Vyhrát v loterii se někdy nevyplácí

Vyhrát v loterii se někdy nevyplácí

Tisk

jen moje stesti200Jen moje štěstí je název knihy od oblíbené britské spisovatelky Adele Parksové. Má podtitul Co když vyhrát znamená vše ztratit?

 

 

 

Kniha je postavena na tom, že Lexi a Jake už patnáct let sázejí spolu se svými přáteli Pearsonsovými a Heathcotesovými pokaždé šest stejných čísel. Jak uvádí anotace, tak během večeří, večírků nebo letních grilování spolu vždy probírali důležité věci a společně se zasmáli, když v loterii vyhráli nanejvýš deset liber. Jenže pak se jedné sobotní noci stane nemyslitelné skutečností.

Zmíněných šest čísel vyhraje, ale má to jeden háček. Na posledním setkání došlo k tomu, že ostatní řekli, že už sázet nechtějí, že to nemá smysl. Když je však Lexi jedinou majitelkou tiketu na 18 milionů liber, přátelé si najednou nárokují svou podíl…

Samotný námět mi přišel hodně zajímavý, líbil se mi i popisovaný postup toho, jak to chodí v případě, tak velké výhry. Také bylo v knize velmi dobře ukázáno, jak má každý jiný přístup k bezpracně získaným penězům. Zatímco někdo myslí prakticky a chce dělat především dobré věci, jiný si hned od počátku chce užívat a plnit sny.

Přesto jsem od knihy čekala trochu víc a autorka mohla podle mě vše mnohem více využít a propracovat. Nějaké překvapivé momenty tu jsou, ale spíše až na konci a začátek je poměrně zdlouhavý a spousta témat se zde opakuje. Myslela jsem, že více půjde o vztahy mezi rodinami a podle obálky jsem se těšila i na více napětí, ale mnohem více je zde prezentováno utrácení a užívání. Navíc mi žádná postava při čtení příliš nepřirostla k srdci. To je však jen můj názor a věřím, že se někomu Jen moje štěstí trefí do vkusu!

Adele Parksová je jednou z nejoblíbenějších a nejprodávanějších spisovatelek ve Velké Británii. Napsala 22 románů, které se do jednoho staly bestsellery London Times. Byly přeloženy celkem do 31 jazyků a prodalo se jich přes 4 miliony výtisků. Jde o 20 románů ze současnosti a 2 historické, které se odehrávají během druhé světové války a po ní. Poslední knihy se dají zařadit mezi thrillery žánru „domestic noir“ a jsou plné mistrných zvratů. Během své kariéry žila v Botswaně, Itálii a Londýně. Nakonec se spolu se svým manželem, synem a kočkou usadila v Guidfordu v hrabství Surrerey. Roku 2022 dostala od krále Charlese III. Řád britského impéria za zásluhy o literaturu.

jen moje stesti

Jen moje štěstí
Autor: Adele Parksová
Překlad: Marie Polasková
Žánr: napětí
Nakladatelství: Cosmopolis (Grada)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 384
Hodnocení: 74 %

https://www.grada.cz/jen-moje-stesti-12902/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Simona Šašková: Předmluva ke knize byla dokonalou zakázkou

Saskova perexSimona Šašková napsala předmluvu ke knize Melindy Folse: Konečně mám koně. Vzdala se úspěšné manažerské kariéry a šla za svým snem. Dnes je koučkou, lektorkou, kdy nejdůležitějším partnerem jsou koně. Klienty velmi vyhledávané koučování s kon...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Kdo by neměl za sebou nějaký ten partnerský přešlap

partnerske preslapy 200Partnerské přešlapy s podtitulem Šílené historky ze života je název nové knihy Kláry Sýkorové. Pokud se potřebujete zasmát, tak si ji nenechte ujít.

 

...

Literatura

Inspekce – chlapci vychovaní ve lži

inspekce 200Hluboko v lesích je jedna věž, a v ní bydlí čtyřiadvacet chlapců. Říká se jim abecední chlapci – jejich jména jsou písmena abecedy. Každé ráno vstanou, a před vyučováním jdou na Inspekci – je to už součástí jejich denní rutiny. Inspektoři je p...

Divadlo

Pérka, drátky, kolečka: Dvě sestry, jedna role, jeden muž

Pérky, drátky, kolečkaSpolečenský román o herečce, která hledá opět cestu ke své sestře, vás zatáhne do divadelního prostředí a dotkne se jak sourozenecké rivality, tak také sesterské lásky. Ústředním motivem knihy pln...

Film

Platívalo, že životaschopná je jen naplánovaná kinematografie

naplanovana kinematografie academiaPo Hulíkově knize Kinematografie zapomnění, která mapovala dění na úsvitu normalizace, vydává nakladatelství Academia další obdobnou publikaci Naplánovan...