Zářijové novinky na Dramoxu: legendární Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho i švihlá Římská Lukrécie
Banner

Zářijové novinky na Dramoxu: legendární Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho i švihlá Římská Lukrécie

Tisk

Podivné odpoledne doktora Zvonka BurkehoOnline platforma Dramox.cz přináší každý měsíc několik novinek z českých i zahraničních divadelních scén. Nově nabídku obohatila švihlá barokní opera Římská Lukrécie, legendární groteska z Činoherního klubu Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho i jedno z nejlepších slovenských dramat 20. století Půlnoční mše.

Legendární černá crazykomedie o skorovraždě, buchtách a svatbě Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho z Činoherního klubu baví i po letech. Divácká srdce si dodnes získává originálním humorem, slovními hříčkami a zábavnými scénkami. Kdo jiný by mohl zahrát lépe lidumila, který se málem stane vrahem, než geniální Bolek Polívka! Na scéně ho doprovází hvězdná sestava Ivana Chýlková, Jaromír Dulava, Michal Pavlata a Ondřej Vetchý. Frašku a psychologickou studii v jednom napsal v roce 1965 kmenový autor Činoherního klubu Ladislav Smoček. Od té doby se hraje po celém světě.

Pobaví vás i pořádně švihlá barokní opera na antický námět odehraná pod širým nebem Římská Lukrécie! Poslední dny římského království jsou sečteny a mezi vládci, zlatokopkami a mládeží propukají boje ve znamení intrik a malicherností. V originálním site-specific představení s jedinečnou scénografií muži hrají ženy a naopak a Lukrécie řádí na skateboardu mezi karavany nomádů. Tak to vypadá, když dá hlavy dohromady soubor Tygr v tísni, VILA Štvanice a herecký spolek Geisslers Hofcomoedianten.

Na vážnější notu vás pak naladí slovenské drama Půlnoční mše. Zavede vás do jedné zbožné rodiny u štědrovečerního stolu během slovenského povstání. Situace na frontě je stále nejistější a je víc a víc zřejmé, že se někdo z rodiny bude muset obětovat. Z čeho se budou zpovídat na půlnoční mši? Podívejte se na inscenaci jednoho z nejvýznamnějších slovenských dramatiků 20. století Petra Karvaše z roku 1960, kterou po padesáti letech znovu uvedlo na své scéně Slovenské národní divadlo.

Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho

Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Neobyčejně obyčejní – obyčejně neobyčejní, to je název fotografické výstavy Roberta Rohála

RR200„Léta jsem říkával, že jsem dělník kultury, ale když jsem to vyslovil docela nedávno před jedním známým umělcem, tak mi řekl: Chlapče, ale tak to není. Vy jste kumštýř, píšete knihy, fotíte a pak děláte výstavy, dělník kultury byste byl, kdybyste byl třeba kuli...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Koktavý Bertie miláčkem pardubických diváků

Kralovarec perexKdyž v roce 2010 spatřil světlo filmového světa snímek Králova řeč, okamžitě si dokázal získat city neurozených diváků a dokonce obměkčit i zkamenělá srdce kritiků a akademiků. Málokdo si však v té době uvědomoval, že...


Literatura

Plavec – předvánoční boj o život

plavec 200Český trh zažívá už delší dobu švédskou knižní invazi. Zaběhnutá jména a stálice jako je Stieg Larsson nebo Lars Kepler nemusím asi představovat. V srpnu se rozhodne, zda se i David Lagercrantz zapíše (pozitivně) do širokého povědomí čtenářů severs...

Divadlo

Zlínské divadlo čekají dvě kulturní neděle

 

divadlo zlin 200Městské divadlo Zlín má stále zavřeno, ale čekají je dvě neděle s divadlem, alespoň ve formě audio a online.

...

Film

FILM POD NADVLÁDOU IDEOLOGIE A POLITIKY

FILM film-a-politika perexDávný bonmot praví, že film šíří politiku, i když dává okatě najevo, že s politikou nemá nic společného. Stačí si vybavit české protektorátní komedie, které dodnes rozdávají zábavu plnými hrstmi. Zejména ty zasazen...