Rádce pro všechny milovníky bonsají

Rádce pro všechny milovníky bonsají

Tisk

bonsaje200V nakladatelství Esence vyšla kniha Bonsaje s podtitulem Praktický rádce pro sváteční zahradníky i zkušené pěstitele. Jedná se o útlou knížečku, která je však nabitá informacemi!

 

 

 

Kniha začíná představením bonsajové kultury, kde se nachází informace o původu a tradici, modernímu pěstování, umění bonsají a jejich stylech, ale také o důležitosti květináče a jeho výběru. Následují návody k založení bonsaje – od plánu a výběru dřeviny, přes její nákup, až po materiály, zvolený substrát a umístění bonsaje. Další část se věnuje tvarování bonsají, zmíněno je zde základní vybavení, a především rady k řezu.

Nechybí ani kapitola o péči o bonsaje (zálivka, hnojení, řešení problémů) a velká část knihy se zaměřuje na přehled druhů rostlin, které autor rozděluje na opadavé dřeviny, jehličnany a kvetoucí a pokojové dřeviny. V samotném závěru najdou čtenáři jednoduché bonsajové projekty, podle kterých si mohou doma vytvořit například bonsaj strom na skále nebo stylizovat vzpřímený javor.

U nás doma je na bonsaje vysazený spíše manžel, ale já jsem si knihu přečetla s velkým zájmem. Zaujaly mě styly bonsají a spoustu z nich mě láká vyzkoušet. Líbilo se mi také, jak je tento titul napsán – že není nic přikazováno a ze stránek je patrná láska k rostlinám. Například u výběru květináče Peter Warren uvádí, že „z estetického pohledu není žádný „správný“ a „špatný“ květináč, ačkoli existují určité zvyklosti, na které byste měli pamatovat“ a že zbývá široký prostor pro osobní preference. A tuto radu bych tesala do kamene: „Správný strom je pro vás ten, do kterého se zamilujete. Citová vazba je zásadní hned od začátku.“ Jejím dodatkem je, ž e před investicí peněz je záhodno položit si několik důležitých otázek.

Jedná se o velmi praktický titul, který mě svou obsáhlostí opravdu mile překvapil. Některé knížky mají více stran a nedokážou téma takto obsáhnout a jen kloužou po povrchu. Tady najdete vše, co vás zajímá a je zde také plno inspirace. Jedinou výtku bych měla k hodně malému písmu, které může některým lidem dělat problémy.

Kdo má rád bonsaje, nebo si chce nějakou vytvořit, neměl by si tuto knihu nechat ujít! A může se stát také skvělým dárkem.

Peter Warren je odborník na bonsaje, který sídlí na okraji Londýna, ale působí nejen ve Velké Británii, ale i ve světě. Je jedním z mála lidí, kteří absolvovali kompletní šestileté učňovské studium v Japonsku pod vedením jednoho z nejvyšších mistrů, pana Kunio Kobayashi. Během svého působení v Japonsku Peter pracoval na některých z nejznámějších a ikonických stromů v Shunkaen Bonsai Museum. Také vystudoval astrofyziku, což je jeden z důvodů, proč začal s bonsajemi. Používá přezdívku "Saruyama Bonsai", což znamená "Opičí hora", jako neustálou připomínku, aby se nestal příliš hloupým a egoistickým. Více o něm najdete na webu: https://saruyama.co.uk/

bonsaje

Bonsaje
Autor: Peter Warren
Překlad: Pavla Doubková
Žánr: populárně naučná, hobby
Nakladatelství: Esence (Euromedia Group)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 144
Hodnocení: 89 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/640119-bonsaje.html


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Tapír

  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
  • Tapír 4/2023
    Léto je tady v plné síle a s ním i prázdninové číslo časopisu Tapír. Na dovolenou to pravé čtení pro...
  • Tapír 3-2023
    4. května vtrhne do vašich trafik stádo nových Tapírů! Tentokrát nás cesty zavedou na africké  Safari, a u nás doma oslavíme 100let...
Banner

Hledat

Rozhovor

Turistický seriál K21: Karlštejn

karlstejn 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár mu...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

TIPY NA VÁNOČNÍ DÁRKY na poslední chvíli: CD, knihy s autogramem, originální trička z pražských divadel

2market 200Originální, vkusné, netradiční, autorské. Váháte nad letošní nadílkou pod vánočním stromečkem? Přinášíme vám několik tipů od českých umělců, které nakoupíte na e-shopu 2market.cz.

 

...

Literatura

Kniha Houby aneb Co o nich potřebují zvídavé děti vědět

houby 200Nejen pro mladé čtenáře vyšla v červnu v nakladatelství Pikola poutavá a hravě barevná kniha Liliany Fabisińské plná ilustrací Asie Gwis s názvem Houby, s lákavým podtitulem Podivuhodné skutečnosti ze života hub, o kterých jste neměli tušení.

...

Divadlo

Z malého brouka v hlavě velké divadlo

brouk v hlave 200Městské divadlo Zlín se derniérou rozloučilo s hrou Brouk v hlavě, ve které v dvojroli exceluje Pavel Vacek, a nejen on.

...

Film

Festival Film a architektura oslaví desátý ročník

film a architektura 200Ve dnech 30. 9. – 4. 10. proběhne ve třinácti českých a slovenských městech již podesáté festival Film a architektura. Jubilejní ročník s podtitulem “Spojení” poukáže na důležitou roli architektury při propojování lidí,...