Johannes Thingnes Bø: „Biatlon je úžasný sport pro publikum a příšerný pro sportovce.“

Johannes Thingnes Bø: „Biatlon je úžasný sport pro publikum a příšerný pro sportovce.“

Tisk

Biatlonove legendy Johannes-Tarjei Boe200Nakladatelství Jota čas od času vydává i biografie a tou nejnovější je ta od biatlonových legend v podobě Johannese a Tarjeie Bø. Skvělé je, že kniha vyšla několik dní před Vánoci, tedy přímo do biatlonové sezóny.

 

 

Na biatlon se moc ráda dívám, je to fascinující sport, ve kterém není nic jisté a často je to nahoru a dolů. S napětím vždy sleduji, jak dopadne střelba a obdivuji klid a soustředění sportovců na jedné straně a jejich rychlost na té druhé. S velkým zájmem jsem si proto přečetla i přechozí titul o Martinu Fourcadovi: Můj sen o zlatě a sněhu a těšila se i na tyto dva norské sourozence. Kdo sleduje biatlon aspoň trochu, nemohl si jich nevšimnout.

Tarjei a Johannes Thingnes Bø pochází z pěti sourozenců a v úvodních kapitolách popisují jejich dětství a to, jak se k biatlonu dostali. Moc nechybělo a z Tarjeie by byl fotbalista a Johannes možná také. Po přečtení knihy však není pochyb o tom, že i tam by do toho šli naplno a dosáhli skvělých výsledků.

Moc mě zajímalo, jak to budou mít sourozenci mezi sebou a myslím, že jsem nemohla být víc překvapená. Jasně, že jako mladší byli především soupeřové a mladší se chtěl rovnat staršímu, ale vše se vyvíjelo a bylo tak krásné číst si o tom, jaký mají pěkný vztah, jak si fandí a co pro sebe navzájem znamenají. Když je pak vidíte usměvavé spolu na fotografiích, nebo na televizní obrazovce, hned víte, že to není žádné předstírání nebo klišé.

„Když jsme kráčeli do mixzóny, byli jsme jako jedna velká chodící bratrská síla. Je to síla, o které mezi sebou nikdy nemluvíme, ale oba víme, že existuje. Jako naše společná zbraň proti zbytku světa. Díky mně je on lepší a já jsem lepší díky němu. Tuhle sílu si často uvědomujeme, když spolu běžíme štafetu, to pak máme ještě silnější vůli, abychom uspěli i jako týmoví kolegové. A cítíme tu sílu, když skončíme v duelu proti sobě v individuálních závodech. Tarjei se vždycky vzchodpí, když vidí moje záda, odmítá mě nechat utéct dopředu a chce mě zase předběhnout. A v závěrečném sprintu je podle mě silnější než já. Pokud bych si něco přál častěji, jsou to bratrské duely. Vykřesají z nás obou vždycky to nejlepší,“ píše Johannes na straně 121.

biatlonove legendy

Biatlonové legendy – Johannes a Tarjei Bø nabízí skvělý pohled do zákulisí. Samozřejmě se nejvíce dozvíte o sourozencích, ale zjistíte také, jak to chodí na závodech, jaké jsou vztahy v týmu i mezi konkurenty. Osobně mě například překvapila pokuta od svazu, měla jsem vždy radost, když jsem četla o českých sportovcích nebo například Novém Městě na Moravě a bylo hodně zajímavé číst o tom, jak tento sport vnímají sami sportovci.

V knize se střídají kapitoly Tarjei a Johannese a nemají žádnou předem danou strukturu nebo časové období. Každý tak píše o něčem jiném, ale přišlo mi, že dobu přibližně drží. Líbila se mi vyprávění obou, ale podvědomě mi byl o něco bližší ten mladší, tedy Johannes. Možná proto, že sama mám starší sestru. Co mě překvapilo a bylo zakončení kapitol téměř jako v nějaké detektivce. Šlo o věty typu: „Brzo se měl dostavit jiný pocit.“ nebo „Sotva jsem mohl tušit, co mě čeká.“ a podobně. Hodně to urychlovalo čtení a přes dvě stránek uteklo jako voda.

V úplném závěru knihy se nachází přehled výsledků obou sportovců a čtenáři si tak mohou zavzpomínat na některé televizní přenosy, nebo se vrátit v textu na popis jednotlivých závodů.

Lasse Lønnebotn (*1971) je norský politolog a novinář. Pracoval pro noviny VG a Dagbladet Magasinet. Je vášnivým sportovním fanouškem. Napsal biografii O půl metru kratší, o hlavu vyšší o fotbalistovi Martinu Bakkejordovi, který při zemětřesení na řeckém ostrově utrpěl vážná zranění a přišel o nohy.

Tarjei Bø (*1988) získal 14 zlatých medailí na mistrovstvích světa v biatlonu a na zimních olympijských hrách, z nichž 2 vyhrál v individuálních závodech. Ve světovém poháru má na kontě vítězství ve 12 individuálních a 32 kolektivních závodech. V sezóně 2010/2011 se stal vítězem celkového hodnocení světového poháru. Na mistrovstvích světa v biatlonu získal celkem 21 medailí.

Johannes Thingnes Bø (*1993) vyhrál na olympijských hrách a mistrovstvích světa celkem 17 zlatých medailí. Mezi ně patří i 3 zlaté olympijské medaile z individuálních závodů a 4 z mistrovství světa v biatlonu. Tři sezóny po sobě, v letech 2018/2019 až 2020/2021, zvítězil v celkovém hodnocení světového poháru. Celkem má na kontě 53 vítězství v individuálních závodech na mistrovství světa v biatlonu.

Biatlonove legendy Johannes-Tarjei Boe

Biatlonové legendy – Johannes a Tarjei Bø
Autoři: Johannes Thingnes Bø, Tarjei Bø, Lasse Lønnebotn
Překlad: Marie Binderová
Žánr: biografie, sport
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 224+12
Hodnocení: 89 %

https://www.jota.cz/biatlonove-legendy-johannes-a-tarjei-boe


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Operní režisérka: „Odvážné kroky nás posouvají kupředu“

klasterky rozhovor 200S odvahou sobě vlastní se do přípravy novodobé premiéry opery J. A. Bendy Vesnický trh pustila zkušená operní režisérka Magdalena Švecová. Dílo spatří světlo světa poprvé na zahájení festivalu Klášterní hudební slavnosti 30. k...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Jak to chodí v Silicon Valley

blazinec sv200Pod značkou BizBooks v nakladatelství Albatros Media vyšla další kniha zaměřená na knihovnu světového byznysu a také marketing a obchod s názvem Blázinec v Silicon Valley. Jaký je tento svět start-upů, programátorů a investic?


Literatura

Husa Líza aneb když se chceme mermomocí odlišit

husa liza horacekMaminka je první, která jim zprostředkovává nové dojmy, které děti nacházejí nejdříve doma, a pak venku za dveřmi svého domova. A k tomu jim napomáhají pohádkové i nepohádkové příběhy, které máma i táta svým dětem čtou. Neznám d...

Divadlo

Muzikál Pomáda

Pomada 200

K celosvětovým oslavám 40. výročí premiéry legendárního amerického muzikálu Pomáda na newyorské Broadwayi se připojila i stověžatá Praha a ta...

Film

Tlusté časopisy Kino-ikon a Iluminace opravdu existují

casop200Snad ke každému vědeckému oboru existují více či méně tlusté časopisy veskrze odborné, laickému čtenáři obtížně přístupné - a to jak zveřejňovanými texty, tak sehnatelností. Rovněž filmoznalci vydávají takové tiskoviny - na Slovensku je to Kino-ikon, u ...