Amáliina nehybnost ukazuje sedm let v životě ženy
Kultura21.cz

Amáliina nehybnost ukazuje sedm let v životě ženy

amalinina nehybnost 200Amáliina nehybnost od Kateřiny Rudčekové získala loni Literární cenu týdeníku Reflex za druhý nejúspěšnější rukopis Literární ceny Knižního klubu. Odměnou jí tak bylo vydání knihy pod renomovanou nakladatelskou značkou Knižní klub a také předplatné týdeníku Reflex.

 

Anotace slibuje „sedm let v životě ženy – redaktorky časopisu, poučené všemi druhy umění i myšlenkových konceptů, ženy, která pomalu prošvihává svou biologickou roli matky a řešení hledá v psychoterapii, miluje hory a Japonsko, a její pozorovatelský talent cílí na zpočátku zásadní, pak trapný a nakonec komický seznam mužů, z nichž ten nejdůležitější je – mrtvý.“ Očekávala jsem tedy poměrně nenáročné čtení ukazující práci redaktorky. O té však nebyla téměř žádná zmínka a když, tak jen v podobě toho, že se protagonistce do práce nechce.

Musím říct, že jsem se na knihu těšila, byla na ní zvědavá a říkala si, že tak útlý titul přečtu velmi rychle. Opak byl však pravdou a já se textem dlouho prokousávala a nedokázala se na něj naladit. Nepomohly ani krátké kapitoly nebo hudební zmínky. K hrdince jsem si nevytvořila sympatie, přišla mi otravná a mnohdy jsem ji nechápala. Někdo se v Amálii možná najde a bude mu svou výpovědí blízká, ale my dvě jsme se jednoduše nesetkaly.

„Amálie zešílela z nešťastné lásky. Amálie je Viktorka na splavu. Amálie si zpívá… milovala jsem se se šestnácti rorýsy najednou! Byla jsem golfovým míčkem, co prosvištěl kovovou spirálou oranžového šneka… Byla jsem šumicím pivem proteklým vaším hrdlem, co vás nakrátko rozveselilo a pak uvrhlo do otupělosti. Byla jsem rybičkou, co posměšně kroužila kolem vašeho splávku, zatímco vy jste celé dny proseděli na břehu na zpuchřelé skládací stoličce… Byla jsem krutou stínohrou včerejší noci… v níž miniaturní pavouk za mléčným sklem zábradlí obcházel své kořisti obalené do pevných smotků a se zabijáckou chladnokrevností v pravidelných intervalech kontroloval, jestli už jeho šťávy dostatečně natrávily jejich vnitřnosti… Byla jsem natrávenou obětí v dobře utaženém zámotku. (str. 52)

Když už jsem si myslela, že jsem si zvykla na styl psaní a byla zvědavá, jak kniha skončí, přišla vymyšlená kapitola z Japonská, která mi připadala úplně mimo. Také mi dost vadila spousta gramatických i typografických chyb a od oceněné knihy (a autorky) jsem zkrátka čekala mnohem více.

Kateřina Rudčenková (*1976) je česká básnířka, prozaička a dramatička. Absolvovala Konzervatoř Jaroslava Ježka a Českou zemědělskou univerzitu v Praze. V roce 2003 obdržela německou básnickou Cenu Huberta Burdy. Za divadelní hru Niekur získala druhou cenu v dramatické soutěži Cen Alfréda Radoka. V roce 2014 obdržela za básnickou sbírku Chůze po dunách Magnesii Literu za poezii. Za novelu Amáliina nehybnost získala Literární cenu týdeníku Reflex za rok 2021.

amalinina nehybnost

Amáliina nehybnost
Autor: Kateřina Rudčenková
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Knižní klub (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 160
Hodnocení: 60 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/547592-amaliina-nehybnost.html


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Josef Melen: „Zatoužil jsem znovu vstoupit na jeviště. Jako frontman kapely.“

josef melenUž je to dávno. V osmdesátých letech byl součástí vysmívaného středního proudu a mnozí si ho pamatují jako dětskou hvězdu. Zbavit se této zátěže nebylo jednoduché. Po jaké cestě se Josef Melen vydal po sametové revoluci? Jaký j...

Hledat

Anketa

Jak se vám líbil film Po čem muži touží 2?
 

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Pohled do hlavy a paměti Karla Šípa

karneval pametovych bunek 200V listopadu vydalo nakladatelství XYZ útlou knížečku Karla Šípa s povedeným názvem Karneval paměťových buněk. Na 150 stranách nám oblíbený moderátor a bavič představí nejen své vzpomínky na dětství, posteskne s...


Literatura

Ponořte se do pocitů s Kouzelnou mocí květin

kouzelna moc kvetin perexPřistupovala jsem k této publikaci a kartičkám asi tak, jako k nějakým vílům a andělům. Fajn, nějaká něžná inspirace, nic víc. Ale pak jsem byla s každou další stránkou víc a víc překvapena, protože se zdá, že auto...

Divadlo

Příběhy obyčejného šílenství

altNebo příběhy běžných dnů? Jedna z vůbec nejlepších divadelních her posledního dvacetiletí, dostalo se jí pozornosti filmové, ocenění mnoha kritiky a zejména pak ohromné divácké úspěšnosti. Žádá si znova a znova prostor na prknech “co znamenají svět”. A tentokrát...

Film

Vyšší princip mravní po woodyallenovsku

iracionalni-muz perexTak jako mnoho lidí každý rok čeká na Vánoce, filmový svět a fanoušci očekávají novinku od Woodyho Allena. Pro rok 2015 slavný režisér nachystal drama ze současnosti a teď si ho díky Magic Boxu můžete doma uložit do své DVD či B...