Eric Tabery: „Budoucnost tištěných médii je stejná jako knih“

Eric Tabery: „Budoucnost tištěných médii je stejná jako knih“

tabery 200„Tištěná média by měla vymizet, ale pořád jsou jiná než ta digitální. Pořád jde o ty obrázky, papír, vazbu…“ Toto je jedna z mnoha odpovědí, která padla na zlínské akademické půdě v úterý 17. března od šéfredaktora týdeníku Respekt. Ten zde promluvil na téma Budoucnost českých médií.

 

Eric Tabery přednášku začal s úsměvem a tvrzením, že „není dobrý řečník“, což se záhy ukázalo jako zavádějící. Nejprve se zmínil o významných změnách, které média zažila. Jednou z nich byl propad související s ekonomickou krizí v roce 2008 a také nástup internetu. Ten ukázal, že informace mohou být distribuovány zdarma a především okamžitě. Zajímavostí byla zmínka o události, která se na Wikipedii objevila dříve než v kterémkoli médiu.

Posluchači se dozvěděli především mnoho věcí o tom, jak to v mediální sféře chodí a co je zde důležité. Například, že dnes mezi různými médii panuje spíše rivalita a novináři nejsou ochotni se navzájem citovat. V dnešní době je také nutná kreativita sloužící k tomu, aby se přišlo vždy s něčím novým. Médium si také může vybrat, zda bude loajální ke svým čtenářům nebo k těm, kteří je platí. Tedy poskytovatelům inzerce. Velký důraz by měl obecně v médiích být kladen na správnost – „není potřeba být první, ale podat relevantní informace,“ dodal k tomuto tématu pan Tabery. Ten dále zdůraznil, že se chyby stávají, ale je potřeba je umět přiznat, což není na českém trhu běžné.

Velmi zajímavá byla i slova o samotném Respektu, týdeníku, který vychází již 20 let a má svou stálou základnu čtenářů. Eric Tabery zdůraznil, že se jedná o malé médium, které má vždy jen originální a původní obsah a nespolupracuje s žádnými mediálními agenturami. Redakce čítá 20 aktivně píšících redaktorů, kterým on důvěřuje a mají svou zodpovědnost.

Na otázky, co si myslí o tom, že v poslední době se média zaměří vždy na jednu osobu a tu považují za nepřítele, odpověděl, že tohle označuje jako marketingovou žurnalistiku. Tedy, pokaždé je nepřítelem a terčem útočných článků někdo jiný a on se odmítá nějak přizpůsobovat. „Dělám časopis pro sebe. Tedy takový, jaký bych jej já sám chtěl číst. Důležitý je můj názor a ne reakce na něj.“ Tolik k diktování a psaní o jednotlivých osobnostech.

Ačkoliv se zdálo, že Eric Tabery mluvil krátce, díky dotazům posluchačů byla hodina a půl strávená s ním velmi zajímavá a přínosná.

tabery

Eric Tabery se narodil v roce 1977 a od svých 20 let pracuje v redakci. Píše především komentáře o domácí politice a je držitelem Ceny Ferdinanda Peroutky a ceny Novinářská křepelka. Je také autorem knih Vládneme, nerušit – Opoziční smlouva a její dědictví (2006) a Hledá se prezident – Zákulisí voleb hlavy státu (2008)


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

Kärtsy z Waltari: „Publikum tady je jako z jiné planety!“ / „Audience there is from different planet“

waltari 200Finská skupina Waltari vystupuje v České republice poměrně často, nyní právě tuto sobotu na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích. Co si o Češích a Finech myslí zpěvák Waltari Kärtsy si můžet...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Stop výmluvám - něco končí, aby něco lepšího mohlo začít

ukonceni 200„Dobré nemůže začít, dokud neskončí to špatné.“ To je hlavní myšlenkou nové knihy psychologa Dr. Henryho Clouda, který se zabývá ve své praxi především koučováním a rozvojem osobnosti. Vysvětluje, proč se máme něčeho vzdát, abychom získali něco ...


Literatura

Nová kniha Blanky Faltové Nezvi si vraha do života

NezviSiVrahaDoZivotaKniha Blanky Faltové Nezvi si vraha do života je označená jako kniha plná napětí a erotiky. Pod tím bych si představila úplně něco jiného, než ve skutečnosti je. Napětí je celkem jasné – občas se ráda bojím....

Divadlo

Rozpustilé jeptišky z východočeské autodílny

jeptisky perexVětšina katolíků a především nekatolíků má ve svém povědomí pevně zafixováno, že jeptišky jsou vzorem serióznosti a kvůli dodržování přísné řehole ani nemají šanci zažít nějakou legraci. Dramatik Dan Goggin stejně jako staré...

Film

Chcete nahlédnout pod pokličku filmařiny?

FAMU 200V nakladatelství AMU vycházejí také knihy, které (nejen začínajícím) filmařům vysvětlují teorii, ale hlavně se obracejí k praktickým záležitostem - třeba k tomu, jak psát scénáře nebo jak nakládat se zvukem. Snadno pochopíme, že základy řemesla se lze na...