Obuvnická konference znovu ve Zlíně

Obuvnická konference znovu ve Zlíně

Tisk

konference 200V pátek 12. listopadu 2021 se v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně bude konat už devátý ročník mezinárodní konference OBUV V HISTORII | SHOES IN HISTORY, na níž se sejdou odborníci z nejrůznějších oborů, aby představili své poznatky z historie i současnosti obuvnictví.

 

Hlavním organizátorem je kurátor muzejní sbírky obuvi Michal Heinrich. „Poprvé se konference konala v roce 1994, v době, kdy ještě měla výroba obuvi v České republice výsadní postavení, a kdy Zlín byl městem ševců,“ říká. „Myšlenka tehdejší kurátorky Miroslavy Štýbrové a Petra Hlaváčka z Univerzity Tomáše Bati se tak setkala se značným ohlasem napříč obory. S ohledem na dramatický vývoj obuvnického a kožedělného průmyslu v posledních dekádách se dnes nacházíme v poněkud jiné situaci.“

Přesto se konferenci daří udržet v povědomí odborné veřejnosti, a to díky nadšencům z oboru nejen doma, ale i zahraničí. Naposledy, tedy v roce 2018, se konference konala vůbec poprvé mimo Českou republiku a hostitelské role se skvěle ujal belgický Izegem, partnerské město Zlína s bohatou obuvnickou historií. Letos se tedy konference navrací do místa svého vzniku a zve na ročník, jenž se odehraje ve znamení několika změn.

konference1

Tou první je skutečnost, že oficiálním jednacím jazykem je vůbec poprvé angličtina. Inspirací k tomuto kroku byla právě belgická zkušenost, která ukázala, jak tento krok může dramaticky zvýšit dosah akce. Za zmínku stojí jistě i nové logo, které po více než 20 letech nahradilo již zastaralé logo původní.

Druhou změnou je užší provázání s konferencí ODĚV V HISTORII, která se koná hned v sobotu 13. 11. „Věřím, že organizátorům i účastníkům se zájmem o takto blízká témata nabídne toto uspořádání mnohem větší komfort, než tomu bylo v předchozích letech,“ uvedla radní Zlínského kraje pro kulturu a školství Zuzana Fišerová a dodala: “Pokud vím, v tuto chvíli přislíbili účast zájemci ze Slovenska, Polska, Maďarska, Belgie a Nizozemska, takže konference zjevně drží dosavadní trend bohatého mezinárodního zastoupení.“

konference2

IX. ročník konference OBUV V HISTORII bude také první, který proběhne nejen prezenční, ale také online formou. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně tak reaguje nejen současný nástup moderních komunikačních technologií, ale také na zhoršující se covidovou situaci, která odrazuje některé hosty od cestování. I tak pořadatelé věří, že letošní ročník důstojně naváže na ty předchozí a pomůže tak udržet Zlín na mapě obuvnického světa.

konference plakat

Výstupem z obou konferencí budou navíc samostatné sborníky.

Podrobnosti k programu obou konferencí najdou zájemci na webu muzea: http://www.muzeum-zlin.cz/cs/stranky/obuv-v-historii-2021/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Hana Hindráková: „Africká mentalita se od české velmi liší. Lidé žijí pro dnešní den a nepřemýšlejí nad tím, co bude v budoucnosti.“

200rozVyzpovídali jsme pro vás mladou spisovatelku Hanu Hindrákovou, která strávila nějaký čas v Keni a dokázala své zkušenosti zúročit ve dvou úspěšných knihách. V tomto rozhovoru nebude řeč jen o nich – zaměříme se i na její organizaci FAIR.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Bavte se tím, co vás živí

bavte 200Motivačních knih na celém světě vyšla celá spousta. BizBooks nyní vydává knihu české autorky Jitky Nesnídalové, která se zaměřuje výhradně na ženskou populaci. Mít práci jako svůj koníček je, myslím, snem každé z nás. A pokud se vám to nedaří, můžete v...

Z archivu...


Literatura

Poetika zločinu a jiné svérázy francouzského filmu

poetika zlocinuJe chvályhodné, když se nějaký filmový festival nebo nesoutěžní přehlídka rozhodne poskytnout svým příznivcům i něco trvalejšího než jen vzpomínky na uváděná díla. Nemám na mysli jen programové katalogy s nicneříkajícími propagačními textíky, ale zejména monogra...

Divadlo

Poprask na laguně jako pouliční muzikál

Poprask 200Vášně, atmosféra přímořského italského předměstí, živá kapela na jevišti a silná herecká komediální sestava, to jsou hlavní lákadla inscenace Poprask na laguně, která bude mít v sobotu 5. září odloženou premiéru ve Velkém sále Městského divadla Zl...

Film

Tibetští mniši a televize

altFilm, který se může pyšnit nálepkou “první skutečně tibetský film”, Tiché svaté kameny, odpovídá kritériím profesionálního filmu délkou i technickým zpracováním. Herecké obsazení je sice poskládané z neherců, ale i ti pod režijním vedením ...