„Informace chce být svobodná“

„Informace chce být svobodná“

Tisk

kyberkultura200Kyberkultura, hackeři a digitální revoluce je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada a jejím autorem je Petr Mareš.

 

 

 

Celkem je kniha rozdělena do devíti velkých kapitol: Digitální revoluce, Cesta ke kyberkultuře, V hlavní roli svoboda, Prolomit systém, Digitální disidenti a kyberpolitika, Šifra mistrem komunikace, Propaganda číhá v síti, Informační exploze a V zemi za zrcadlem. V závěru je kromě epilogu také poděkování, manifest černého ostrova, poznámky, obrázky, slovník pojmů a zdroje informací. Nevím, čím to bylo přesně způsobeno, ale mě více bavilo číst o věcech, o kterých už jsem něco věděla a mohla si je jen připomenout. Zaujaly mě například kapitoly o Anonymous, WikiLeas nebo Snowdenovi a k některým tématům se ještě určitě ráda vrátím.

Kniha podle autora není technickou příručkou, jak se stát hackerem, ani nemá za cíl odhalit nové šokující události a konspirace, natož dávat přesné návod, jak rozeznat informace od dezinformací. Od toho je tu spousta jiných publikací a mediálních platforem. "Kniha má být záznamem doby a pokusem o reflexi fenoménu digitální kultury, která se ve 21. století stala nedílnou součástí našich životů a radikálně formuje lidské myšlení a globální civilizaci,“  doplňuje.

Petr Mareš v prologu uvádí, že je kniha aktualizací jeho závěrečné práce s názvem Kyberkultura a svoboda na internetu (2018) a některých esejů a recenzí, které se tématu internetu a digitalizace dotýkají. To je podle mě zároveň kamenem úrazu, protože ze stránek jde hodně znát, že se jedná o akademickou práci. Sice je kniha díky tomu dobře členěna, ale zase obsahuje spoustu témat a málokde jde do hloubky a čtení se mi kvůli tomu zdálo náročnější. Rozhodně to není titul, který byste přečetli za večer, ale můžete si jednotlivé části dávkovat postupně, nebo knihu využít jako encyklopedii. Tak to mám v plánu i já.

Petr Profen Mareš je nezávislý publicista a bloger píšící pro kulturní magazíny Fullmoon.cz, A2, magazín UNI a sever Manipulatoři.cz. Dříve psal i pro Freemusic.cz a HIS Voice. Živí se jako grafik a webdesigner na volné noze pod značkou Shangrila Factory. Aktuálně působí i jako spolupracovník GMU v Hradci Králové. Vydal rovněž několik alb elektronické hudby pod pseudonymem prof. Neutrino a věnoval se audiovizuální tvorbě v projektech CBK a BIMB. Vystudoval obor Transkulturní komunikace na Univerzitě Hradec Králové a v současnosti dokončuje studium politologie se zaměřením na Latinskou Ameriku.

kyberkultura

Kyberkultura, hackeři a digitální revoluce
Informace chce být svobodná
Autor: Petr Mareš
Žánr: společenské vědy, komunikace, populárně-naučná
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2022
Počet stran: 232
Hodnocení: 70 %

https://www.grada.cz/kyberkultura-hackeri-a-digitalni-revoluce-12504/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Inspiraci nacházím všude kolem mě, říká zpěvák a textař Vlady Gryc

Gryc foto perexLoni mu vyšlo nejen debutové album Já svý sny mám, ale povedla se mu i letní hitovka Te Quiero, která zaznamenala sérii úspěchů v rozhlasové hitparádě Česká dvanáctka. To jsou poměrně nedávné umělecké úspěchy zpívajícího textaře Vladyh...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Snová pohádka, ale ne pro děti

chlapec perexPři cestě metrem mě na eskalátorech zaujala knižní obálka s malým chlapcem u auta z první poloviny minulého století s tajemným názvem Chlapec, který rozdával sny. Takové kombinaci jsem nemohla odolat a pustila jsem se do čtení.

...

Literatura

Legendární tvorové – Draci

legendarni tvorove draci 200V lednu vydalo nakladatelství Egmont knihu pro děti Legendární tvorové – Draci. Tahle knížečka se zaměřuje na skutečné i smyšlené tvory, zkoumá je vědecky, ale nepohrdne ani bájnými legendami. Pojďte nahlédnout po...

Divadlo

Řádná dávka originality, abstrakce a destrukce v belgickém Springville

altUmíte přesně určit hranice své představivosti? Co je pro vás tak akorát a co je už příliš? Belgické uskupení CAMPO se vás neptá, co zvládnete vydržet, parta z Gentu jen předvádí a neručí za následky (a možné psychosoma...

Film

První a jedinečný portrét princezny československého popu. Na Voyo září Iveta

Iveta 200V pražské Lucerně proběhla slavnostní premiéra nové třídílné minisérie Iveta z dílny Voyo Originál. Příběh scenáristy a režiséra Michala Samira mapuje kariérní vzestup Ivety Bartošové (Anna Fialová) a její vztah s Petrem Sepešim (Vojtěch Vodochodský) –...