Autentické svědectví z válečné zóny

Autentické svědectví z válečné zóny

Tisk

Pod stitem Charkova perexZačátek války na Ukrajině šokoval celý svět. Její průběh jste mohli sledovat na televizní obrazovce. Za tím, co jste viděli, se ale ukrývají i příběhy, které se na obrazovku nedostaly.

 


A právě tyto příběhy z prvních týdnů války si můžete přečíst v knize Pod štítem Charkova, kterou vydalo Nakladatelství Universum.

O autorech
Darja Stomatová je česká novinářka narozená v Kazachstánu. Svému původu a znalosti ruského jazyka vděčí za vhled, který získala do problémů východoevropských zemí. Do Česka spolu s rodinou emigrovala v roce 1997. Do povědomí diváků se dostala svou cestou do Běloruska, kde se svým kolegou Janem Schürgerem natáčela násilné potlačování demonstrací po zmanipulované volbě prezidenta. O válce na Ukrajině reportovali od prvních dní z Charkova, kde na začátku invaze zůstali ve městě jako jediný zahraniční štáb a dostali se do živého vysílání americké CNN.

Ján Schürger je válečný kameraman. Za svou kariéru navštívil více než 60 zemí, Bohaté zkušenosti získal při natáčení převratu v Egyptě a Turecku i za války v Sýrii. U konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou byl od samého počátku. V roku 2014 reportoval během nejtvrdších bojů z Náměstí Nezávislosti v Kyjevě. Jeho ukrajinská mise pokračovala na území separatistů ve Slavjansku, Doněcku a obléhaném městě Debalcevo.

Snaha o maximální objektivitu
Kniha je rozdělená na třináct kapitol. Na jejich začátcích se nachází stručná časová osa, která vám připomene, co důležitého se v daném období odehrálo, čímž vás uvede do situace. Nechybí ani mapky a barevná fotografická příloha. Ve vyprávění se střídají Darja a Jan. Každý z nich vypráví kousek příběhu, a z těchto kousků je pak poskládaný celkový obraz toho, co se odehrávalo před kamerou i mimo její záběr. V textu se nachází i QR kódy obsahující odkazy na jednotlivé reportáže.

Autoři se snaží o maximální objektivitu. Je pravda, že válku monitorovali pouze z jedné strany, zároveň však nezavírají oči ani před přešlapy ukrajinské armády, o kterých také informují. Ukazují také, jak vypadá práce novinářů v terénu a co všechno stojí za vznikem reportáží, které můžete sledovat v televizi. Kromě toho zjistíte i to, jak celou situaci Darja a Honza prožívali, jaké emoce cítili a jak přemýšleli. Jejich kniha je syrová, emotivní, upřímná, autentická a plná skutečných příběhů lidí, se kterými se potkali. Je to zkrátka čtení, které nejen informuje, ale i nabízí spoustu podnětů k zamyšlení.

Pod stitem Charkova

POD ŠTÍTEM CHARKOVA
Autoři: Darja Stomatová, Ján Schürger
Žánr: literatura faktu, publicistika
Vydáno: Universum (EUROMEDIA GROUP, a.s.), 2022
Počet stran: 248

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/628807-pod-stitem-charkova-syrove-svedectvi-z-oblehaneho-mesta.html


 
Banner

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Adam Pavlovčin (ADONXS): „Rád si před vystoupením čistím zuby“

Adam Pavlovcin200ADAM PAVLOVČIN alias ADONYX (adonys) zatím poslední ČeskoSlovenská SuperStar roku 2021, přichází s novým unikátním videoklipem a míří na jeden největších evropských festivalů.

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Kruh se vždycky uzavře

may200Peter May, Skot žijící a pracující ve Francii, je českým čtenářům už velmi dobře znám. Velkého (a zaslouženého) úspěchu se dočkala jeho trilogie z Vnějších Hebrid s názvem Skála – Muž z ostrova Lewis – Šachové figurky. Jako nadšenou čtenářku Mayových románů ...


Literatura

Z historie hysterie

Muzy 200Do Francie 19. století nás přivádí novinka z nakladatelství Portál. Asti Hustvedt je absolventkou Univerzity New York, kde získala doktorát z francouzské literatury. Ve své knize se zabývá historií pařížské psychiatrické nemocnice La Salpêtrière a před...

Divadlo

Goebbels/Baarová: síla, moc a poté křehkost a slzy


altV rámci Divadelní Flory v Olomouci jsme měli možnost zhlédnout představení excelentní inscenace Goebbels/Baarová.

 

...

Film

Bohemian Rhapsody vs. Rocketman

Bohemian Rhapsody vs. Rocketman PEREXBohemian Rhapsody si získal široké publikum a zásluhou byl nominován na Oscara, ve kterém nakonec zlatá soška putovala Bohemian Rhapsody v několika kategoriích. Rocketman takový úspěc...