Přečtěte si fejeton MERYL

Přečtěte si fejeton MERYL

Tisk

meryl200Nenechte si ujít další fejeton Ivana Fíly, tentokrát s názvem Meryl a z plánované fotoesejistické knihy „Polibek princezny Marianny“.

 

 Od léta, kdy jsem ji poprvé fotil, jí říkám Meryl, kvůli její podobě s Meryl Streep. Má tři dospělé syny, žije v Polsku a pracuje kousek za hranicí na české straně, jako ředitelka muzea v Bílé Vodě. Mluví perfektně oba jazyky, maminka je Polka, otec Čech.

„Jak pokračujete s románem?“ zeptá se pokaždé, když se u ní v muzeu zastavím.
„Dobře, jde to ale pomalu, psát román je jako stavět kostel, asi vám udělám ještě zimní fotku,“ žertuju koncem léta.
„Jako vážně?“ usměje se. „Jako vážně,“ usměju se i já.
Zima udeřila a Bílá Voda se proměnila v bílou pohádku. Jsem stále tu a píšu. A taky fotím, focení miluju, a když je to správné světlo a na nebi plynou průhledné mráčky, vyrazím ven. Dnes jdu už brzy ráno, abych zachytil to nádherné panenské bílo. A najednou ji vidím, Meryl! Vychází z jediného místního obchodu, v sáčku si nese deset rohlíků.
„Dobré ráno, Meryl, tak jdeme na to?“ spontánně vytáhnu foťák.
„Na co?“ udiveně se na mě podívá.
„No na tu zimní fotku, co jsem vám slíbil.“
„Teď?“ „No jasně, kdy jindy než teď?“
„A kde ji chcete udělat?“
„Hned tady, na hřbitově, hodím vás do sněhu a cvaknu vás.“
„Cože? Do sněhu?“
„Jo, pěkně se v něm vyválíte.“
Meryl se chvíli na mě nechápavě dívá, pak dá rohlíky do auta a jde za mnou, brána je necelých padesát metrů od obchodu. Vstoupíme na hřbitov, národní památku, nikde na světě není pohřbeno víc řeholních sester, je jich tu přes sedm set.
„Lehněte si tam,“ ukážu na pruh světla u zasněžené ruční pumpy, kde nejsou hroby.
„Jako fakt?“
„Jako fakt. Nebo vás tam opravdu hodím, aby ta fotka byla dynamičtější,“ směju se.
A Meryl jde, a skutečně si lehne do sněhu, jak jsem si přál. Fotím ji ze všech stran, a když dofotím, ona zůstane ležet a dívá se tak zvláštně do slunce.
„Vám se v tom sněhu nějak líbí.“
„A víte, že jo. Představuju si, jaký to je, až tu budu ležet doopravdy.“ Zavře oči, na minutu, dvě, tři, a když je otevře, podám jí ruku a ona vstane. Mlčí, u auta se i mlčky rozloučí.
Spěchám domů, jsem nedočkavý, chci fotky hned zpracovat. Vyberu jednu a pošlu jí ji.
„Krása!“ odepíše mi. „Moc vám děkuju za ten zážitek, není asi moc lidí, co si takhle vyzkouší být mrtvý zaživa. A ještě na hřbitově, jaký nikde jinde na světě není. Jaké štěstí, že jsem dostala chuť na rohlíky a potkala vás. Meryl.“

Ivan Fíla

(2.12.2023)

meryl


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Renata Štulcová je od dětství jazykový nadšenec a miluje češtinu

renata stulcovaS Renatou Štulcovou jsme se poprvé setkaly v roce 2003. Strávily jsme spolu pěkné dopoledne na besedě s dětmi. Zrovna jí vyšla první kniha Nemetonburk aneb Tajemství ve skále. Renata malovala dětem lab...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

ŽIVÍ MRTVÍ - STARÉ DOBRÉ ČASY

Zivi mrtvi obalka perexPo tom, co se Rick Grimes probere z kómatu po přestřelce se zloději, zjistí, že svět ovládli Zombie. Po cestě z nemocnice potká muže jménem Morgan a jeho syna.

 

...

Z archivu...


Literatura

Děravé paměti Michala Viewegha

Děravé paměti 100Michal Viewegh v letošním roce oslavil kulaté 60. narozeniny a u té příležitosti si nadělil i knižní dárek v podobě autobiografie s názvem Děravé paměti. Podtitul Šedesát báječných let pod psa potom mluví za vše.

...

Divadlo

Moravské divadlo Olomouc uvede v dubnové premiéře muzikálový evergreen Sugar

sugar200Sugar – to je světoznámý muzikál, který vznikl podle scénáře k legendární filmové komedii Někdo to rád horké. Co všechno se může stát, když si dva muzikanti hrají s gangstery na schovávanou. V pátek 12. dubna ji uvede v premiéře Moravské divadlo Olomouc.<...

Film

Královna soulu opět vystoupí před diváky, nyní však na filmovém plátně

Respect 200Její hlas je nezapomenutelný, stala se první ženou uvedenou do Rokenrolové síňe slávy (Rock and Roll Hall of Fame), je držitelkou 18 cen Grammy a nyní do kin míří film o jejím životním příběhu. Film Respect mapuje cestu hudební ikony, zpěvačky...