Pardubický Mázhaus představuje vládce druhohor

Pardubický Mázhaus představuje vládce druhohor

200ostGalerie Mázhaus připravila především pro dětského návštěvníka unikátní výlet do druhohor za dinosaury. Ve sklepních prostorech bývalé městské šatlavy mohou nyní všichni milovníci prehistorických potvůrek spatřit výstavu nazvanou jednoduše Dinosauři.

 

 

 

Podzemí Mázhausu ovládly desítky realisticky ztvárněných modelů pravěkých plazů, které zaujmou nejen děti svou pestrostí či péřovými doplňky, ale i naaranžovanými výjevy a různými druhy životního prostředí. Návštěvníci mohou obdivovat jednak dravé dinosaury svádějící zuřivé souboje či požírající mršiny, jednak výjevy ze života býložravých druhů či předchůdců dnešních ptáků.

ost2

Součástí expozice je i noční scenérie s jezírkem a vodopádem, kde ve vodě dovádějí vodní druhy druhohorních ještěrů. Vše doprovázejí zvuky „džungle“, které mohou nejmenším návštěvníkům připadat poněkud hrůzostrašné. Děti jistě rády využijí možnost sáhnout si na plastové modely a strčit třeba prst do tlamy dravého tyrannosaura či spinosaura. Zaujme je jistě i model sopky chrlící proudy žhavé lávy, v nichž hynou uvízlí plazi.

Člověk by nevěřil, kolika barevnými kombinacemi a mutacemi se pyšnily jednotlivé druhy prehistorických zvířat. Pod vlivem obrazů Zdeňka Buriana si většina z nás myslí, že dinousauři byli zelení, šediví či hnědí, což je však mylná představa. Někteří z nich hýřili totiž barvami jako pestří papoušci. Podle vědeckých výzkumů je téměř naprosto jisté, že stejně jako i dnešní fauna byli i dinosauři barevnými živočichy. Různorodost zbarvení záležela na způsobu života daného druhu. Zvíře žijící v lesích se z důvodu maskování jistě lišilo od tvorů obývajících volná prostranství. Pestrost byla určitě výhodou i během námluv, kdy si samice vybraly jedince, kteří jim nejvíce imponovali. Vzhledem k přítomnosti peří u mnoha druhů dinosaurů je předpoklad zbarvení velmi pravděpodobný. Autoři tedy popustili uzdu fantazii a chopili se barev. Barevné peří nezdobí jen létající dinosaury, ale i některé druhy suchozemských plazů. Některé z vystavených modelů proto vypadají jako pankáči s nabarveným čírem.

 ost

Výstava je krásně hravá a děti budou jistě světem „jurského parku“ okouzleny. Ty starší se též dozvědí, kdy a proč dinosauři vyhynuli.

Dinosauři
Datum a místo konání: 3.4 – 26.10.2013, Mázhaus, Perštýnské náměstí 2, Pardubice
Otevřeno: PO, ST od 12 do 18 hodin, PÁ, SO od 10 do 18 hodin, NE od 13 do 18 hodin
Pořadatel: Kulturní centrum Pardubice

Zdroj foto: autorka článku


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda

Tapír

  • TAPÍR 5/2022
    Podzimní číslo Tapíra je venku! Těšit se můžete na rozhovor s Danem Černým, který to dotáhl až ke kreslení kačerů...
  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Poznejte ... polská klavíristka Milena Antoniewicz

milena-antoniewicz 200Tento rozhovor vám můžeme předložit díky laskavému svolení pana Františka Brikcia – děkujeme! Červnový koncert VIOLONCELLO A KLAVÍR I., polské klavíristky Mileny Antoniewicz a českého violo...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Mimořádná fauna Brazílie

brazilska fauna 200Jistě vás nepřekvapí, že v Brazílii díky zastoupení pěti hlavních ekosystémů (amazonský deštný prales, atlantský deštný prales, poušť, savana a mokřiny) nalezneme nejvyšší počty druhů savců. A neustále jsou objevovány nové druhy. P...


Literatura

Příběh plný lásky v temné době

tater200Ještě stále máme co objevovat v příbězích přeživších z koncentračních táborů. Kniha Tatér z Osvětimi nás zavede do toho nejznámějšího a snad nejhoršího tábora ze všech. Tatér z Osvětimi nepřibližuje pouze každodenní realitu pekla na zemi, ukazuje, ž...

Divadlo

Slovácké divadlo uvádí soudní drama Teror přímo u Okresního soudu

teror200V pátek 29. dubna se příznivci Slováckého divadla dočkají dalšího výjimečného zážitku. Soudní drama Teror německého dramatika a právníka Ferdinanda von Schiracha Teror budou hrát divadelníci v jednací síni Okresního soudu v Uherském Hradišti a o vině či n...

Film

Maniak

maniak plakat200Psychologický thriller s názvem Maniak rozhodně není filmem pro slabší povahy. Jedná se o novodobé podání stejnojmenného filmu z roku 1980, které v sobě nese odkaz na Jacka Rozparovače. Premiéra tohoto temného příběhu bud...