POEZIE ZPÁTKY K LIDEM - "pásničky"

POEZIE ZPÁTKY K LIDEM - "pásničky"

jarni poeticky vecer 200Dva odvážlivci chystají premiéru hudebně-poeticko-divadelního pořadu s cílem "rehabilitovat" poezii ve smyslu vrátit ji zpátky k lidem. Ve středu 18.5. zazní v klubu Vrátnice v Rožnově pod Radhoštěm básně a písně (nejen) o jaru, zhudebněná poezie, Seifert, Hrabě, Skácel, Merta... zrodí se možná nový hudební formát "pásnička". O to se postarají herečka Kristýna Podzimková kovaná v recitaci, klávesista a kytarista Ondřej Fencl zabydlený v muzice... a jako host se přidá básník, který svou poetiku celoživotně spojil s hudbou, Petr Fiala z Mňágy a Žďorp. Na chystaném podzimním poetickém pražském podvečeru pak přislíbil účast další milovník slova, Michal Malátný (Chinaski).

 

"Poezie je dnes cosi archaického, z časů našich babiček, případně z učebnic. Přitom vhodně zvolené básně Jaroslava Seiferta, Václava Hraběte nebo Jana Skácela si zamiluje každý vnímavý jedinec, pokud jsou mu předestřeny jinak než jako povinná literatura z pera dávno nežijících soch," přibližuje podstatu projektu jeho strůjce, čtyřicetiletý multiinstrumentalista a zpěvák Ondřej Fencl (m.j. spoluhráč Vladimíra Merty nebo Luboše Pospíšila). "Seifert zejména k stáru psal o lásce z podobných úhlů jako dnešní dělníci pop music, jen při vší úctě k nim poněkud vkusněji. Já básničky píšu odmalička a nepřestává mě překvapovat, že když pošlete smskou říkanku, která má duši, rezonuje to prakticky stoprocentně. A to není mnou, ale tím, že lidem prostě hezky podaná, zveršovaná emoce konvenuje, ba chybí a je jedno, jestli je člověku dvacet nebo šedesát," říká Fencl.

Páteří projektu je také všestranná herečka Kristýna Podzimková, rodačka z Rožnova, známá například z filmů Metanol, Guru, Bábovky, Absurdistán, Král Šumavy, ze seriálů Ochránce, Bez vědomí nebo Ulice. Recitaci si absolventka Janáčkovy konzervatoře vyzkoušela třeba v komponovaných pořadech s Hradišťanem. "Všechno začalo mailem, nejdelším, co mi kdy kdo poslal. Napsal ho Ondra, ve zkratce tam stálo, že prý spolu musíme oživit poezii, protože oba milujeme Beatles, tak si budeme rozumět... A pak mezi smskami a pár setkáními u piva se ukulo cosi nehmotného, ale přesto jasného natolik, abychom si řekli, že to stojí za konkrétní pokus. Teď už jenom doufáme, že dnešní divák má na poezii čas a výdrž."

jarni poeticky vecer

ONDŘEJ FENCL je klavírista, kytarista, zpěvák, hudební manažer a publicista (nar. 8.8. 1981), dvacet sedm let frontmanem folk-rockového Hromosvodu, od roku 2007 kapelník, klávesista a manažer 5P Luboše Pospíšila a také kytarista Schodiště aneb dřívějšího Nahoru po schodišti dolů bandu; textař (Lenka Dusilová, Olympic, L. Pospíšil…); novinář (FSV UK - mediální studia). Od jara 2011 spolupracuje s Vladimírem Mertou, později i s houslistou Janem Hrubým, participuje na nedávném comebacku Marsyas, od loňska vystupuje s Vaškem Koubkem. V roce 2018 vyšla u nakladatelství Galén kritikou ceněná sbírka Fenclových básní Všetečky. Více na www.ondrejfencl.cz

KRISTÝNA PODZIMKOVÁ pochází z Rožnova pod Radhoštěm, kde odmalička chodila do folklórních souborů a dalších kroužků, které přirozeně vyústily ve studium na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, obor hudebně-dramatický, pod vedením Marie Logojdové. Láska k folkloru se jí už nepustila.Po studiích nastoupila do angažmá v Těšínském divadle, kde dostala první velké herecké příležitosti (Maryša, Skřivánek, Slunce pro dva, Motýli) a také cenu ředitele divadla Karola Suzsky. V roce 2008 si ji z celoevropského castingu vybral německý režisér Veit Helmer do hlavní role filmu Absurdistan, který pak úspěšně brázdil světové festivaly, včetně legendárního Sundance Roberta Redforda. V Česku byla díky tomuto snímku pozvána na konkurz do seriálu Ulice a pět let pak strávila ve společnosti postavy They Nekonečné. Postupně začala hostovat v pražských divadlech, průběžně se objevuje v seriálech České televize. Za nejvýraznější postavy z poslední doby považuje roli Ivety ve dvoudílném filmu ČT Metanol a roli Miluše v šestidílné sérii HBO Bez Vědomí, v seriálech Ochránce či Guru. Hraje na klavír, cimbál, flétnu, za nejlepší hudbu považuje tu od Beatles, ráda jezdí do Itálie, miluje dorty, černý čaj, Valašsko, čte faktografickou literaturu, chtěla by si zahrát s Bradem Pittem, oblíbeným hercem je Belmondo, obdivuje hrdiny odboje jako třeba Václava Morávka.

jarni poeticky vecer kristyna

Více informací:

https://www.facebook.com/events/390259039380519

https://www.tka.cz/program/2022/05/jarni-poeticky-vecer


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Mužík: V Austrálii mi šlo dvakrát o život

muzik200Jeden z nejúspěšnějších českých atletů tohoto tisíciletí si v dětství nemusel lámat hlavu s tím, co z něj jednou bude. Jiří Mužík (39) měl vzor ve svém otci, který byl skokanem do dálky s osobním rekordem 775 cm. Když viděl jeho medaile a diplomy, by...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Rockerka Ina Urbanová to roztočila na Náplavce

ina perexNáplavka je v létě oblíbeným místem mnoha Pražanů i jedinců, kteří přijedou do hlavního města na výlet nebo na víkend. Na lodi Cargo Gallery, kotvící na smíchovské straně pražské Náplavky, nedávno koncertovala rocková zpěvačka Ina Urbanová s kapelou ...

Z archivu...


Literatura

Mlha nad Shadow Sands

mlha nad shadow sands200Nakladatelství Cosmopolis vydalo v listopadu 2020 knihu Mlha nad Shadow Sands, druhý díl detektivní série Kate Marshallová, od Roberta Bryndzy. A tato krimi rozhodně stojí za přečtení, donutí vás hltat stránky!

Divadlo

Divadlo v Řeznické do toho v červnu řízne českou premiérou Jeden německý život

reznicka 200Ani my v Řeznické nezahálíme, a mimo premiéry, připravujeme pro diváky program na letní scény. Věříme, že nám všechny naše plány vyjdou a stráví už letní večery v naší společnosti. V tuto chvíli prozradíme, že 25. a 26. června se můžeme potkat...

Film

Dědictví aneb Kurvaseneříká

dedictvi perexPřed dvěma desetiletími si zjednala pozornost komedie Bolka Polívky a Věry Chytilové Dědictví anebo Kurvahošigutntag. Příběh poněkud lemplovitého vesničana Bohuše, jenž k velkému jmění přijde, aniž s ním umí zacházet, proslulá režisérka opent...