My Odyssey - mentoringový program pro ženy ve sportu

My Odyssey - mentoringový program pro ženy ve sportu

Tisk

mentoring perexV květnu 2022 odstartoval druhý ročník mentoringového programu pro ženy působící na manažerských či exekutivních pozicích ve sportovních organizacích, a také pro sportovní trenérky. Tento mentoringový program je organizován Komisí rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru ve spolupráci s Českou trenérskou akademií a s neziskovou organizací Odyssey. KRP ČOV zde zastupuje Ilona Burgrová, koordinátorkou programu Odyssey je Markéta Čermáková. Právě ji jsem požádala o přiblížení projektu a jeho obsahu.

• Jak celý program probíhá a jaký je jeho účel a cíl?
Odyssey mentoringový program pro ženy existuje již 14 let. Založila jej Muriel Anton (bývalá CEO Vodafonu). Program nejprve fungoval v ČR a střední Evropě, nyní organizujeme globální mentoringový program, programy pro specifické skupiny, EWOB (European Women on Board) a druhým rokem právě mentoringový program pro ženy ve sportu. Z programu máme velkou radost, mentoři jsou z business nebo sportovního prostředí a hezky se to propojilo. Projekt je určen pro 10 žen z oblasti sportu (5 žen z vedoucích, manažerských nebo exekutivních pozic a 5 trenérek). Od všech účastnic se očekává, že mají sen, ambice a vášeň se zmíněným profesím dlouhodobě věnovat a přispět tak k vytváření a kultivaci sportovního prostředí. Samotný program spočívá v pravidelném, osobním setkávání mentor – mentee, kde mentee dosahuje svých cílů dle společně vytvořeného mentoringového plánu. Během roku mají účastnice projektu možnost zapojit se i do webinářů, popřípadě přednášek a schůzek členek Odyssey. Projekt je jedním z kroků, které mohou přispět k navýšení počtu žen ve vedoucích pozicích v českém sportu, jež budou lépe připravené se zapojit do národních sportovních struktur, svazových organizací, ale i do mezinárodních institucí.

mentoring 2

• Jak velký je Odyssey tým a jak široké je pole jeho působnosti?
V Odyssey týmu jsme dvě, Muriel Anton (zakladatelka) a já (zajišťuji chod organizace).

• Rozumím tomu dobře, že konkrétně tento projekt je otevřen speciálně pro ženy na pozici mentorek i mentees?
Ne, mentorem může být jak muž, tak žena. V některých oblastech (převažuje mužský kolektiv) mentee sama vyžaduje mentora, jež poskytne jiný pohled na věc. Mentees jsou ženy.

• Jak probíhal výběr uchazeček (mentees) a jejich mentorek/mentorů? Co bylo hlavním kritériem přiřazování konkrétních mentorek jednotlivým adeptkám projektu? 
Mentees nominovaly sportovní svazy. Sešlo se nám dvakrát více zájemkyň. Následně dle vyplněných přihlášek byl výběr zúžen na 10. Přidělení mentora je velmi zodpovědná práce. Jde o to, aby spolupráce byla co nejefektivnější. Dle cílů mentees jsme volili mentora z oblasti sportu či businessu. Mentory známe a víme, v jakých oblastech soft skills jsou zkušení. Propojením mentora s mentee to ještě nekončí, důležité je osobní setkání mentora s mentee, kde se zjistí, zda funguje „chemie“. Není nic špatného říct hned na začátku, že se ti dva „nesednou“. Pak okamžitě hledáme jiného vhodného mentora.

mentoring 3

• Mentorka tedy provází svou mentee zhruba rok a poskytuje jí konzultace při setkáních, která si již domlouvají jednotlivé dvojice individuálně, je to tak?
Ano, na začátku je důležité domluvit se na mentoringovém plánu a podle něj postupovat směrem k cíli. K tomu jsou nepovinná, ale cenná networkingová setkání všech mentees a mentorů (sportovních či všech) se zajímavýcm hostem a sdílení a podporování zajímavých projektů…

• Mají účastnice projektu k dispozici nějaký manuál či jiné pomůcky nebo podporu?
Mentor i mentee mají k dispozici mentoringovou příručku. Mentory máme zkušené, nejprve prochází „zaškolením“. Mentees na úvod seznámíme s „How to get the most of mentoring“ a samozřejmě jsme kdykoliv k dispozici pro konzultaci. Mentor mentee provází, zadává jí úkoly, vede k zamyšlení.

• Doprovodný program tvoří také setkání se zajímavými a inspirativními osobnostmi z nejrůznějších sfér. Koho jste letos dámám představili?
• Nina Araya – Deputy Rector of the Kyiv Municipal Academy of Circus and Performing Arts – podpora Ukrajinským akrobatům, jež přišli do Prahy
• Ženské principy v businesse – Denisa Voleková
• Jak zrealizovat myšlenku v neziskovém sektoru. – Nora Fridrichová, Šatník
• Daniela Nacházelová – profesionální veslařka, úspěšná podnikatelka
• Profesionální policejní vyjednavač - Jaroslav Vymyslický
• Moderní sebeobrana– Jasmína Houdek
• Důležitost sparring partnerů (mentorů) - Ondřej Krátký (Liftago CEO)
• Umělá inteligence: Klíč k efektivitě a kreativitě - Senta Čermáková, Miloš Čermák

• Jaké téma se, podle vašeho názoru, setkalo s největším ohlasem?
Každé téma si našlo posluchače.

• Druhý ročník tohoto mentorinového programu se nachýlil ke konci. Můžete jej již nyní stručně zhodnotit? Co ještě účastnice čeká?
Mám velkou radost, že bude i třetí ročník. To vypovídá o mnohém. Jinak sezóna skončila v červnu a dámy obdržely certifikát o absolvování. Závěrečné hodnocení programu, které jsme od nich získaly, je pro nás velmi důležité a může posunout program kupředu.

• Zůstáváte po skončení konkrétního programu s jeho absolventkami v kontaktu? Požadujete například další zpětnou vazbu nebo dochází k navázání nějaké spolupráce?
Záleží na dámách. Je to individuální. Nadále jsou zvány na společná Odyssey setkání. Jsme si ale vědomi, že dalších aktivit mají spoustu a ne vždy se dostanou do Prahy.

• Připravujete další ročník mentoringového programu pro ženy působící ve sportovním prostředí, případně jiné zajímavé programy?
Ano, myslím, že to není nic tajného, ČOV má zájem o další sezónu a my jsme určitě pro. Koncem dubna jsme spustili novou sezónu českého business mentoringového programu, v červnu pak globální mentoring. Více informací najdete na www.myodyssey.eu

mentoring 1
Markéta Čermáková (1977), Odyssey, Manager of Communications & Operations


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mirjam Landa: Měla bych přitvrdit

Mirjam perex„Jsem ráda, že už je po svátcích a můžeme zas všechno dělat normálně,“ směje se režisérka, autorka a producentka Mirjam Landa. I když tedy zrovna její začátek roku moc „normální“ není, protože úspěšná divadelnice a matka...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Vyzrálost člověka se pozná podle toho, že dokáže dělat něco i pro druhé, říká Alena Hájková

alena hajkova perexAtraktivní, zajímavá, temperamentní, akční, inteligentní, empatická, pokorná...  Tak nějak bych charakterizoval paní Alenu Hájkovou, jednatelku agentury VIP osobnosti. Řadu let organizuje zajímavé akce, na jiných zase spoluprac...


Literatura

Když detektivkářka Hrubešová uslyší to, co slyšet neměla...

Posledni pozdrav perexVe svém novém detektivním románu Jitka Ludvíková nemění osvědčenou strukturu – amatérský pátrač (přehnaně zvědavá spisovatelka Hrubešová) se plete do oficiálního vyšetřování. Autorka uvádí na scénu kriminalisty hned dva ...

Divadlo

Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně

doma u hitlera 200V rámci dvacátého ročníku divadelního festivalu Setkání Stretnutie přijelo do Zlína Štátne divadlo Košice s hrou Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně. Tu speciálně pro Košice a vlastně celý slovenský stát upravil Arnošt Goldflam. Prem...

Film

Malé zamyšlení nad Jedním světem 2012
ImageKaždoročně pořádaná přehlídka filmů Jeden svět (letos ve dnech 6.-15. března) dokládá urputný, mnohotvárný boj o prosazení i dodržování základních lidských práv kdekoli na světě. Pro českého diváka má hlavně ten význam...