Třeskutá komedie podle hry Carla Goldoniho Sluha dvou pánů s písněmi Granta Oldinga

Třeskutá komedie podle hry Carla Goldoniho Sluha dvou pánů s písněmi Granta Oldinga

Tisk

Sam na dva sefy200Když v roce 2011 umělecký ředitel londýnského National Theatre Nicholas Hytner zvažoval, že jeho divadlo mezi záplavou vážných dramat potřebuje nasadit výrazný komediální titul, navrhl jeden z jeho dramaturgů prověřenou klasiku – Sluhu dvou pánů Carla Goldoniho. Hytnera však nelákal pokus o návrat ke konvencím commedie dell’arte a rozhodl se pro jinou možnost: vyjít z Goldoniho příběhu, ale najít autora, který na půdorysu starého textu postaví novou komediální stavbu. Zvolil pro tento účel jednoho z předních britských dramatiků Richarda Beana (jehož Novomanželské apartmá jsme před časem v našem divadle uváděli). Beanova svérázná adaptace pod názvem Sám na dva šéfy (One Man, Two Guvnors) pak v Hytnerově režii sklidila skutečně mimořádný úspěch, na kterém se jistě podílel i velepopulární komik James Corden v hlavní roli.

Londýnská inscenace zaznamenala přes tisíc repríz a posléze nejen třikrát objela celou Anglii, ale dočkala se i půlročního turné po celém světě (včetně Austrálie, Nového Zélandu či Hongkongu). „Beanova bujará fraška, která kombinuje zápletku originálu s typicky anglosaským slovním a fyzickým humorem, je v Hytnerově režii jednou z nejzábavnějších inscenací v celých dějinách londýnského Národního divadla,“ shrnul bard anglické divadelní kritiky Michael Billington a psal „o nekonečném proudu gagů“.

Bean skutečně zachoval Goldoniho zápletku o věčně hladovém sluhovi, který zvládne s mazanou elegancí sloužit dvěma pánům najednou, jakož i všechny postavy a vztahy originálu. Přesunul ji ale stylově do anglického přímořského města Brightonu roku 1963, na samotný počátek velkého bigbeatového šílenství šedesátých let. Beanův sluha Truffaldino, který se zde jmenuje Francis Henshall, také hned na začátku říká: „Hrál jsem na valchu v jedný skifflový skupině, ale minulý úterý šli kluci z kapely na koncert Beatles a ve středu ráno mě vylili. Je to ironie, protože Beatles jsem udělal já. Viděl jsem je v Hamburku. Slabota. Povídám tomu Johnu Lennonovi: ,Johne, takhle se nikam nedostanete, dyť je to trapný, copak vás nikdy nenapadlo napsat si něco sami?‘“

Zneuznaný muzikant se tak z nouze stane bodyguardem Rachel Crabbeové, která se vydává za svého mrtvého mafiánského bratra Roscoea a netuší, že Roscoea zabil její milý Stanley – který Francise nakonec zaměstná také. Všechny tyto zatáčky, serpentiny a peripetie se však nakonec (jak už to v dobré komedii bývá) šťastně vyřeší, a to i v případě samotného Francise, kterému se během příběhu nejen podaří se dosyta najíst, ale i najít si pro sebe vhodnou partnerku…

Beanovy dialogy svou úsečností, citem pro paradox, absurditu a správně „střelenou“ nadsázku navazují evidentně na „montypythonovskou“ tradici britského humoru. Přitom ponechávají dost prostoru pro půvabné i drastické pohybové gagy i pro dynamické retro písně Granta Oldinga v „šedesátkovém“ duchu, které nejen zprostředkovávají dobovou atmosféru, ale také rozhýbávají a komentují děj (a které v naší inscenaci uslyšíte v podání živé kapely).

Překlad Jitky Sloupové tak zde doplňují Oldingovy písně v překladu Mikuláše Bryana vzniklém přímo pro naše divadlo. V titulní roli Francise Henshalla se představí Alan Novotný doplněný Rastislavem Gajdošem (Charlie Clinch), Esther Mertovou (Pavlína, jeho dcera), Jakubem Uličníkem (Harry Flinck), Jonášem Floriánem (Alan, jeho syn), Barborou Goldmannovou (Rachel Crabbeová), Lucií Bergerovou (Dolly), Martinem Mihálem (Stanley Cool), Jiřím Danielem (Lloyd Rafting), Patrikem Bořeckým (Gareth) a Janem Valešem (Alfie). Jako pěvecké trio uslyšíte Martu Matějovou, Alžbětu Janíčkovou a Libora Matouše. Režisér Stanislav Slovák si jako svůj inscenační tým zvolil Jaroslava Milfajta (scéna), Andreu Kučerovou (kostýmy), Daniela Kyzlinka (aranžmá a hudební nastudování), Martina Packa (pohybová spolupráce) a Jana Šotkovského (dramaturgie).

Premiéra inscenace se odehraje na Činoherní scéně 17. a 31. prosince 2022.

Sam na dva sefy vizual

Více informací: https://www.mdb.cz/


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Petra Polnišová: „Krásny scénár a vynikajúci herci. Čo viac s si herec môže priať.“

petra polnisova 200Petra Polnišová je jedna z hlavních představitelek hrdinek filmu Známí neznámí. Jak se jí hrálo s Martinem Hoffmanem, jaká byla nálada na place a proč byste měli tento film vidět?

...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Ďáblice – po čertech povedená inscenace

dablice perexPoslední premiéra letošní divadelní sezóny přivedla na prkna Městského divadla ve Zlíně Ďáblici. One woman a two men show, kterou na jevišti rozehráli Hana Tomáš Briešťanská, Zdeněk Julina a Zdeněk Lambor.


Literatura

Domov pro Marťany Martiny Drijverové

altKnížka Martiny Drijverové, která vyšla poprvé před čtrnácti lety, čekala už tehdy dlouhých osm let na své vydání. Obava nakladatele, že rodiče nebudou chtít, aby si děti četli o chlapci postiženém mentální chorobou, se však nenaplnila ...

Divadlo

Herec Jan Mazák oslaví životní jubileum

Jan Mazak200Nezaměnitelný hlas a soustředěné herectví – to jsou typické znaky Jana Mazáka, který ve čtvrtek 30. června 2022 oslaví své šedesáté páté narozeniny.

...

Film

Španělská královna: Penelope Cruz zachraňuje trapný pokus o komedii

spanelska kralovna 200Na filmová plátna vstupuje počin ze španělské režie. Zanechává za sebou smíšené pocity a nezodpovězenou otázku „co tím chtěl básník říci“. Jediným highlightem je herecká ikona Penelope Cruz a úsměvná scénka...