Autentické svědectví z válečné zóny

Autentické svědectví z válečné zóny

Tisk

Pod stitem Charkova perexZačátek války na Ukrajině šokoval celý svět. Její průběh jste mohli sledovat na televizní obrazovce. Za tím, co jste viděli, se ale ukrývají i příběhy, které se na obrazovku nedostaly.

 


A právě tyto příběhy z prvních týdnů války si můžete přečíst v knize Pod štítem Charkova, kterou vydalo Nakladatelství Universum.

O autorech
Darja Stomatová je česká novinářka narozená v Kazachstánu. Svému původu a znalosti ruského jazyka vděčí za vhled, který získala do problémů východoevropských zemí. Do Česka spolu s rodinou emigrovala v roce 1997. Do povědomí diváků se dostala svou cestou do Běloruska, kde se svým kolegou Janem Schürgerem natáčela násilné potlačování demonstrací po zmanipulované volbě prezidenta. O válce na Ukrajině reportovali od prvních dní z Charkova, kde na začátku invaze zůstali ve městě jako jediný zahraniční štáb a dostali se do živého vysílání americké CNN.

Ján Schürger je válečný kameraman. Za svou kariéru navštívil více než 60 zemí, Bohaté zkušenosti získal při natáčení převratu v Egyptě a Turecku i za války v Sýrii. U konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou byl od samého počátku. V roku 2014 reportoval během nejtvrdších bojů z Náměstí Nezávislosti v Kyjevě. Jeho ukrajinská mise pokračovala na území separatistů ve Slavjansku, Doněcku a obléhaném městě Debalcevo.

Snaha o maximální objektivitu
Kniha je rozdělená na třináct kapitol. Na jejich začátcích se nachází stručná časová osa, která vám připomene, co důležitého se v daném období odehrálo, čímž vás uvede do situace. Nechybí ani mapky a barevná fotografická příloha. Ve vyprávění se střídají Darja a Jan. Každý z nich vypráví kousek příběhu, a z těchto kousků je pak poskládaný celkový obraz toho, co se odehrávalo před kamerou i mimo její záběr. V textu se nachází i QR kódy obsahující odkazy na jednotlivé reportáže.

Autoři se snaží o maximální objektivitu. Je pravda, že válku monitorovali pouze z jedné strany, zároveň však nezavírají oči ani před přešlapy ukrajinské armády, o kterých také informují. Ukazují také, jak vypadá práce novinářů v terénu a co všechno stojí za vznikem reportáží, které můžete sledovat v televizi. Kromě toho zjistíte i to, jak celou situaci Darja a Honza prožívali, jaké emoce cítili a jak přemýšleli. Jejich kniha je syrová, emotivní, upřímná, autentická a plná skutečných příběhů lidí, se kterými se potkali. Je to zkrátka čtení, které nejen informuje, ale i nabízí spoustu podnětů k zamyšlení.

Pod stitem Charkova

POD ŠTÍTEM CHARKOVA
Autoři: Darja Stomatová, Ján Schürger
Žánr: literatura faktu, publicistika
Vydáno: Universum (EUROMEDIA GROUP, a.s.), 2022
Počet stran: 248

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/628807-pod-stitem-charkova-syrove-svedectvi-z-oblehaneho-mesta.html


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Tereza Kadečková: Draků není nikdy dost

116339490 210826513650369 423286207714227236 nO dracích a lidech je název debutového románu mladé české autorky Terezy Kadečkové. Proč si zvolila zrovna tuto tématiku a žánr? Byl rozdíl v psaní povídek a p...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Než si proženeš hlavou kulku, přečti si tuto knihu

nez si prozenes hlavou200Jak hluboký je svět lidských emocí, osudů a temný svět ve chvíli, kdy o všechno přijdete? Jaké to je oprášit kolena a urovnat ten pod nohama stržený koberec. Někdy vás k tomu dovede oklika, musíte opustit něco, abyst...


Literatura

Rebelové vln přinášejí netradiční pirátský young adult příběh

0043018324 reb v1

V téhle pirátské knize sice nepotkáte Jacka Sparrowa, ale Rebelové vln se mu svou bojovností a drzostí minimálně vyrovnají. První část nové série od Sary Raaschové rozhodně vplula do správných vln.

...

Divadlo

Nechte se očkovat Shakespearem a léto bude fajn!

shakespeare boure 200Užijte si léto ve společnosti anglického divadelního génia a těch největších českých hereckých hvězd. Předprodej Letních shakespearovských slavností startuje 4. května 2021 na www.shakespeare.cz a v síti Ticketmaster. Generáln...

Film

Rande v kině stále není klišé, a to ani pokud jste zrovna teď single

rande z filmu200Kino je od nepaměti jedním z nejčastějších míst setkání prvního rande nebo oslavení výročí. Napadlo vás ale někdy, že se v kině můžete i s někým seznámit? Poslední dva roky, díky světové pandemii, randit v kině moc nešlo, ale ani to neodrad...