Pojďte se bát s květinářkou s temnou minulostí

Pojďte se bát s květinářkou s temnou minulostí

ani mrtva ani ziva 200Ani mrtvá, ani živá – takový je název nového thrilleru z pera rakouské spisovatelky Ursuly Poznanski. Kniha vyšla v květnu u nakladatelství Kalibr a na více než tři sta stránkách rozehrává napínavý příběh o tom, jak člověka může dohnat vlastní minulost.

 


Podívejme se na zoubek autorce

Ursula Poznanski se narodila v roce 1968 ve Vídni, studovala na několika tamních univerzitách (japanistiku, žurnalistiku, právo a divadelní vědu) a nakonec pracovala jako redaktorka v nakladatelství odborné lékařské literatury. Po oslňujícím úspěchu románů pro mládež se dnes již věnuje výhradně psaní. Žije s rodinou jižně od Vídně.

Euromedia Group vydala její thrillery Pět, Slepí ptáci a Hlasy se sympatickým duem vyšetřovatelů Beatrice Kasparyové a Florina Wenningera. Dále pak thrillery Cizinec a Anonymita, které napsala spolu s Arno Strobelem.

Květomluva frčí

Hlavní hrdinka pracuje v květinářství ve Vídni na Ústředním hřbitově a snaží se žít nenápadným, všedním životem. To se změní ve chvíli, kdy dostane kytici bodláků a narcisů. Kdybyste náhodou neovládali květomluvu, tyto rostliny značí hřích a znovuzrození a hlavní hrdinka velmi rychle zjišťuje, že jí jde o krk. Opět. Carolin dohánějí stíny minulosti, musí tedy odcestovat do Mnichova a aby se odprostila od násilné minulosti, pokusí se policii pomoci s vyšetřováním jedné prominentní rodiny a toho, co se děje kolem jejích členů a rodinné firmy.

Proč sáhnout po této knize?

Mě osobně kniha upoutala tmavou obálkou s květinami v popředí a hřbitovem v popředí, za kterou vděčíme Emilu Křižkovi. Pak mi bylo sympatické německé jméno, tedy rakouská autorka, jelikož na Rakušáky zrovna často v literatuře nenarážím. A anotace taky nezněla špatně, sice to zní jako hodně přitažené za vlasy, ale proč vlastně ne?

Oceňuji, jak je do děje zamotaná staromilsky působící květomluva a už i fakt, že protagonistka ve svém druhém životě pracuje v květinářství. Její vyšetřování přední rodiny je místy velmi naivní až úsměvné a to, jak se pořád dívá přes rameno, nemusí být každému po chuti, ale když popíše hrůzy, které prožila, tak čtenář pochopí, proč se schovává a bojí minulosti.

Ani živá, ani mrtvá je oddechové ale i napínavé čtení pro příznivce detektivních příběhů, které nabízejí překvapivé zvraty a nečekané rozuzlení. Nebojte se a dejte šanci této rakouské autorce a její neobvyklé knize!

ani mrtva ani ziva

Název: Ani mrtvá, ani živá
Autor: Ursula Poznanski
Žánr: thriller
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2021, pevná vazba
Počet stran: 328
Hodnocení: 75 %

Odkaz: https://www.euromedia.cz/ani-mrtva-ani-ziva/kniha/13030/


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Radka Zaciosová: "Jsem to pořád já, jenom s drsnou životní zkušeností"

radka zaciosova200Právě vyšla kniha Radky Zaciosové Vozík a vězení je pro každého. Radka mi zhruba před dvěma lety poslala první verzi své knihy, neboť byla zvědavá na můj názor. Když jsem knihu dočetla, resp. „zhltla“, zůstala jsem v...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Těžký boty to vyřešej hned

tezky boty to vyresej hned200Historie subkultury zvané skinheads sahá až do 50 let 20.století. V Československé republice se holé hlavy objevily o několik desítek let později. A právě o jejich počátcích vypráví kniha s názvem Těžký boty to ...


Literatura

Stínozem je plná magie a mysteriózna

Stínozem 200x200Hororový žánr je v České republice poměrně oblíbený, což je znát i na zájmu samotných nakladatelů. Ti vydávají jednu strašidelnou knihu za druhou. Mezi nejvýznamnější spisovatele posledních desetiletí v této kategorii patří jednoznačně Peter Straub. A právě jeho...

Divadlo

V Tramtarii se tygrů nebojí

altV nezávislém olomouckém Divadle Tramtarie se 16. května konalo představení inscenace ...a za Tracym tygr. Jednalo se o předposlední podání této hry v sezóně, a nejen proto bylo vyprodáno.

 

...

Film

Divoká stvoření jižních krajin: dokonalý film s dojemným a naivním poselstvím

divoka stvoreni jiznich krajinV porovnání s blockbustery letošního léta trhajícími rekordy v multikinech působí Divoká stvoření jižních krajin jako blesk z čistého nebe. Celovečerní debut Benha Zeitlina...