Pacienti Sigmunda Freuda a jejich osudy

Pacienti Sigmunda Freuda a jejich osudy

freud1 (2)

Zkusme se přenést na přelom 19. a 20. století do doby, kdy se ještě duševní choroby léčily metodou pokusů a omylů, psychiatrickým pacientům se snímaly řetězy, hysterické ženy ještě stále podstupovaly hysterektomii a velký pan Freud začínal zavádět svou psychoanalýzu. Knížka Pacienti Sigmunda Freuda Mikkela Borch-Jacobsena nabízí osudy 38 zajímavých osobností, které se staly pacienty proslulého doktora Freuda.

Kniha na první pohled zaujme svou skvělou myšlenkou přiblížit životní osudy historických osobností, které měly co do činění s léčbou duševních chorob ve své době. 38 životopisných portrétů dokumentuje způsob tehdejšího života a přístupu k pacientům, stav tehdejší medicíny i počátky psychoanalýzy. Mezi tyto osobnosti patří ženy i muži, umělci, filozofové, lékaři a vědci, kteří měli své vlastní problémy, ale často se vlivem bůhvíjaké léčby propadli do ještě větších psychických potíží nebo závislosti na drogách, nejčastěji morfiu či kokainu. Jednou z pacientek je i proslulá Anna O. neboli Berta Pappenheimová.

Publikace je to velice zajímavá, spoustu věcí byste raději snad ani nevěděli, jen mi tady někdy trochu vyvstává touha přečíst si o jednotlivých osobnostech daleko víc, ne pouze rychle a stručně shrnutých pár stránek základních fakt. Každému životnímu osudu jednoho člověka by mohla být věnována klidně i celá kniha…Ale chápu, že toto záměr autora nebyl. Chybí mi u všech ještě aspoň fotografie pro představu, jak ten člověk vypadal, ale třeba všechny fotky nebyly dostupné. Nějaké fotografie v knize sice jsou, ale velmi nepravidelně rozmístěné.

Kniha je ale dobře zpracovaná, v závěru je velké množství zdrojů. Autor si s tím dal hodně práce a informace jsou věrohodné a ověřené. Hodně vycházel z Freudových kazuistik. Je to skvělé historické dokumentární dílo. A rozhodně z něj nevyznívá obhajoba Freudovy práce či sympatie s tehdejšími způsoby léčby, ale naopak autor zdůrazňuje utrpení pacientů i to, jak na následky omylů lékařů třeba skončili velmi špatně nebo zemřeli, včetně svědectví pacientů, kteří uváděli, že „jim Freud uškodil". 

O autorovi:

Mikkel Borch-Jacobsen je profesorem literární komparatistiky na prestižní Washingtonské univerzitě v americkém Seattlu. Hloubkou svých poznatků a vědeckým přínosem se zařadil mezi přední teoretiky a historiky psychoanalýzy a psychiatrie. Pravidelně přispívá do magazínu London Review of Books, je rovněž autorem nebo spoluautorem šestnácti titulů, které byly přeloženy do devíti jazyků.

Ukázka z knihy:

„Nymfomanická, napůl nahá se válí po podlaze a masturbuje, dovolává se dr. Freuda, jehož otrokyní se chce stát.” O týden později to byl dr. Kaan, Svetlinův asistent, kdo se stal objektem jejího „erotického vzrušení”. Dvanáctého listopadu „se manické delirium týká téměř výhradně sexuálních záležitostí: myslí si, že je těhotná, každé vykálení je porod, výkaly jsou dítě, její největší klenot, který se snaží schovat před sanitářem pod polštář.”

(z příběhu o Mathilde Schleicher, která nakonec zemřela ve svých osmadvaceti letech na mučivé bolesti způsobené silným poškozením jater z důvodu předávkování špatně naordinovaným lékem – sulfonalem)

freud1

Název: Pacienti doktora Freuda
Překlad: Kateřina Orlová
Autor: Mikkel Borch-Jacobsen
Nakladatelství: Alpress
Počet stran: 328
Hodnocení: 90%

https://www.blog-alpress.cz/kniha-pacienti-sigmunda-freuda-knizni-novinky-21-tydne/
https://www.alpress.cz/pacienti-sigmunda-freuda/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

Vlastimil Horváth je zpátky na hudební scéně!

200rozZpěvák Vlastimil Horváth byl posledních sedm let v ústraní a nyní přichází s novou deskou. Na co se můžeme těšit? Jaké budou texty a co nejvíce změnilo Vlastův život? To a mnohem více se dozvíte v tomto rozhovoru!

...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Cesta za snem věnovala České asociaci Sport pro všechny unikátní sportovní zařízení

Handbike perexVe středu 13. ledna 2021 proběhlo v prostorách Sportovního a školicího centra ČASPV v Praze na Ohradském náměstí slavnostní předání handbike trenažéru. Toto unikátní sportovní zařízení je sice původně určeno zejména pro hendikepované sporto...

Z archivu...


Literatura

Hledáte poklidnou detektivku plnou sněhu?

Snezna slepota 200Do horkých letních dní se hodila kniha Sněžná slepota odehrávající se v městečku Siglufjördur na severu Islandu. Jaká tato detektivka byla?

...

Divadlo

„Dělat si srandu z blbců, na tom není nic špatného“

blbec k veceri 200Inscenace Blbec k večeři má podtitul gurmánská komedie na cizí účet a v minulé sezóně ji uvedlo Městské divadlo Zlín. Režie se ujala Hana Mikolášková a život ji vdechli především Marek Příkazký a Josef Koller.

...

Film

Přátelský podvod aneb Mystifikace (nejen) v české literatuře 20. století

mys 200Historická sebereflexe českého národa o sobě samém mnohdy vycházela z podvržených podkladů, tvářících se přitom naprosto seriózně a důvěryhodně, ba státotvorně. Tak tomu bylo v případě Hájkovy kroniky, při sporech kolem Rukopisů. A stejná slova lze vztáhno...