Nudící se horolezci vynalezli slackline a už s tím nemůžou přestat

Nudící se horolezci vynalezli slackline a už s tím nemůžou přestat

Tisk

slackline200Možná jste už také někde v parku nebo jinde v přírodě zahlédli partičku mladých lidí zabývající se neobvyklou činností – balancují na pásce natažené mezi dvěma stromy, provádějí různé akrobatické kousky a nebo přecházejí po lajně zavěšené vysoko mezi skalami. Já jsem se s nimi naposledy setkala na veletrhu For Outdoor v pražských Letňanech ve dnech 5.-7. dubna, kde probíhal 1. otevírací závod Českého poháru v trickline - GIBBON CONTEST.


Gibbon Slacklines byla na počátku malá skupina přátel nadšených do slackliningu, která se rozrostla do obrovské komunity po celém světě a počet jejích členů se stále zvyšuje. Požádala jsem jednoho z organizátorů a reprezentantů Gibbona, Marka Smolku, aby nám přiblížil svět slackline a vysvětlil princip tohoto mladého sportu.

Co je to vlastně slackline?

Slackline je mladý dynamický sport spočívající v balancování, chození, trikování a freestyle na nataženém popruhu mezi dvěma pevnými body. A to od pár centimetrů nad zemí až po extrémní výšky ve skalách nebo horách. Slackline, to je sport, zábava, životní styl nebo také zdravotní a rehabilitační pomůcka, rozvíjející koordinaci pohybů, rovnováhu a posilující takřka všechny svalové partie.

Obecně by se dalo říci, že se jedná o moderní provazochodectví, avšak rozdílů mezi slackline a klasickým provazochodectvím je hned několik. Při slackline, jak již název napovídá, se používá volný popruh. To umožňuje chodit bez tyče pouze s rukama nad hlavou, čímž se udržuje balanc. Slackline popruhy jsou široké 2,5 cm nebo 5 cm podle různých disciplín. Obrovskou výhodou je variabilita. Stačí najít pouze dva pevné body a mezi ně se velice jednoduše „lajna“ napne. Nejčastěji lze slacklinery vidět v parku s lajnou mezi dvěma stromy.

slackline1

Krátký exkurz do historie

Sport jako takový vznikl v Americe v Yosemitech, které jsou především rájem horolezců. Traduje se historka o místních lezcích, kteří se za špatného počasí a nemožnosti lézt nudili na parkovišti pod skalami, a tak začali balancovat na řetězech, které sloužily jako bariery pro auta. A z této dnes již legendární historky dospěl slacklining do dnešní podoby, kdy má svou celosvětovou federaci, světový pohár, mistrovství světa i jednotlivých zemí a především spoustu příznivců po celém světě.

Za počátek slackliningu v Čechách se považuje léto roku 2007, kdy byl uspořádán první slackline festival na Bišíku, což je dodnes legendární místo vyznavačů tohoto sportu. Tehdy se zde setkala hrstka začínajících slacklinerů, kteří okoukali základy tohoto sportu na festivalech v Německu, a od té doby slackline u nás roste každý dnem. Od března 2011 funguje v Čechách i oficiální zaštítění tohoto mladého sportu, a to Česká asociace slackline - ČAS.

slackline3

Disciplíny ve slackline

Vedle běžného chození v parku na nataženém popruhu mezi dvěma stromy se slackline dělí na 4 disciplíny. Hlavní parametry, které se hodnotí, jsou délka lajny a její výška nad zemí. O obtížnosti dále vypovídá průvěs, čili jak je popruh dobře napnutý. Na lajnách se rovněž dělají různé triky, kreace a jejich kombinace různých obtížností. Čtyři hlavní disciplíny jsou tyto:

Highline – Popruh napnutý ve výšce, například mezi dvěma skalními věžemi. Slackliner chodí v lezeckém úvazku se smyčkou, pomocí které je jištěn k lajně. Highline je nejvyšší metou slackliningu, protože mimo fyzické síly vyžaduje především obrovskou psychickou vůli. Nejtěžší je vypořádat se s volným prostorem, který v tu chvíli obklopuje slacklajnera ze všech stran. Čím více otevřená expozice, například do údolí, a čím vyšší a delší lajna, tím obtížnost rapidně stoupá. Kotvení a natažení takovýchto lajn vyžaduje velké zkušenosti.

Longline – slackline delší než 40 m. Popruh se většinou natahuje pomocí kladkostroje a speciálních kotvících pomůcek. Chození longline už vyžaduje obratnost a trénink. Základní metou je přejít slackline delší než 100 m. Při takovýchto lajnách se většinou nastupuje u stromu ve výšce kolem 2m a v půlce je člověk kousek nad zemí. Lajna má velký průvěs a neustále se klepe, a tím je složité ji zvládnout.

Trickline – nízko natažené lajny kolem 1 m nad zemí s délkou kolem 15 m, na kterých se provádí různé triky a kreace. Dalo by se říci, že se jedná o freestyle na lajně. Mezi triky patří jak základní statické lehy, sedy a kleky na lajnu, tak především moderní dynamické skoky, salta, odrazy a různé kombinace těchto prvků. V této disciplíně probíhá většina slackline závodů. Ty největší pod záštitou Gibbon slacklines, což je celosvětově největší výrobce slackline, ale především fenomén ve slackline obecně, sdružující a podporující obrovskou komunitu milovníků tohoto sportu.

Waterline - slackline natažená nad vodou. Mohlo by se zdát, že dopad do vody je měkký a že se jedná o ideální a jednoduchou formu slackliningu, avšak opak je pravdou. Vodní hladina se stále třepotá a pohledem se špatně hledá pevný bod, na který by šel upoutat pohled, což je obecně pro chození na lajně stěžejní.

slackline5

A proč to vše?

Pro některé lidi je chození po lajně zábavou na zahradě nebo v parku. Pro jiné je to životní styl a hlavní náplň nejen volného času. Slackline je dnes samostatný sport se svými závody a asociacemi. Zároveň se stává vyhledávaným doplňkem tréninku u jiných sportů, protože správná koordinace pohybů a dobrý balanc je nezbytností u všech pohybových aktivit. Slackline je i výborná rehabilitační pomůcka a pomalu se dostává i do praktik fyzioterapeutů a cvičitelů. Vyžaduje naprostou koncentraci a pevnou vůli. Dovolím si tvrdit, že zde již nejde o trend, ale filosofii „slacklife“, která sdružuje lidi, kteří mají rádi pohyb, přírodu, naprostou koncentraci na jednu věc, uvolnění a především výbornou atmosféru, která kolem lajn panuje. Slackline je jako návyková droga. Kdo to jednou zkusí, těžko s tím přestává.

Jako první průkopníci dvoupalcových slackline setů, dokonale přizpůsobených začátečníkům, freestylistům, lonlinerům i highlinerům, vyvíjí Gibbon produkty pro a spolu s těmi, kteří žijí pro tento sport. Jsou také přední společností v poskytování řešení pro indoor slackline určené do škol, pro jiné sporty, společenské akce, zdravotnictví a další...

Pokud Vás tato aktivita zaujala a rozhodnete se rozšířit řady lajnových nadšenců, jistě si z nabízených setů vyberete ten pravý pro vás. A jestli si na chození po lajně zatím sami netroufáte, můžete se alespoň dívat. Akce, na kterých slacklineři předvedou své umění, se konají v průběhu celého roku – zde uvádíme jejich přehled:

17.05.2013 - 19.05.2013 /  FREE ART SUDETY FEST /  Vižňov, Meziměstí
12.06.2013 - 15.06.2013 /  Dobruška fest /  Dobruška
20.06.2013 - 24.06.2013 /  Keep Balance Hejnice / Hejnice – autokemp
27.07.2013 - 27.07.2013 /  Adrenalin Day / Ralsko
22.08.2013 - 25.08.2013 /  MHFF Teplice nad Metují /  Teplice nad Metují
14.09.2013 – 14.9.2013/ Gibbon Czech Nationals + urban highline+ Bouldering/ Slaný

GIBBON Slacklines je slacklining pro každého!

slackline4

Zdroj informací: http://www.gibbon-slacklines.com/cz


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Tapír

  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
  • Tapír 4/2023
    Léto je tady v plné síle a s ním i prázdninové číslo časopisu Tapír. Na dovolenou to pravé čtení pro...
  • Tapír 3-2023
    4. května vtrhne do vašich trafik stádo nových Tapírů! Tentokrát nás cesty zavedou na africké  Safari, a u nás doma oslavíme 100let...
Banner

Hledat

Rozhovor

Neviem či som si to tak vymodlila, ale aj pre mňa to bol spevácky najlepšie odspievaný koncert

ZEA200Speváčka ZEA, vlastným menom Alžbeta Ferencová, vystúpila na hudobnom festivale Pohoda v Trenčíne po prvýkrát. Ide o mladú speváčku, ktorá odštartovala svoju kariéru a len nedávno vydala prvý debutový album Burning light. Jej hlas je výnimočný to poznamena...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Zdravá kočka – tipy a triky pro šťastnější život

kockaPočet koček celosvětově překračuje množství psů a obliba kočičáků stále roste. Uvádí to kniha Zdravá kočka, která je souborem tipů a triků, jak zajistit vaší kočce šťastnější život. Autorkou je Arden Moorová.

 


Literatura

Upírská mánie se dere z obrazovek zpátky do knih. Nechť tam raději zůstane

stefanovy deniky 200Bez mučení se přiznávám, že Upíří deníky sleduji. Viděla jsem skoro každý díl seriálu a ještě stále si je uchovávám ve svém počítači. A ano, je to pokleslá literatura, bez nějaké větší hodnoty, stejná jako tisíc...

Divadlo

Hudební scéna Městského divadla v Brně jubiluje

Hudebni scena 200Je to neuvěřitelné, jak letí ten čas. Docela nedávno byl v jámě budoucího divadla na Lidické ulici v Brně kladen základní kámen – až z Broadwaye. Pokřtili jej šampaňským manželé Formanovi. A jejich přání, aby to bylo divadlo veleúspěšn...

Film

Glosa: Američtí Oscaři letos konečně ukazují pestrost

oscar2013 200Začátkem příštího týdne k nám brzy ráno ze zámoří dorazí zprávy o vítězích cen Americké filmové akademie, krátce Oscarů. Pozlacené sošky, o jejichž možných držitelích se vždy vedou nadšené spekulace mnoho týdnů...