Roman Tomeš: „S Tomášem se snažíme udělat program, který bude bavit nás i diváky.“

Roman Tomeš: „S Tomášem se snažíme udělat program, který bude bavit nás i diváky.“

Tisk

tomes200Roman Tomeš je známý divadelní a muzikálový herec a zpěvák. Už za několik dní doprovodí Tomáše Vaňka na jarním tour, kdy tato dvojice slibuje jak hudební zážitek, tak i stand-up. Jak se na koncerty těší a co nám o nich prozradil?

 

Romane, jak se máte v těchto dnech? Máte rád jaro, nebo vám více vyhovuje zima?

Já si užívám neplánované volno po operaci tříselné kýly. Je pravda, že diář byl tak naplněn, že mi to vlastně prospívá. Takže jsem doma, chodím s dětmi a hafanama na procházky a užívám si první jarní dny. Už mi to chybělo. Obecně mám asi raději jaro. První hřejivé dny po té dlouhé zimě jsou vždycky nejhezčí. V létě už je už pak na mě často až moc veliké vedro. Jaro miluju!

Už za několik dní začíná jarní koncertní tour, kterou jedete s Tomášem Vaňkem. Jak na toto turné probíhají přípravy? A co je pro vás v rámci nich nejsložitější? A co vás na nich naopak baví?

Vždycky je to tvůrčí činnost, což mám obecně moc rád. S Tomášem se snažíme udělat program, který bude bavit nás i diváky a zatím snad vše nasvědčuje tomu, že by to tak mělo být. Vždycky je to závazek, aby divák, který si koupí vstupenky, odcházel spokojený. Ale jak říkám, vždycky zastávám názor, že pokud to baví umělce na jevišti, většinou to baví i diváka. Tak snad tomu bude i na naší jarní tour.

Moc by mě zajímalo, jak vás napadlo jet toto turné dohromady? Kdo s tímto nápadem přišel? A jaké byly první reakce?

Byl to Tomáš, který mi volal, když zjistil, že jsem neodjel do Survivora (právě kvůli operaci) a navrhl mi, že když nemám teď pořádně co na práci (smích), tak že bychom mohli společně něco spáchat. Byl jsem hned pro, protože se známe léta a věřím, že nám to společně na jevišti bude fungovat. Dlouho jsme spolu na jednom jevišti nestáli.

vanek tomes 1

Tomáš Vaněk absolvoval na konci loňského roku turné vánočních koncertů. Navštívil jste některý z nich?

Ne, bohužel jsem neměl to štěstí. Byl jsem u toho, když měl koncert v Karlíně, ale já zrovna stál na jevišti vedle, a tak jsem neměl možnost si ho užít. Ale vím, jak Tomáš funguje. Je to profík a skvěle zpívá. Tady navíc bude mít možnost ukázat se i jako stand-up performer.

S Tomášem se určitě znáte z muzikálového světa. Co ale máte společného kromě koníčka v podobě zpěvu?

Tak myslím si, že jsme oba perfekcionisti a chceme, aby naše práce byla odvedena vždy na sto procent. Spojuje nás i podobný smysl pro humor.

Přečtěte si rozhovor s Tomášem Vaňkem: „Dojde i na operní árii, neboť ani já ani Roman nejsme operní pěvci, logicky tedy musí zaznít i něco z opery.“

Na koncertech určitě zazní spousta muzikálových písní. Můžete prozradit nějakou, na kterou se obzvlášť zvědavý, nebo se na ni těšíte?

Zrovna před pár dny jsme dokončili playlist a myslím si, že je na co se těšit. Já osobně se moc těším na náš duet, který si vypůjčíme z muzikálu Bídníci. Píseň I dreamed a dream, která je původně psána pro ženskou roli, budeme zpívat my v jiném podání. Třeba na tu se moc těším. Ale samozřejmě je tam toho mnohem více.

Tomáš už nám prozradil, že repertoár koncertu bude na jeho poměry neobvykle pestrý. Platí to i pro vás?

Ano. Tak chceme si to užít a zazpívat si něco, co obvykle nezpíváme. Myslím, že je to dobře jak pro nás, tak pro diváka, protože uslyší něco, co jinde nikde ne.

Momentálně vystupujete v anatomicky nekorektní rockové show Hedwig a její Angry Inch. Může to nějak ovlivnit vaše vystupování na tour? Nechystáte zde nějaké unikátní číslo?

Přímo z představení žádné číslo nechystám. Ale rozhodně se budeme inspirovat samotným pojetím. Tím, že by koncert měl být na pomezí stand-up show a samotného koncertu. Samozřejmě uvidíme, jak se nám to podaří, protože budeme z veliké části improvizovat, ale věřím, že se máme na co těšit.

Více o koncertech najdete zde: Tomáš Vaněk a Roman Tomeš vyrážejí na turné se zábavnou koncertní show

Působíte velmi sympaticky a pohodově, jste usměvavý, takže počítám, že to pro vás nebude problém. Je to tak?

Je pravda, že čím jsem starší, tím se raději nechávám na jevišti překvapovat a to stand-up právě nabízí. Někdy je fajn upustit uzdu, přestat se bát, nejít přesně podle scénáře, ale naopak se uvolnit a nechat věci se dít.

vanek tomes Plakat

A je to pro vás v pořádku věnovat se humoru takto ve dvojici? S parťákem po boku? Víte v tomto ohledu, co od Tomáše čekat?

Tak trochu tuším, ale nikdy jsme nic společného neabsolvovali, takže kdo ví, jak ta chemie ve finále zafunguje. Ale moc se na to těším! Myslím, že nemáme co ztratit! (smích)

Koncerty se budou konat kromě Prahy také v Brně, Českých Budějovicích a Ostravě. Budete mít čas se například projít po těchto městech? Nebo to pro vás není vzácné?

Přiznám se, že si nejsem jistý, kolik nám zbyde času na výlety po okolí. Spíš si myslím, že ne. Ale všechny tyto destinace mám celkem projité z mých minulých vystoupeních v těchto městech. Každopádně pokud bude čas, rád se projdu a nadechnu čerstvého vzduchu.

Prozraďte našim čtenářům ještě v závěru, kde vás mohou kromě tohoto tour vidět?

Tak určitě bych čtenáře pozval do Divadla Kalich na představení Biograf láska, nejnovější titul tohoto divadla, který je postaven na hitech Hanky Zagorové. Nebo třeba do Divadla Karlín, kde hraji v různých představeních – Sestra v akci, Jesus Christ Superstar, Rebelové, atd., či do divadla Radka Brzobohatého - představení Freddie. A rozhodně nesmím zapomenout na Hedwig a její angry inch v Malostranské besedě. Tenhle titul je pro mě hodně důležitý.

tomes2

Děkuji moc za rozhovor.


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Ředitel Klášterních hudebních slavností: „Již se nebojím.“

Roman Janku 200Rozhovor s Romanem Janků, ředitelem hudebního festivalu, který neúnavně pořádá v srdci Jeseníků již 15 let. Letos má od 27. června do 13. září na programu symbolických 15 koncertů. Vystoupí mimo jiné světová harfistka a patronka festivalu...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Marie Křížová: „Mám krásnou práci"

Marie Krizova perexV dnešním rozhovoru se dočtete, co muzikálové herečce a zpěvačce Marii Křížové dala účast v televizní show a jak se chystá na hlavní roli Agnes v novém nastudování muzikálu Krysař, jehož premiéra proběhne v září v Divadle Kalich....


Literatura

Lucie Hlavinková a historický Apatykář

apatykar 200Pod hlavičkou nakladatelství Motto vyšla v březnu nová kniha Lucie Hlavenkové s titulem Apatykář. Jak název napovídá, dočkáme se historického románu s příměsí detektivní zápletky. Pokud máte rádi čtení, které připomíná časy dávno minulé, určit...

Divadlo

Studenti Divadelní fakulty JAMU se vydali za Hamletem současnosti

hamlet 200V kulisách současné Kodaně se setkává pět mladých lidí. Podobají se Shakespearovým postavám? Variace na téma Hamlet now s průnikem do naší bezprostřední reality. To vše představuje tematické okruhy autorské inscenace Být i nebýt 11.21, jejíž pre...

Film

Staré pověsti české spatříme v obnovené podobě

Povesti 200Každým rokem přichází do kin další digitálně renovované klasické dílo tuzemské kinematografie - a pokaždé je provází knižní monografie, věnující se jak procesu obnovy, tak uměleckým záležitostem. K divákům i čtenářům prozatím doputovaly filmy (a ...