Další záhady světa – příjemná povinnost pro milovníky záhad

Další záhady světa – příjemná povinnost pro milovníky záhad

Tisk

zahady kruhy 200Prima ZOOM nabídne milovníkům nadpřirozena celkem 26 dílů pořadu Další záhady světa s klasikem science fiction a specialistou na nevysvětlitelné jevy Sirem Arthurem Charlesem Clarkem.  Díly budou vysílány v premiéře, a to vždy ve čtvrtek od 18.00 hned dva díly za sebou. My vám nyní přinášíme přehled prvních dvanácti dílů, abyste věděli, na co se můžete těšit.
Sir Arthur Charles Clarke byl průkopníkem ve vysvětlování záhad, ale také vynálezce, který by se letos dožil 97 let. V tomto seriálu zkoumá vizionářský spisovatel Arthur C. Clarke nevysvětlitelné jevy nejen na naší planetě, ale i v celém okolním vesmíru.


Tajuplná Indie

V Indii se pořad zaměří na několik zajímavých skutečností, například na hady, ostatky svatého Františka Xaverského nebo na dvojici dívek, které vychovávali vlci. O hadech se více dozvíte díky výzkumníku Romulovi Whitakerovi, který se bude věnovat jejich krotitelům a také tanci hadů. Další téma diváky zavede do kostela ve městě  Goa, kde se nepochopitelně pomalým tempem rozpadá tělo Františka Xaverského, který zemřel v roce 1552. Posledním tématem je sloup u mešity Qutab Minar v Delhi, který skrývá dvě záhady.

Po stopách velkých koček

Tento díl pořadu bude věnován nebezpečným kočkovitým šelmám děsící nejen farmáře. Více se dozvíte například o levhartovi, který sežral minimálně 11 lidí nebo o šelmu, jež zardousila 50 jehňat.
V australské Victorii pátrá skupina po „tygru z Queenslandu“. Jde o vakovlka tasmánského z Queenslandu, který se ale úspěšně nadále skrývá. V městském radiu je tygr tématem dne, ozve se hned několik lidí, kteří tvrdí, že se s ním setkali.  V Tasmánii se dříve hojně vyskytovali vakovlci tasmánští- tasmánští tygři, kteří ale oficiálně vyhynuli v roce 1933.

Chodící sochy

V tomto díle se tvůrci podívají hlavně na Velikonoční ostrovy, na jeden z největších zázraků světa. Povrch ostrovů zdobí až 80tunové sochy Moa, jejichž význam stále není jasný. Sochy jsou vytesány z kamene vulkánu Rano Raraku, lid Rapanui je vytesal technikami doby kamenné. Manipulace s nimi je ale nadále záhadou. O vysvětlení se pokusí Čech Pavel Pavel i Američan Charles Love. Sochy měly podle všeho oči a některé z nich byly nalezeny v hrobech. Možná tedy měly obřadní význam.

zahady1 chodici sochy

Svaté relikvie

S pořadem diváci zamíří nejprve do USA do kostela na Manhattanu, kde používá otec Peter kříž s úlomky kostí 7 svatých. Křížem léčí nemocné, kteří za ním hojně přichází. V Yorku je celá sbírka relikvií, dělících se na 2 typy- skutečná část svatého nebo jen cosi, co nosil. V Turíně je pak světoznámé plátno, které údajně obepínalo tělo Krista. V závěru zamíří tvůrci do Neapole, kde uctívají další relikvii- krev Sv. Januária - neapolského patrona. Údajně umí měnit skupenství z pevného na kapalné, a pokud se tak při obřadu nestane, zemi čeká pohroma.

Tajuplné moře

Tento díl bude zaměřen na mořské panny a podíváte se v rámci něho například k jezeru Winnipeg, na Novou Guineu nebo do Edinburgu. Po připomínce několika dalších záznamů o spatření panny se dokument věnuje nálezu obrovského vejce, které našli chlapci na jihu Austrálie. Jde o vejce dávno vyhynulého obřího pštrosa. O tomto tématu a obrovských ptácích hovoří Cyril Walker, který hledá vysvětlení pro to, jak se sem dostalo vejce zvířete, které žilo jen na 6500 km vzdáleném jižním pobřeží Afriky. Dokument dále míří na Flannan Isles- ostrovy asi 20 km od skotského pobřeží. Roku 1900 sem připlula loď vyzvednout 3 muže, pracující na majáku. Našli jen opuštěný ostrov, ale po mužích se slehla zem. Další záhada, kde zmizeli na moři lidé, pochází z roku 1872, kdy byla nalezena obchodní loď Mary Celeste naprosto opuštěná na širém moři. Loď i její vybavení bylo neporušené, postele neustlané, jakoby posádka ve vteřině zmizela.

zahady3

Jasnovidci v roli detektivů

S pořadem zamíříme do kalifornského Fresna, kde policisté v roce 1979 marně pátrali po pohřešované dívce. Zoufalí rodiče oslovili jasnovidce- ženu, která policisty skutečně díky svým vizím navedla k tělu mladé dívky. Dalším případem je zmizení a objevení spisovatelky Agathy Christie v roce 1926 a poté využití jasnovidce při hledání malého chlapce- Tony Kennedyho v krajinné oblasti New Yorku. V kalifornském Jacksonu policisté trénují s jasnovidkou, zkouší se napojit na různé předměty. Některým se daří více, některým méně.

Klíče k minulosti

Tento díl se týká různých nálezů a zavede diváky například k ruinám pradávného města na Srí Lance, do Laosu nebo do Kalifornie. V Laosu je tzv. planina hrnců- obrovských kamenných nádob, které jsou pro vědce záhadou. V oblasti Banham jsou nádoby pískovcové, přitom pískovec zde v pohoří není. Další zajímavý nález se odehrál u Palos Verdes v Kalifornii roku 1975. Šlo o kameny, které byly provrtány a připomínaly tak dávné kotvy, používané v Číně. Pořad končí návštěvou trosek antického chrámu Didyma v Turecku, kde byl učiněn zásadní objev…

zahady5

Samovolné vznícení

O různých případech samovznícení se dozvíte díky tomuto dílu. Zamíříte s ním například do St. Petersburgu na Floridě, kde došlo roku 1951 k údajnému samovolnému vznícení ženy. O případu hovoří syn ženy, která byla nalezena uprostřed místnosti- shořela prakticky úplně. Anglický patolog hovoří o případu staré ženy, která spadla do krbu a shořela také téměř celá. Následují různé experimenty, ve kterých figurují různé napodobeniny lidského těla. Pořad končí posledním záhadným případem z New Yorku, kdy shořel nekuřák a opatrný hasič. Stěny jeho domu byly nahnědlé od intenzivního žáru, televize a lednice byly černé, ale nebyly shořelé. Matrace a postel byly propálené, na podlaze pod postelí ležely úlomky kostí a lebky. Vysvětlení se doposud nenašlo.

Kruhy v obilí

Kruhy obilí jsou fenoménem nejen milovníků konspiračních teorií. Po ukázce několika případů záhadných kruhů v obilí míří tvůrci pořadu do Queenslandu v Austrálii, kde líčí muž zážitek, že viděl létající talíř a krátce na to- po odletu talíře, objevil kruh slehlého obilí o průměru asi 9m. Dále hovoří muž z Lydney, který také viděl vznik kruhu v obilí, navíc mu auto přestalo jet a ve vzduchu viděl jiskření. Také on vidí jako příčinu silný vzdušný vír nebo tornádo. V Petersfieldu umělec tvoří umělý kruh, stačí mu k tomu prkno a provaz. S kamarádem provedli již několik více či méně komplikovaných obrazců. Epizoda končí v Broad Hinton, kde hovoří další fanoušek kruhů, který je také uměle vytváří.

Na pokraji smrti

Jeden doktor ze Seattlu se zabýval klinickou smrtí a nechal své dětské pacienty, kteří se dostali do této situace, aby mu nakreslili, co ve stavu klinické smrti viděli. Má tak jakési dětské vyobrazení nebe. Starší děti také detailně vylíčily, co se odehrálo- co viděly. O svých vizích z klinické smrti hovoří také mladá žena a dále celá skupina lidí, kteří se sešli právě v Seattlu. V holandském Arnhemu se odehrál zvláštní případ, kdy se zachráněný pacient vrátil později do nemocnice a lékaři, který mu při resuscitaci vyndával zuby, řekl, že ví, že on má někde jeho zuby. Svůj výzkum popisuje žena z Oaklandu, která se vyptávala lidí, kteří v roce 1992 přežili požár. Zemřelo zde 25 lidí, šokovaní přeživší byli vyslechnuti a často udávaly pocit, že se vznášeli nad svými těly, když se nemohli nijak jinak bránit. Ve Warminsteru trénují piloti v simulátoru odstředivé síly, mohou v něm ztratit vědomí. Mnozí pak líčí zážitky, které se podobají těm u lidí, kteří prodělali klinickou smrt.

zahady4

Návštěvníci z kosmu

Na Floridě žije manželský pár, tvrdící, že je v 50. letech 20. století unesli mimozemšťané. Muž se po návštěvě lodi a cestě po mléčné dráze začal věnovat létajícím talířům a jejich pohonu. Udělal také model talíře, který mimozemšťané měli. Další manželé z New Hampshiru byli údajně také uneseni, žena líčí procedury, které absolvovali. Popisuje také vzhled mimozemšťanů, postavu, obličej, oblečení. Dále hovoří profesor psychiatrie z Hartfordu, který v hypnóze vyslýchá lidi, tvrdící, že se setkali s UFO. Množství společných informací ho překvapuje.

Prokletí

S pořadem zamíříme nejprve na Srí Lanku, kde A.C. Clarke pronáší úvodní příběh o lovci slonů, na kterého starý buddhistický duchovní seslal blesk, aby ukončil masakr. Další kletba se údajně odehrává v anglickém Fyvie, kde Thomas veršotepec proklel zámek, jehož brána se mu zavřela před nosem. Stavbu nyní vlastní skotský památkový ústav, protože všichni potenciální dědici zemřeli. V Gíze jsou proklety hrobky, nejznámější je Tutanchamonova hrobka, po jejímž objevení následovalo několik náhlých úmrtí. Žádný nápis sice objeven nebyl, ale rozšířil se příběh, hovořící o kletbě. V USA v Salemu zemřel roku 1610 muž, který zaklel šerifa, jenž ho nechal rozdrtit mezi kameny za údajné čarodějnictví. Šerif i jeho nástupci pak umírali náhle na otravu krve, srdeční selhání apod.


A. C. Clarke: Další záhady světa
Originální název: Arthur C. Clarke's Mysterious Universe
Žánr: Dokumentární
Tvůrce: Velká Británie, 1994,
Délka: 26 min (1 díl)
Hrají: Arthur C. Clarke, Gordon Honeycombe

Vysílání na Prima ZOOM:

7. 11. – Tajuplná Indie
           – Po stopách velkých koček
14. 11. – Chodící sochy
             – Svaté relikvie
21. 11. – Tajuplné moře
             – Jasnovidci v roli detektivů
28. 11. – Klíče k minulosti
             – Samovolné vznícení
5. 12. – Kruhy v obilí
           – Na pokraji smrti
12. 12. – Návštěvníci z kosmu
             – Prokletí

www.zoom.iprima.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sylva Lauerová nafotila exkluzivní kalendář českého šperku, rozepsanou knihu uložila do šuplíku a chystá velké změny

SL perexFanoušci populární české spisovatelky Sylvy Lauerové jistě vědí, že se nevěnuje jen psaní knih. Její druhou doménou je móda a velkou zálibou cestování. Potěšení z práce jí však v poslední době kalí neradostná rodinná situace. Dočkají se čtenáři nového ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Proč se měsíc září spojuje s číslem 7?

JeseňVíte, proč je podzim podzimem? Slovo je složeno z předložky pod a slova zima, tedy jde o čas před zimou. Slovensky je podzim jeseň. Tento název ročního období se používá v téměř všech slovanských jazycích. Polsky - jesień...

Z archivu...


Literatura

Sociální pouto v éře virtuality – co hrozí, až se virtualita zamění za humanitu?

sociální pouto (2)Do českého knižního prostředí přichází kniha Sociální pouto v éře virtuality. Gérard Dubey působí jako profesor sociologie na speciální katedře telekomunikací už od roku 1986. Tato kniha je jeho ucele...

Divadlo

Na Plovárnu jedině v lázních!

plovarna 200V rámci multižánrového festivalu LUHOvaný Vincent čeká jeho návštěvníky také divadlo. A ne ledajaké. Půjde o žonglérsko-akrobatické představení Plovárna souboru Bratři v tricku. Kde jinde strávit nedělní odpoledne rozmarného léta než v Jurkov...

Film

Francouzské filmy ovládnou plátna kin

FFF perexLetos již po pětadvacáté se koná FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU – bude uspořádán ve dnech 24. až 30. listopadu a kromě Prahy zavítá i do dalších měst: do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové či Ostravy. Návštěvníci si mohou vybírat z více než půls...