O století, v němž málokdy vítězila moudrost

O století, v němž málokdy vítězila moudrost

Tisk

Stoleti-moudrosti 200Při čtení Století moudrosti, pamětí Alice Herzové-Sommerové, sepsaných Caroline Stoessingerovou a do češtiny přeložených Libuší Čižmárovou, snad každého napadne neodbytná otázka: jak to, že člověk, který prošel útrapami holocaustu a v nacistických vyhlazovacích táborech ztratil celou rodinu, se mohl dožít už sto devíti let a po celou dobu svého života rozdávat optimismus všem ostatním?

 

Zamyslíme-li se nad jinými, velmi podobnými osudy starých a moudrých mužů a žen, jejichž příběhy jsme letos měli možnost číst či slyšet, pochopíme, že všechny spojuje neuvěřitelná síla ducha. Mám na mysli skauta Františka Wretzla, jenž kvůli svým pevným zásadám prošel Terezínem, koncentračním táborem Flossenburg i pochodem smrti (jeho skromné paměti byly zveřejněny na webu Junáka ke 100. výročí jeho vzniku). Přidat lze Jana Oserse, který uprchl z polského koncentračního tábora Zamość a v přestrojení pak putoval po válčící Evropě (byl jedním z protagonistů a také sponzorů unikátního, i z televizního uvedení známého čtyřdílného projektu Lukáše Přibyla Zapomenuté transporty) či Maxe Mannheimera, jenž jako přeživší několika koncentračních táborů dodnes přednáší na školách o holocaustu (ČT o něm vysílala dokument Bíla vrána), a mnoho dalších. Všichni tito lidé jsou nesmírně charismatičtí, ve svém vysokém věku neuvěřitelně vitální – a k tomu vtipní a duchaplní. A je přitom úplně lhostejné, z jakého prostředí vzešli.

Alice Herzová-Sommerová pochází z bohaté pražské německo-židovské rodiny a jako malé děvče poznala pozdější velikány evropské kultury spojené také s Prahou: Franze Kafku, Gustava Mahlera, Sigmunda Freuda či Rainera Mariu Rilkeho. Její vzpomínky na Kafku jsou úsměvné, ale i takřka analytické – přestože Alice vystudovala hudbu a celý život se věnuje hře na klavír, prokazuje výjimečné znalosti psychologie a sociologie.

Autorku Aliciných memoárů, Američanku Caroline Stoessingerovou, pojí s hlavní protagonistkou především láska k hudbě – sama je totiž také pianistkou. Rozhodla se převést do literární podoby obsah svých obšírných a velmi zajímavých rozhovorů s dnes stodevítiletou dámou, aby se pokusila zprostředkovat čtenářům intenzitu a autenticitu jejích vzpomínek. Cesty k takovému cíli mohou být různé a komplikované, ale Stoessingerová intuitivně zvolila tu nejprostší: vyprávění rozdělila tematicky, nikoli přísně chronologicky. Právě díky tomu působí kniha jako pokojně plynoucí vzpomínání, není tu nic násilného, nic uměle implantovaného.

stoleti moudrosti2

Jak uvádí citace Pata Conroye na přebalu knihy, Stoessingerová píše „se zvláštní čistotou, jako by navlékala korálky na hedvábnou nit“. Kouzlo těchto memoárů tkví v absolutní pokoře a potlačení jakýchkoliv vlastních autorských ambicí či interpretačních snah. Právě jednoduchost textu dává vyniknout bohatství Aliciny duše. Stoessingerová občas vykreslí i Alicino okolí, přiblíží obyvatele domu, v němž stará dáma bydlí (a dodnes cvičí několik hodin na klavír!) či přátele, kteří ji přicházejí navštívit.

Tak si myslím, že tahle kniha by se měla stát povinnou četbou ve školách. Je v ní celé století, nikoho neheroizuje, nikoho nešpiní a sálá z ní přirozená víra v lepší svět.

Stoleti-moudrosti

Století moudrosti

Autoři: Caroline Stoessingerová, Alice Herzová-Sommerová
Do češtiny přeložila Libuše Čižmárová, předmluvu napsal Václav Havel
Vydalo nakladatelství Jota, Brno 2012, 264 stran
Hodnocení: 100%

Zpracovala: Renata Jarošová

Zdroj foto: Jota, www. in-between.org.uk


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Černobílá fotka má své kouzlo, může obsahovat tajemství i příběh, říká Robert Rohál

robert perexI když nechtěl letos vystavovat, nakonec bude mít od druhé poloviny července fotografickou výstavu v kroměřížské cukrárně Amadeus. Záměrně prý plánoval na tento rok pauzu s tím, že musí vymyslet něco nového. A zatímco přemýšlí o novém proje...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Z archivu...

Čtěte také...

Musíme si promluvit o Kevinovi – je zlo vrozené, nebo je způsobeno okolnostmi?

kevinEva a její manžel Franklin jsou šťastný pár, kterým na první pohled nic nechybí - dokud nedojde na otázku dětí. Eva cestuje pracovně po světě, vede úspěšnou firmu a na dítě nemá ani pomyšlení, navíc k nim nemá moc vřelý vztah. Fra...


Divadlo

U Bezručů odstartovalo zkoušení Šikmého kostela

sikmy kostel200V březnu začaly v Divadle Petra Bezruče zkoušky Šikmého kostela. Světovou premiéru divadelní inscenace podle románu Karin Lednické, který se mimo jiné stal absolutním vítězem v anketě Kniha roku 2020, uvede divadlo 22. dubna 2022. Adaptaci r...

Film

Film Zkrocená hora má deset let

zkrocena hora 200To mezi náma je na teď. Já teplej nejsem. - Já taky ne...  Kdo z filmových fajnšmekrů by si nevzpomněl na deset let starý americký film Zkrocená hora, který v sobotu 28. února reprízoval druhý program České televize.  I když snímek zí...