Kdo poradí s českou gramatikou? Akademická příručka českého jazyka!
Kultura21.cz

Kdo poradí s českou gramatikou? Akademická příručka českého jazyka!

akademicka prirucka perexVěřím, že nejsem sama, kdo zaváhá při psaní i/y, kdo dumá, jak správně psát slovo protektorát – velkým, malým? –, kterak skloňovat vlastní jména na -us, -as… Kdo nad slovem, větou, souvětím na chvilku zaváhá, nevěří si, musí vědět, kde hledat radu. Mnozí zabrousíme na internet a většinou se dostaneme na stránky Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český. Mám tuhle virtuální pomocnici ráda, dobře se v ní orientuji, je přehledná a dokáže rychle napovědět.


Je pravdou, že osobně mám ale radši slova na papíře, než na monitoru – inu, stará analogová generace. Proto jsem uvítala vydání Akademické příručky českého jazyka, kterou sestavila Markéta Pravdová s Ivanou Svobodovou a která vychází právě z té příručky virtuální. Oficiální anotace nás láká slovy:

Internetovou jazykovou příručku kolektivu autorů Ústavu pro jazyk český AV ČR využilo během prvních tří let od jejího zpřístupnění více než milion uživatelů. Její výkladová část nyní vychází poprvé knižně. Najdete zde obecná poučení o českém jazyce, zejména o pravopisu, tvarosloví a některých syntaktických jevech. Ve výkladech se uvádějí i rozpory v údajích, které jednotlivé jazykové příručky přinášejí, nebo rozdíly mezi kodifikací a spisovným územ, a to s hodnotícím komentářem a doporučeným řešením. Kniha je určena jak široké veřejnosti, tak profesionálním uživatelům, zvláště učitelům a studentům.

Potvrzuji, že na rozdíl od jiných propagačních textů, říká upoutávka slova pravdivá a příručka doopravdy splňuje vše, co se v ní slibuje. Přehledné členění nás vede od problému k problému. Především vysoce cením množství příkladů, které autorky užily. Jsou naprosto vypovídající a hlavně aktuální – vycházejí totiž z praxe. Právě na tyto zapeklité jevy narážejí lidé při zpracovávání textů, právě na ně se dotazovali a dotazují, a tak autorky vybraly nejčastější příklady, které zde jasně a srozumitelně ozřejmují to, co se praví v krkolomných poučkách.

Mohla bych tu rozebírat jednotlivé kapitoly a podkapitoly, ale tak nějak mi srdce říká – proč? Je lepší vás pobídnout: nahlédněte do Internetové jazykové příručky a víte všechno i o té tištěné – tak a ještě podrobněji vám jednotlivé kapitoly odpoví na všechny záludnosti naší mateřštiny. Jednu oblast však ocenit přece jen musím! A tou je závěrečná část příručky nazvaná Úprava písemností. Díky ní konečně vím, jak doopravdy správně graficky upravit dopis úřední i osobní, jak má vypadat e-mailová zpráva, kterak se má psát adresa, kalendářní datum, časové údaje… Také v tom tápete? Také nevíte, nevěříte si? Odteď už vás to opravdu trápit nemusí! Tato pravidla, která jsou opomíjena nejen v písemnostech, ale i v grafických úpravách časopisů a knih, zatím v takovém rozsahu nikde shrnuta nebyla. Skvělý pomocník! Vřele ho doporučuji všem, kteří se písemnými projevy živí, potřebují je achtějí být v této oblasti vlastní práce dokonalými!

Na závěr mi dovolte, se přiznat veřejně – příručkou jsem původně chtěla jen listovat a tu a tam se zahloubat do nějaké kapitolky, osvěžit si některá pozapomenutá pravidla a normy, nakonec jsem skončila jako čtenář české gramatiky. Skutečně. Seděla jsem v křesle a pročítala příklady, skoro jako kdybych louskala beletristický příběh. Konečně jsem tedy pochopila, jak je možné číst encyklopedii jako román – tak to mívají totiž nastaveno děti. Tomu jsem nerozuměla, teď už rozumím!

Akademická příručka českého jazyka

akademicka prirucka

Autor: Markéta Pravdová, Ivana Svobodová (eds.)
Vydáno: 2014
Stran: 536
Vydalo nakladatelství: Academia
Hodnocení: 100 %

Zdroj: www.academia.cz

( 1 hlas )

 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

Zuzana Hubeňáková: „I když si připadáme všichni vybití jak digitálky, humor si nesmíme nechat vzít!“

Zuzana Hubenakova 200Zuzana Hubeňáková je liberecká spisovatelka, která začínala jako blogerka. V roce 2014 zvítězila v prestižní soutěži Blogerka roku a v několika dalších ročnících na ni byla nominována. Do povědomí širší čtenářské obce se do...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Ogier potvrdil svojí nadvládu

rally 200Třetí podnik světového šampionátu v rally se uskutečnil na horské mexické půdě. V roli největšího favorita přijížděl Sebastien Ogier, konkurovat mu měla celá skupina pilotů usilující o jeho skalp.

...

Literatura

Pekáč buchet slupnete jako malinu

pekac buchet 200Pekáč buchet je v pořadí čtvrtá kniha, která spisovatelce Kateřině Petrusové vychází v Nakladatelství Fragment. Nezabývá se žádnými vážnými tématy, ale dokáže ženám nabídnout přesně to, co chtějí. Pekáč buchet je klasická love story, kt...

Divadlo

Pravda versus lež: drama Mléčné sklo s Martinem Dejdarem uvede Divadlo MANA

mlecne sklo 200Světové premiéry napínavé hry Mléčné sklo v novém obsazení se konečně dočkají diváci v Divadle MANA v Praze-Vršovicích. Dramatický příběh s kriminální zápletkou plný zvratů ale i s dávkou humoru s Martinem Dejdarem v hlavní roli zde poprvé u...

Film

Filmový muzikál „Bídníci“ aneb kdy(ž) se lůzou staneme?!

bidnici 200Do nového roku 2013 vstupujeme do českých kin s novými muzikálovými „Bídníky“, kteří přicházejí z Velké Británie v režii Toma Hoopera (oscarového tvůrce filmu „Králova řeč“). Victor Hug...