Maková válka: Čína, bohové a čínský zvěrokruh

Maková válka: Čína, bohové a čínský zvěrokruh

Tisk

big makova-valka-csT-487671 (2)

Hlavní hrdince Rin je na počátku románu 14 let. Žije u pěstounů, v provincii Kohouta, na dálném jihu, stará se o jejich krám a roznáší pro ně nelegální opium. Jakmile se dozví, že ji chtějí provdat a zbavit se tak finanční zátěže, které starost o ni obnáší, rozhodne se přihlásit se na největší univerzitu celé Nikánské říše - Sinegard. K tomu ji má pomoci místní lektor, který zde učí děti dělníků a kdysi dávno tuto školu také vystudoval.

Přijetí pro ni obnáší zvládnutí zkoušky kche-ťü, konajícího se jednou ročně na které je třeba nastudovat (v podstatě zpaměti) celkem 27 těžkých a obsáhlých textů. Studuje tedy po nocích, aniž přitom zanedbává svoji práci pro pěstouny. Její dřina se ale vyplácí, test zvládne nejlépe z celé provincie a je tak přijata na nejprestižnější vojenskou školu daleko na severu říše.

Kvůli svému původu se na škole, jako snědá, s přízvukem mluvící, holka z dalekého jihu, setkává s různými předsudky, poznává přátele i nepřátele a mezi zdejšími předměty (boj, strategie, dějepis, výzbroj, jazykověda, lékařství a mudrosloví) si volí poslední jmenované. Mudrosloví je zde tajemnou naukou, pomocí které se má naučit porušovat přírodní zákony a možná i přivolat na pomoc samotné bohy. Jak s touto mocí naloží? Použije ji pro dobro, nebo pro zlo? A je vůbec možné toto jasně odlišit? Odvěký nepřítel říše Mukénský svaz totiž v průběhu jejího studia zahajuje invazi.

Tak nějak by se dala, bez velkých spoilerů, sesumírovat první třetina románu Maková válka, prvního dílu trilogie. Maková válka je románem, kterých na pultech českých knihkupectví mnoho nenajdeme. Mladá autorka čínského původu se v něm totiž inspiruje východními kulturami, jak sama řekla: „Vybrala jsem si napsat fantasy reinterpretaci dějin Číny 20. století, protože právě to byl příběh, který jsem v knihkupectvích nenacházela“.

Nikan, Ostrov Spýr a Mukenský svaz ta tvoří poměrně jasné paralely k pevninské Číně, Tchaj-wanu a Japonskému císařství (což můžeme vidět i na porovnání mapek). Říše je rozdělena do provincií, představující znamení čínského zvěrokruhu (Krysa, Buvol, Tygr, Zajíc, Drak, Had, Kůň, Beran, Opice, Kohout, Pes a Kanec), a vládne jí zbožštělá císařovna. Celý následný konflikt pak zrcadlí druhou čínsko-japonskou válku. Znalci historie pak odhalí i celou řadu dalších paralel – Bitvu o Šanghaj, Nankingský masakr, Povodeň na Žluté řece, svržení atomových bomb či nechvalně známou Jednotku 731 (některé názvy jsou bohužel až komické – Přehrada Čtyři soutěsky). Rovněž v historii se orientující člověk vytuší, kam se bude děj dále ubírat a kterou historickou postavu má Rin zosobňovat.

Je nutné ocenit co mladá autorka (v době vydání románu ji bylo 22 let) v knize dokázala. Na historických kulisách postavila jakž takž fungující fikční svět, který okořenila prvky nadpřirozena. Na druhé straně je ovšem třeba říci, že děj postupuje kupředu možná až příliš vysokým tempem, se žádnou z vedlejších postav si tak čtenář nemá čas vytvořit nějaký vztah a jeho hlavní hrdinka je postupně stává jenom další z řady vyvolených, kteří jsou nadaní zázračnou mocí. Takových v podobných příbězích vidíme nepočítaně.

Důvodem proč autorka román napsala, bylo upozornit na zvěrstva, které se v její zemi odehrály, nebrání se tak ani brutalitě a z popisu některých událostí tak není čtenáři příliš dobře. Je ovšem otázkou, zdali není pro zájemce o historii lepší sáhnout spíše po literatuře faktu, jak to totiž bývá, skutečnost je většinou ještě brutálnější, byť, pravda, méně poetická.

big makova-valka-csT-487671

O autorce:

Rebecca F. Kuang (nar. 1996) je čínsko-americká autorka fantasy. Narodila se v Číně a v roce 2000 emigrovala s rodiči do USA. V současnosti studuje na univerzitě v Cambridgi a zabývá se moderní čínskou historií. Debutovala románem Maková válka (2018), jehož práva se prodala do devatenácti jazyků. Na svůj debut navázala dvěma pokračováními — The Dragon Republic (Dračí republika, 2019) a The Burning God (Hořící bůh, 2021). Za svou trilogii získala cenu Astounding Award (nejlepší mladý autor v rámci cen Hugo) a byla nominována na ceny Hugo, Nebula a World Fantasy Award.

Název: Maková válka
Autor: Rebecca F. Kuang
Počet stran: 535
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2022


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Práce mě naplňuje sledováním příběhů lidí v čase

archiv Jan VojáčekV dětství se hodně věnoval sportu a na medicínu šel tak nějak automaticky, jelikož sám pochází z lékařské rodiny. Nějakou dobu se po promoci profesionálně věnoval fotbalu, pak to zkusil jako ortoped, aby zjistil, že t...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Rico, Oskar a přízraky – detektivka pro malé čtenáře

Mám ráda detektivní příběhy. Ráda totiž analyzuji a předvídám možné následky prvotních příčin. Ráda pátrám s autorem, vlastně hlavním hrdinou. Také mám ráda humor. Toho smutného je kolem nás až až. A velmi ráda mám knížky pro děti. Všechny tyto mé radosti mi splnil...


Literatura

Iskari, Poslední Namsara, svět plný draků

Iskari, perexUž vás občas unavuje koloběh každodenního života a nejradši byste zmizeli někam úplně jinam? Tak směle do toho. Vydejte se za dobrodružstvím do zcela jiného světa. Do míst, podrobených králům, ale i drakům. Do světa plného pouštního písku, ...

Divadlo

V Tramtarii se tygrů nebojí

altV nezávislém olomouckém Divadle Tramtarie se 16. května konalo představení inscenace ...a za Tracym tygr. Jednalo se o předposlední podání této hry v sezóně, a nejen proto bylo vyprodáno.

 

...

Film

Největší přehlídka srbského filmu ve Vsetíně

altEvropské filmy se těší velké oblibě a v rámci filmových festivalů jsou horkým kandidátem na zaručený způsob zahnání případné nudy a zajímavým kulturním zážitkem. Specialitou jsou pak festivaly zaměřené pouze jedním směrem. Tedy tím zeměpisným. A právě takov...