„Informace chce být svobodná“

„Informace chce být svobodná“

Tisk

kyberkultura200Kyberkultura, hackeři a digitální revoluce je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada a jejím autorem je Petr Mareš.

 

 

 

Celkem je kniha rozdělena do devíti velkých kapitol: Digitální revoluce, Cesta ke kyberkultuře, V hlavní roli svoboda, Prolomit systém, Digitální disidenti a kyberpolitika, Šifra mistrem komunikace, Propaganda číhá v síti, Informační exploze a V zemi za zrcadlem. V závěru je kromě epilogu také poděkování, manifest černého ostrova, poznámky, obrázky, slovník pojmů a zdroje informací. Nevím, čím to bylo přesně způsobeno, ale mě více bavilo číst o věcech, o kterých už jsem něco věděla a mohla si je jen připomenout. Zaujaly mě například kapitoly o Anonymous, WikiLeas nebo Snowdenovi a k některým tématům se ještě určitě ráda vrátím.

Kniha podle autora není technickou příručkou, jak se stát hackerem, ani nemá za cíl odhalit nové šokující události a konspirace, natož dávat přesné návod, jak rozeznat informace od dezinformací. Od toho je tu spousta jiných publikací a mediálních platforem. "Kniha má být záznamem doby a pokusem o reflexi fenoménu digitální kultury, která se ve 21. století stala nedílnou součástí našich životů a radikálně formuje lidské myšlení a globální civilizaci,“  doplňuje.

Petr Mareš v prologu uvádí, že je kniha aktualizací jeho závěrečné práce s názvem Kyberkultura a svoboda na internetu (2018) a některých esejů a recenzí, které se tématu internetu a digitalizace dotýkají. To je podle mě zároveň kamenem úrazu, protože ze stránek jde hodně znát, že se jedná o akademickou práci. Sice je kniha díky tomu dobře členěna, ale zase obsahuje spoustu témat a málokde jde do hloubky a čtení se mi kvůli tomu zdálo náročnější. Rozhodně to není titul, který byste přečetli za večer, ale můžete si jednotlivé části dávkovat postupně, nebo knihu využít jako encyklopedii. Tak to mám v plánu i já.

Petr Profen Mareš je nezávislý publicista a bloger píšící pro kulturní magazíny Fullmoon.cz, A2, magazín UNI a sever Manipulatoři.cz. Dříve psal i pro Freemusic.cz a HIS Voice. Živí se jako grafik a webdesigner na volné noze pod značkou Shangrila Factory. Aktuálně působí i jako spolupracovník GMU v Hradci Králové. Vydal rovněž několik alb elektronické hudby pod pseudonymem prof. Neutrino a věnoval se audiovizuální tvorbě v projektech CBK a BIMB. Vystudoval obor Transkulturní komunikace na Univerzitě Hradec Králové a v současnosti dokončuje studium politologie se zaměřením na Latinskou Ameriku.

kyberkultura

Kyberkultura, hackeři a digitální revoluce
Informace chce být svobodná
Autor: Petr Mareš
Žánr: společenské vědy, komunikace, populárně-naučná
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2022
Počet stran: 232
Hodnocení: 70 %

https://www.grada.cz/kyberkultura-hackeri-a-digitalni-revoluce-12504/


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Nakladatelství Portál slaví 30 let! Rozhovor s šéfredaktorem Martinem Bedřichem nejen o knihách

portalV letošním roce oslaví své 30leté výročí oblíbené nakladatelství Portál, které nabízí převážně odbornou psychologickou literaturu a zajímavé spirituálně laděné tituly. Od roku 2017 je šéfredaktorem Portálu pan Martin Bedřich, který...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Když hodný holky pomáhají padouchům

stockholm delete perexJens Lapidus se vrací se svou na první pohled nesourodou dvojicí Emelie a Teddym ve druhém dílu zamýšlené trilogie ve stylu Stockholm noir. Drogy, gangy, vraždy, hazard, nelegálně držené zbraně, vyřizování účtů, to vše vás p...


Literatura

Camusova Velká výměna: Politická esej na téma migrace

Velká výměna

„Velká výměna“ je pojem či koncept, který označuje fenomén výměny domorodého národa jiným, nebo několika jinými, a to během pouhých dvou generací. Byl to francouzský spisovatel Renaud Camus, kdo tento pojem vytvořil a za...

Divadlo

Balada pro banditu po ostravsku

altDo divadla se chodí na 3D představení plné přehrávání a emocí. I když bývá kino lepší, jsou hry, kvůli kterým stojí za to divadlo navštívit. Jednou z takových je prověřená klasika Balada pro banditu.

 

...

Film

Recenze: Prázdniny v Provence

prazdniny v provence200Tento film vypráví o trojici muzikantů, již znechucených povinností ustavičně vystupovat, kteří se jednoho dne sbalí a prchnou do slunné Provence k tetě jednoho z nich. Záhy vplují do malé české komunity, která se ve francou...