoly, vede k zamyšlení.

• Doprovodný program tvoří také setkání se zajímavými a inspirativními osobnostmi z nejrůznějších sfér. Koho jste letos dámám představili?
• Nina Araya – Deputy Rector of the Kyiv Municipal Academy of Circus and Performing Arts – podpora Ukrajinským akrobatům, jež přišli do Prahy
• Ženské principy v businesse – Denisa Voleková
• Jak zrealizovat myšlenku v neziskovém sektoru. – Nora Fridrichová, Šatník
• Daniela Nacházelová – profesionální veslařka, úspěšná podnikatelka
• Profesionální policejní vyjednavač - Jaroslav Vymyslický
• Moderní sebeobrana– Jasmína Houdek
• Důležitost sparring partnerů (mentorů) - Ondřej Krátký (Liftago CEO)
• Umělá inteligence: Klíč k efektivitě a kreativitě - Senta Čermáková, Miloš Čermák

• Jaké téma se, podle vašeho názoru, setkalo s největším ohlasem?
Každé téma si našlo posluchače.

• Druhý ročník tohoto mentorinového programu se nachýlil ke konci. Můžete jej již nyní stručně zhodnotit? Co ještě účastnice čeká?
Mám velkou radost, že bude i třetí ročník. To vypovídá o mnohém. Jinak sezóna skončila v červnu a dámy obdržely certifikát o absolvování. Závěrečné hodnocení programu, které jsme od nich získaly, je pro nás velmi důležité a může posunout program kupředu.

• Zůstáváte po skončení konkrétního programu s jeho absolventkami v kontaktu? Požadujete například další zpětnou vazbu nebo dochází k navázání nějaké spolupráce?
Záleží na dámách. Je to individuální. Nadále jsou zvány na společná Odyssey setkání. Jsme si ale vědomi, že dalších aktivit mají spoustu a ne vždy se dostanou do Prahy.

• Připravujete další ročník mentoringového programu pro ženy působící ve sportovním prostředí, případně jiné zajímavé programy?
Ano, myslím, že to není nic tajného, ČOV má zájem o další sezónu a my jsme určitě pro. Koncem dubna jsme spustili novou sezónu českého business mentoringového programu, v červnu pak globální mentoring. Více informací najdete na www.myodyssey.eu

mentoring 1
Markéta Čermáková (1977), Odyssey, Manager of Communications & Operations


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Teď už jen sklízíme z bohaté úrody celoživotní inspirace

houser200Mám ráda české autory, ostatně, tohle už jsem říkala několikrát. Nejen proto, že domácí produkci tak nějak nejlépe rozumím, ale v neposlední řadě i proto, že jsem sama autorka. Ráda se nechávám inspirovat a obohacovat názory zkušenějších a úspěšných sp...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Arogance u mého focení nemá žádnou šanci

Spingl 200Davida Spingla (29) uchvátilo focení již při studiu na střední škole. Se svými kolegy se spolupodílí na projektu „Proč ne...?“, ve kterém fotí zajímavé tváře neznámých lidí na ulici. Tématem jeho nynějšího focení je „street swag“. Čím ho modelka zauj...


Literatura

Skok rovnýma nohama do světa turfu

altTěžko se mi popisuje pocit, když se pár metrů ode mě řítí skupina koní, pod jejich kopyty duní zem. Ta jejich touha být první, zvítězit, která dělá dostihové koně dostihovými koňmi. Ten pro mne tak silný genius loci dostihových závodišť… Koňské dostih...

Divadlo

Republiko má středisková aneb lukrativní nejistota

Republiko SemTamFor perexVidím město veliké, ve kterém ZEMANU Žižkovi kalich vínem přetéká. A co na to jeho mluvčí Jan Hus? Co chystá slovenský lobista Bocian ve svém hnízdě? Nejdůležitější postavy české historie jsou zpět, aby nás varovaly, ...

Film

Napoleon je dobrý film. Bohužel ale jen dobrý

napoleon200Začnu pozitivně: Napoleon je dobrý film. Bohužel ale JEN dobrý. Od spolupráce renomovaného anglického režiséra Ridleyho Scotta a slavného "oscarového" herce Joaquina Phoenixe jsem čekala dílo výjimečné, nadprůměrné, pamětihodné.

...