Co by se lidé mohli a měli naučit o umírání a o smrti

Co by se lidé mohli a měli naučit o umírání a o smrti

Tisk

o smrti a umirani200Dnes jsem nezvolila zrovna radostné téma, nicméně stále více lidí cítí potřebu umět si poradit v situaci, kdy se v jejich blízkém okolí nebo přímo u nich objeví závažná nemoc, navíc v terminálním stádiu. Na tuto situaci nejsme nikdy dost připraveni. Začneme hledat informace, kde se dá, potřebujeme se poradit s někým zkušeným, nejlépe s odborníkem. Elisabeth Kübler-Rossová je zvána (jakkoliv to zní morbidně) první dámou umírání a smrti. Mnoho let zkoumala průběh této části životní etapy. Popsala psychickou křivku odezvy pacienta na příchod a rozvoj nevyléčitelné nemoci. Její kniha O smrti a umírání se stala velmi slavnou a žádanou bezprostředně po jejím vydání v roce 1969. Díky její průkopnické práci se této problematice začali věnovat i další odborníci a počet publikací na toto téma prudce narostl. Značně je zpopularizoval například Raymond A. Moody víceméně kontroverzní knihou s názvem Život po životě. Pokud však potřebujeme odbornou pomoc, je Elisabeth Kübler-Rossová ta pravá. Na příkladech rozhovorů s konkrétními pacienty ukazuje, jak zážitek blížící se smrti ovlivňuje nejen je samotné a jejich rodinu, ale také odborný personál, který s nimi pracuje. Kniha je psána velmi kultivovaně. Každá kapitola je uvedena verši Rabíndranátha Thákura, kterého mám velmi ráda. Dodávají textu hlubší kontext a činí jej velmi lidským a moudrým.

 

Autorka se narodila jako první dítě z trojčat 8. 7. 1926 v Curychu. Vystudovala zde medicínu. Těsně po 2. světové válce pomáhala jako členka humanitární organizace lidem z osvobozeného koncentračního tábora Majdanek. V roce 1958 se provdala za Američana a pracovala v USA jako psychiatrička. Pro pacienty s AIDS založila speciální hospic. Od roku 1965 vedla tehdy neslýchané rozhovory s těžce či nevyléčitelně nemocnými lidmi. Činila tak jednak v rámci své klinické praxe, jednak na proslavených seminářích pro studenty vysokých škol, kam si své pacienty zvala. Jako první si všimla toho, že prakticky všichni pacienti procházejí v průběhu své nemoci stejnými nebo podobnými psychickými fázemi (popírání a izolace, zlost, smlouvání, deprese a akceptace), a popsala je. Tato tzv. psychologická křivka prožívání není typická jen pro umírající, ale pro všechny, které postihne extrémní ztráta, jako je úmrtí blízkého člověka, rozchod s životním partnerem či třeba ztráta práce. Protože jsou tyto ztráty často provázeny beznadějí, věnuje autorka celou kapitolu naději. Ta je pro těžce nemocné nutností. Terminálně nemocný člověk mívá velmi specifické potřeby, které můžeme naplnit jen tehdy, když si na pacienta uděláme čas, sedneme si s ním, vyslechneme jej a zjistíme, v čem jeho potřeby spočívají. Dáváme tak nemocnému najevo, že jsme ochotni a připraveni sdílet s ním část jeho starostí. Rozhovor pomáhající odstranit zábrany je setkáním dvou lidí, kteří spolu dokážou komunikovat beze strachu a úzkosti. K tomu je nezbytná určitá zralost, kterou nelze získat bez osobní zkušenosti.

Kniha je určena všem čtenářům, kterých se právě tato životní zkušenost týká. Může rovněž sloužit jako etický manuál pro zdravotnické pracovníky. Pomůže zejména lidem spolupracujícím s hospicovým hnutím.

o smrti a umirani

Hodnocení: 100 %

Název: O smrti a umírání: co by se lidé měli naučit od umírajících / z anglického originálu On death and dying
Autorka: Elisabeth Kübler-Ross
Doslov napsala: Helena Haškovcová
Přeložil: Jiří Královec
Odpovědný redaktor: Ondřej Fafejta
Technická redaktorka: Kateřina Tvrdá
Sazba: Jan Hampl
Obálka: Kateřina Tvrdá
Žánr: populárně-naučná literatura, tautologie
Nakladatelství: Portál, s. r. o.
Vydání: druhé, přepracované, v Portále první
Rok vydání: 2015
Počet stran: 320 stran
Foto na obálce: PantherMedia


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na ostrově Komodo jsem objevila mladého výtvarníka…

sperk200V minulých dnech mne na jedné módní přehlídce zaujaly šperky. Jistě jsem nebyla sama. Okouzlily mě zvláštním nápadem, zpracováním. Oslovila jsem proto majitelku pražského butiku Details Alenu Zemanovou, která tuto módní přehlídku uspořádala…

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Joona Linna opět na scéně

pavouk200V Nakladatelství HOST vyšla už devátá kniha s detekivem Joonou Linnou. Tentokrát má název Pavouk a opět přináší velmi zajímavou zápletku.

...

Literatura

Postavte si koláž své osobnosti podle Potravy pro duši

potrava pro dusi 200Jednou z opravdu praktických knih pro chvíle, kdy potřebujeme nalézt sebe samého, svou energii a vydat se vstříc novým zítřkům, je ta od psycholožky Kare Horneffer-Ginterové. Praktickým, jasným a velice funkčním způsobem ukazuje,...

Divadlo

Etiketa je životní styl

dobre mravy 200Už v předminulé sezóně, v červnu roku 2016 mělo premiéru představení Dobré mravy, které se inspirovalo a vycházelo z nikoho jiného z etikety Ladislava Špačka, guru českého společenského chování. Co toto ztřeštěné představení přineslo?

Film

SLOVENSKÉ POZDRAVY WALERIANU BOROWCZYKOVI

borowczyk walerian200Odborné filmové časopisy vycházejí se zpožděním. Uplynulý rok se již uzavřel, avšak čtenáři dosud marně čekají na rovnou polovinu plánovaných čísel – v Česku zatím dluží čtvrtletník Iluminace jen dvě čísla ze čtyř, na Slovensku...