Survival - Bushcraft v podmínkách střední Evropy

Survival - Bushcraft v podmínkách střední Evropy

Tisk

survival200V lednu vydalo nakladatelství Grada praktickou knížečku Survival – bushcraft v podmínkách střední Evropy; tedy příručku pro ty, kdo mají chuť poznávat přírodu a naučit se, jak si poradit v terénu. Polský autor nám poradí, co udělat a jak se vybavit, a hlavně se s námi podělí o vlastní zkušenosti. Tak honem do přírody!

 


Zkušený autor/zálesák

Autorem je Polák Maciej Fink-Finowicki (* 1974), který sám sebe popisuje jako světoběžníka, tuláka, námořníka, cestovatele nejen po celém světě, ale i do hloubi psychiky. Je to milovník přírody a fotograf a v posledních letech rovněž instruktor přežití v LifeTrip.pl.

Co příručka nabízí?

Tato pestrobarevná kniha je velmi přehledně členěna a celkově se v ní orientuje velmi jednoduše díky členění textu a velkým plusem jsou samozřejmě krásné barevné fotografie. Kniha je rozdělena na tyto hlavní části: 1. Předmluva, 2. Úvod, 3. Psychologické přežití, 4. Bivak, 5. Oheň, 6. Voda, 7. Jídlo, 8. Výstroj, 9. Topografie, 10. Hygiena v outdooru, 11. Přednosti, nebezpečí, filozofie.

Pro koho je určena a kdo ji ocení?

Příručkou jsem přímo nadšena a to hned z několika důvodů jak obsahových, tak co se týká formátu. Autor čtenáře považuje za laiky, tak to bere od píky a vše nám srozumitelně vysvětluje a popisuje. Odpovídá na řadu otázek a vyvrací nejeden mýtus, přidává navíc vlastní zkušenosti.

Autor je polské národnosti a už v podnadpisu knihy máme zdůrazněno, že se jedná o podmínky střední Evropy, takže vše je zaměřeno na naše poměry. Taky z knihy dýchá to, že autor bushcraftem žije a má z něj radost a tu dokáže předávat i čtenářům.

Přehlednost a srozumitelnost knihy patří mezi její největší klady. Je fajn, že autor do kapitol vkládá střípky z minulosti, na kterých aplikuje své poznatky a rady. Na závěr každé kapitoly jsou ty nejzákladnější věci ve zkratce zopakovány a zdůrazněny.

Máte-li rádi přírodu a chcete si ji užít na vlastní kůži trochu víc, než je běžné nebo chcete překonat sami sebe či zažít nové věci, pak se můžete ponořit právě do umění bushcraftu. Užijte si dobrodružství!

survival

Název: Survival
Autor: Maciej Fink-Finowicki
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2024, brožovaná vazba
Počet stran: 192
Hodnocení: 95 %

Odkaz na web: https://www.grada.cz/survival-13577/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Veronika Pobořilová: „Zaskáčete si v těsné blízkosti interpretů v jedoucím trolejbuse! To přece chcete někdy vyprávět svým dětem!“

Poborilova 200Ve středu 15. dubna proběhne 6. ročník netradičního hudebního festivalu Busfest, který se odehrává na palubě jedoucích zlínských trolejbusů. Centrum veškerého dění bude klasicky situováno na točně u Sportovní haly, kde odpoledne vypukne boha...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Výstava s vůní dřeva

drevo vystava 200Od kolébky do hrobu provází dřevo člověka od nepaměti. Patřilo mezi první základní materiál, ze kterého se dalo postavit obydlí, vyrobit potřebné věci pro domácnost, pro zemědělství, náboženské účely i hračky pro děti.

...

Z archivu...


Literatura

Sbírka sci-fi povídek od ženy, kterou muži neviděli

Zena kterou muzi nevideli perexOsmnáct ponurých vizí tvoří vrchol z nepříliš obsáhlé povídkové tvorby Alice Sheldonové, spisovatelky publikující pod mužským pseudonymem James Tiptree, Jr. Dotýkají se lidského vnímání a poznání, met...

Divadlo

Klíště. Nová hra Boleslava Polívky

Kliste perexVím, že známý herec, režisér, dramatik, klaun a divadelní principál Boleslav Polívka byl asi před rokem postižen lymskou boreliózou. Je to děsně hloupá nemoc, infekce od klíšťat, u které člověk až do doléčení je téměř ochrnutý. Chápu, že ho to...

Film

Producent Petr Jákl vyjádřil svoji účast a politování nad tragédií při natáčení westernu Rust

Petr Jákl 5

Obrovský smutek zavládl při natáčení westernu Rust, kdy došlo k naprosto neuvěřitelné tragédii. Americký herec Alec Baldwin při jedné ze scén vystřelil ze zbraně, která sloužila jako rekvizita a zasáhl hlavní kameramanku, dvaačtyřicetil...