Vyšly Deníky Alana Rickmana – můžete nakouknout do života génia záporných hrdinů

Vyšly Deníky Alana Rickmana – můžete nakouknout do života génia záporných hrdinů

Tisk

big deniky-alana-rickmana-v80-499588 (2)Po roce, kdy Deníky vyšly ve Velké Británii, se poprvé dostávají také k českým čtenářům. Alan Rickman ztvárnil mnoho záporných hrdinů a do povědomí diváků se dostal především svou první filmovou rolí Hanse Grubera ve Smrtonostné pasti. Následně se dostal do širší popularity dokonalým ztvárněním profesora Snapea ve filmové sérii Harry Potter.

Alan Rickman ztvárnil mnohačetné charaktery a právem patří do Královské shakesparovské společnosti

Díky své formě jsou Deníky určeny především pro skalní fanoušky Alana Rickmana, které zajímá jeho život do úplného detailu. Mohla by zaujmout i ty, kteří mají silné zaujetí pro britská divadla a zajímají je zákulisní drobnůstky. Nakonec i to jde z knihy cítit – Alan byl nejraději právě na prknech divadel, oproti tomu u nás je naopak známý především z filmů.

Alan Rickman začínal kariéru herce na prknech divadel začátkem sedmdesátých let, než se dostal na obrazovky. Do filmu se poprvé dostal až koncem osmdesátých let v akčním thrilleru Smrtonosná past. Zde si zahrál po boku Bruce Willise, kterého tento film taktéž celosvětově proslavil. Po této roli střídal běžné hrdiny s těmi zápornými a pro fanoušky je tak neodmyslitelně spjat jako zlomyslný šerif z Nottinghamu v Robinu Hoodovi nebo v sérii Harry Potter jako věčně sarkastický a cynický profesor Snape.

Jste-li nadšencem jednoho dvou filmů, knihu čtěte spíše jako poznámky zajímavého člověka

Pro čtenáře, kteří nesledovali Rickmanův filmový vývoj, budou Deníky velmi hutnou knihou, pokud ji budou číst souvisle a lineárně všechny pasáže. Pravděpodobně je také budou mnohé úryvky nudit nebo se budou ztrácet v neznámých jménech, kterých je v knize opravdu požehnaně. Sice jsou Deníky opatřeny poznámkami a doplňujícími informacemi, které v mnoha případech uvádí kdo je kdo, ale i přesto jde spíše o zápisky z diáře než skutečné deníky. To je asi jeden z hlavních problémů celé knihy – pokud neznáte úplný kontext, budete se ztrácet.

Předmluva byla napsána Alanovou dlouholetou přítelkyní, herečkou Emmou Thompson. Ta si také zahrála v sérii Harry Potter, kde ztvárnila profesorku jasnovidectví Sibylu Trelawneyovou. Předmluva stejně jako následující kapitoly naznačuje, že Rickman je výtečný pozorovatel dění na place i mimo něj. Člověk s notnou dávkou sebeironie a sebekritiky. Doslov pak napsala jeho celoživotní partnerka a spřízněná duše Rima Horton. V něm ve zkratce popisuje poslední rok života Alana Rickmana, který zemřel na rakovinu.

Nadšenci profesora Snapea by neměli čekat mnoho úryvků z natáčení

Kdo očekává, že bude číst o spoustě zmínek ze světa Harryho Pottera, bude s největší pravděpodobností zklamán. Informace z natáčení HP jsou sporadické a v textu se objevují pouze minimálně. Rozhodně nečekejte něco ve smyslu nedávno vydaného textu Toma Feltona, který ztvárnil postavu Draca Malfoye ve stejnojmenném filmu jako Alan Rickman.

Alan Rickman ve svých deníkových poznámkách sarkasticky popisuje kulturní události a udílení cen. Zaznamenává běžné věci a zážitky jako posezení s přáteli, své nemoci, návštěvy pohřbů. A celé je to protkané suchým anglickým humorem a notnou dávkou herecké sebekritiky. Překvapivě dost často Alan Rickman komentuje britské politické dění – zejména špatnou vládu Margaret Thatcher, nevyhýbá se ani podobně neoliberálně smýšlejícímu Reaganovi. Staví se na stranu válečných konfliktů na tu méně populární stranu, ať už nesouhlasí s Bushovou invazí do Iráku, nebo v izraelsko-palestinském konfliktu stojí na straně Palestinců.

Něco mezi diářem schůzek a deníkovým záznamem každodenního života herce

Je škoda, že pro širší čtenářkou základnu není kniha více přístupná. Text jakoby mnohdy neměl výpovědní hodnotu a četli jsme pouze zápisky v diáři. Poznámky pod čarou sotva dostačují a pro čtivější formu by bylo vhodnější usadit deníkové informace do konkrétnějšího kontextu. Nebo je doplnit o biografii, popřípadě z Deníků vytvořit něco jako memoáry. Pro britského čtenáře budou Deníky mnohem srozumitelnější. Obávám se, že pro českého čtenáře bude naopak necelých 500 stran jen zbytečně nepřístupných. Co dalšího zamrzí, jsou překlepy a zkomoleniny jmen známých osobností.

Na konci knihy se objevují v dodatku Rané deníky, které jsou záživnější, s delším textem a tedy i bohatším kontextem. Možná by nebylo od věci vydat spíše je, než novější deníky. Nicméně tam by se zase netěžilo z novějších a známějších filmů. Kniha je tak rozkročená mezi nesourodou směs poznámek bez hlubší hodnoty, což je myslím velká škoda.

Ukázka z knihy:

„Čtení nominací na Oscara. Opět nic nedává moc smysl – ani šestý, ani jiný. Zelená míle je strašně dlouhý film. A je mi jasné, že ať už je téma jakkoli těžké, hlasující potřebují na konci každého filmu prostor, aby se mohli rozveselit a žít dál.“

big deniky-alana-rickmana-v80-499588


Alan Rickman: Deníky
Autor: Alan Rickman
Překlad: Markéta Schubertová
Nakladatelství: Universum
Rok vydání: 2023
Počet stran: 496

https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/alan-rickman-deniky-521770501


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Můj luxusní koníček

r„Kdyby mi někdo před pár lety vylíčil, kam všude se s fotoaparátem podívám, že budu kvůli focení vstávat před svítáním a dobrovolně vláčet batoh plný objektivů, vysměju se mu. Proč podstupovat takové nepohodlí, když je tolik jiných, kteří mi krásy světa zpros...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Tajemství umění

Tajemstvi umeni 200Tahle zvoleným rozměrem překvapivě malá knížka vzhledem k tomu, co slibuje na své zadní straně, tj. výběr 80 výjimečných obrazů a soch z celého světa napříč staletími, se snaží určit, proč a čím tato díla tolik uchvacují.

<...

Literatura

Maturitní ples s hořkou příchutí

svetlovetme 200O knize Najít světlo ve tmě jsem se dozvěděla na jednom semináři tvůrčího psaní, který vedla Michelle Losekoot. Naproti mně seděla usměvavá blondýnka s růžovým pruhem ve vlasech a vypadala, že je fakt v pohodě. Potom, když jsme se jeden po...

Divadlo

Ježek a sněhulák aneb když zimní spánek nahradí hřejivé přátelství

jezek a snehulak 200Závěrečná sobota zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie patří tradičně dětem, dětským představením a divadelnímu rodinnému pikniku. Letos počasí festivalu nepřálo a offprogram se nemohl odehrávat v š...

Film

Teroristka sice chce zabít Martina Hoffmana, ale přesto vás pobaví

Teroristka 1

Hned na začátku dubna přichází do kin nový český film Teroristka s Ivou Janžurovou a Martinem Hoffmanem v hlavních rolích. Stojí tato komedie s poučnou zápletkou za návštěvu kina?

...