Stanislav Grof: Dobrodružství sebeobjevování a zážitky mimo tělo (OBE)

Stanislav Grof: Dobrodružství sebeobjevování a zážitky mimo tělo (OBE)

grof (2)

Stanislava Grofa nemusím dlouze představovat. Pro neznalé jen stručně několika pojmy a slovními spojeními: pokusy s LSD, psychotropní zážitky, transpersonální psychologie, psychospirituální krize, zážitky mimo tělo, parapsychologie, minulé životy, holotropní dýchání, odblokování starých traumat. Knih napsal opravdu hodně a jednou z nich je i Dobrodružství sebeobjevování, kterou nově vydalo nakladatelství Portál. 

Kniha shrnuje celoživotní výzkumy, poznatky a zkušenosti profesora Grofa, na kterých se podílel i se svou ženou Christinou. Je psána velmi čtivou formou, takže zaujme i laické čtenáře. Dozvíte se spoustu zajímavých informací a seznámíte se s neskutečnými transpersonálními zážitky, které hlubokou práci s vlastní psychikou doprovázejí. Spousta informací z Grofových knih se opakuje, ale to není vůbec od věci. Kdo nečetl jiné Grofovy knihy, bude zcela jistě nadšen. Nedá se prozradit nic víc, než snad tolik, abyste si knihu přečetli. Tato kniha je opravdovou perlou či psychedelicko-transpersonální biblí, takže pro určitou skupinu lidí bude top. A samozřejmě nechybí ani doprovodné ilustrace.

Ukázka z knihy:

V holotropním stavu je možné vstoupit do nejrůznějších částí vlastního těla a být svědkem procesů, které tam probíhají, nebo se dokonce zážitkově ztotožnit s určitými orgány a tkáněmi. Člověk se může doslova stát vlastním srdcem a zažít práci srdečního svalu, otevírání a uzavírání chlopní, biodynamický tok krve a vytváření spontánních impulzů. Při ztotožnění se s játry je možné prožít na buněčné úrovni dramatický proces odbourávání jedovatých látek nebo tvorbu, shromažďování a vylučování žluči. Podobně se lze ztotožnit s reprodukčním systémem, různými částmi trávicího traktu nebo kterýmkoli jiným orgánem či tkání.

O autorovi:

Stanislav Grof je psychiatr s více než padesátiletou zkušeností ve výzkumu změněných stavů vědomí. Svoji dráhu začal ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze, kde se zabýval psychedeliky. Po emigraci do USA působil v Marylandském psychiatrickém výzkumném centru a později na Univerzitě Johnse Hopkinse, ve slavném Esalenském institutu a na Kalifornském institut integrálních studií. Se svou ženou Christinou rozvinul metodu holotropního dýchání a stal se jednou z hlavních postav transpersonální psychologie. U nás obdržel cenu VIZE 97 manželů Dagmar a Václava Havlových, ale na druhou stranu i dva Bludné balvany od Českého klubu skeptiků Sisyfos.

Anotace knihy:

Ve své době průkopnické, dnes již klasické dílo je srozumitelným průvodcem pro sebepoznání i psychoterapii z hlediska transpersonální psychologie, jež se zabývá změněnými stavy vědomí. Kniha obsahuje podrobný popis principů holotropního dýchání – významného přínosu autora v rámci hlubinné psychologie a psychoterapie. Na základě holotropního dýchání, založeného na relaxaci a hyperventilaci organismu, se může jedinec dostat k prožitkům v období před narozením i prožitkům, které přesahují jeho osobní existenci (identifikace se zvířaty, předky, kolektivní vědomí, kosmické vědomí apod.), a využít je pro svůj osobnostní rozvoj. Grof se v knize oproti jiným svým dílům zaměřuje více na laické čtenáře a nabízí jim řadu příběhů a prožitků souvisejících se změněnými stavy vědomí.

grof

Název: Dobrodružství sebeobjevování
Autor: Stanislav Grof
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2022
Vydání: třetí
Hodnocení: 100 %

https://obchod.portal.cz/odborna/dobrodruzstvi-sebeobjevovani/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

Zbyňka Šolcová: „Mám ráda pestrost a změny.“

zbynka solcova200Lidé si myslí, že harfenistky jsou romantičky ze starých časů. U Zbyňky Šolcové to neplatí. Nevyhýbá se uměleckým experimentům a fúzím s jinými žánry. Také se věnuje poezii a fotografování. Před nedávnem nahrála se so...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Jablko je vinno, aneb sonda do duše žen a mužů z roku 1976

altV uvedeném roce byla pořízena tato nahrávka knihy Miroslava Horníčka. On sám si ji i namluvil společně s Libuší Švormovou a je to přenádherný herecký koncert. Ti dva spolu souzní, “přemlouvají se”, splývají a zase se roz...


Literatura

František Kotleta pro děti aneb Anna Marie Kyšová přichází s debutem Superholky

big superholky-BrI-394075Anna Marie Kyšová přichází s moderním příběhem pro mládež, který dostal název Superholky. Už podle něj je docela jasné, jakého tématu se autorka dotkla. Ale koho mi to jen její příjmení připomíná?

...

Divadlo

Převychová farář neonacistu, nebo neonacista faráře?

adamova jablka perexFarář Ivan (Jacob Erftemeijer) je prototyp vzorného křesťana. Ve všem vidí jen to dobré a vůbec nepochybuje o tom, že Bůh při něm stojí a pomáhá mu. Proto na faře poskytuje útočiště osobám ve výkonu alternativního trestu ...

Film

Kinematografie a stát v českých zemích mezi roky 1895-1945

kinema 200Doposud se slovo "kinematografie" vztahovalo především na filmovou tvorbu. Teprve Ivan Klimeš se v knize Kinematografie a stát v českých zemích 1895-1945 soustředí na to, jak stát a jeho předpisy ovlivňovaly kinematografické podnikání - výrobu i ...